به گزارش افکارنیوز،

هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم و فعالیت هیات‌های مذهبی و حسینیه‌ها، میزان حوادث برقی و به ویژه برق گرفتگی مشترکان در مناطق مختلف کشور افزایش می‌یابد.

یکی از مهمترین دلایل افزایش حوادث برقی به ویژه در دهه اول ماه محرم، ایجاد انشعابات غیر مجاز توسط مردم برای روشن کردن حسینیه‌ها و هیات‌های مذهبی است. بر این اساس شرکت‌های توزیع برق در ماه محرم به منظور کاهش حوادث و عدم آسیب دیدن تاسیسات برقی آماده ارائه خدمات برقی به حسینیه‌ها و هیات‌های مذهبی در ماه محرم شده است.

همزمان با اعلام آمادگی شرکت‌های توزیع برق برای ارائه خدمات برقی به هیات‌های مذهبی در ماه محرم، برخی از مسئولان وزارت نیرو هم نسبت به افزایش حوادث برقی در این ایام نسبت به مردم هشدار داده و خواست رعایت الگوهای ایمنی در مصرف برق شده‌اند.

در همین حال احمدرضا توکلی با اشاره به آغاز برپایی هیئت‌ها و تکایای مذهبی در روزهای سوگواری ماه محرم و صفر، گفت: در برپایی هیئت‌ها و تکایا، بیشترین مصرف برق این بخش به مصارف روشنایی بر می‌گردد که توصیه می‌کنیم مسئولان هیئت‌ها همواره از سیستم‌های روشنایی راندمان بالا و لامپ‌های کم مصرف استفاده کنند.

مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سازمان بهره‌وری انرژی با اعلام اینکه هم اکنون لامپ‌های کم مصرف LED و SMD  در بازار وجود دارد، تصریح کرد: این گونه لامپ‌ها علاوه بر اینکه روشنایی مطلوب را تأمین می‌کنند، بسیار کم مصرف بوده و از عمر بسیار بالایی برخوردار هستند.

این مقام مسئول با تاکید بر خطرهای جانی و مالی استفاده غیر اصولی و غیر مجاز از شبکه برق، اظهار داشت: استفاده غیر مجاز از شبکه برق علاوه بر به خطر افتادن جان هموطنان، باعث افت ولتاژ در شبکه برق شده و این امر ممکن است خسارت‌های مالی برای مشترکان را به دنبال داشته باشد که از نظر شرعی، اخلاقی و قانونی جایز نیست.

وی افزود: شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور آماده تأمین برق مورد نیاز هیئت‌ها و تکایا به صورت اصولی و ایمن در ایام محرم هستند و این کار در کمترین زمان ممکن انجام می‌گیرد.

توکلی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت‌های توزیع برق مورد نیاز را از محل‌هایی تأمین می‌کنند که فشاری به شبکه تحمیل نشده و خللی در تأمین برق سایر مشترکان و ایمنی آن‌ها به وجود نیاید.