به گزارش افکارنیوز،

علی بیت اللهی افزود: براساس مشاهدات میدانی کارشناسان مرکز تحقیقات، فرونشستی دایره ای شکل با قطر تقریبی ۲۰ تا ۲۵ مترمربع  در حوالی ایستگاه مترو قیام رخ است.

وی ادامه داد: ترک های ناشی از فرونشست زمین در پیاده روهای اطراف هم اثرگذار بوده و آسفالت کف خیابان هم مواج شده است.

به گفته دبیر «کارگروه ملی زلزله، لغزش لایه های زمین، ابنیه و شهرسازی»، رشته قنات های قدیمی تهران در این منطقه قراردارد وخاک منطقه میدان قیام هم درصد ماسه ای بالایی دارد و به همین علت چسبندگی خاک ضعیف و احتمال ریزش آن بالاست که مجموع این عوامل موجب فرونشست زمین درمنطقه میدان قیام شده است.

ایجاد ترک های جدید در دشت ورامین

سرپرست حوزه پژوهشی ساختمان و ابنیه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: درحال حاضر ترک ها و شکاف های جدیدی در منطقه دشت ورامین و معین آباد ایجاد شده که تاسیسات خطوط انتقال نیرو، مخازن آب و مناطق روستایی را درگیر کرده است.

وی اظهارداشت: بخشی از فرونشست زمین در این منطقه مربوط به تابستان سال گذشته بوده اما ایجاد ترک های جدید مربوط به یک هفته گذشته است که آبیاری مرازع منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

سرپرست حوزه پژوهشی ساختمان و ابنیه فنی با اشاره به افزایش فرونشست زمین در تهران گفت: باید در هنگام گودبرداری یا احداث تاسیسات مترو به بحث فرونشست و احتمال فروریزش توجه داشته باشیم.

بیت اللهی افزود: باید در مناطقی که با گودبرداری راه قنوات را می بندیم آب را به مسیر قبلی بازگردانیم تا موجب آب شستگی و سپس فرونشست یا فروریزش نشود.