به گزارش افکارنیوز،

حسن اسلامی - متخصص دندانپزشکی ترمیمی در نشست خبری شانزدهمن کنگره انجمن ترمیمی متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران با اشاره به اینکه شعار کنگره امسال «علم و هنر» است، اظهار داشت: امتیاز کنگره انجمن ترمیمی متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی 22 امتیاز است.

وی درباره مسمومیت جیوه بر اثر پُر کردن بیش از 8 دندان توضیح داد: یکی از مراجع معتبر دنیا سازمان غذا و داروی آمریکا و مراکز تحقیقاتی کشورهای اروپایی است که آنها نیز استفاده از آمالگام را محدود نکردند چون هنوز مضرات آن اثبات رسیده و فقط در برخی بیماری محدود شده مانند بیماری MS ولی محدودیت کامل نشده است و در برخی رسانه‌ها چنین اطلاعات نادرستی مطرح شده در حالیکه منبع معتبری ندارد و حتی خبرگزاری‌های آمریکایی و اروپایی خبری را منتشر می‌کنند که برای یک تحقیق است ولی نتیجه تحقیق دیگر چیز دیگری است و مجموعه این اطلاعات را باید جمع‌آوری کرد.

اسلامی ادامه داد: استفاده از نخ دندان باعث فاصله گرفتن دندان‌ها نمی‌شود در حالیکه در سنین بالای 12 سال، برای جلوگیری از پوسیدگی مؤثرتر از مسواک، استفاده از نخ دندان است. همچنین هنوز تحصیلکردگان فکر می‌کنند که جرم‌گیری ضرر دارد در حالیکه در کشورهای موفق جرم گیری تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: روشن کردن دندان قابل قبول است ولی نیاز به ملاحظاتی دارد و همه نباید این کار کنند، دندان سالم می‌تواند آن ماده روشن کننده را تحمل کند نه دندانهای پوسیده، و زمان و مواد آن نیز بسیار مهم است. بنابراین استفاده از سفیدکنندها در داروخانه‌ها درست نیست، حتی خمیر دندان نیز به عنوان سفید کننده نباید حساب کرد و حتی استفاده از خمیردندان‌های استاندارد نیز نباید بیش از دو هفته صورت پذیرد ولی در مجموع خمیر دندان خاصیت کامل سفید کنندگی ندارد.