به گزارش افکارنیوز،

سعید اوحدی گفت: امسال چهارمین سالی است که پیاده‌روی اربعین را به شکل سامان یافته تجربه می‌کنیم.

وی افزود: از سال دوم ستاد دائمی اربعین با حضور بیش از 26دستگاه و سازمان تشکیل شد و به تبع آن کارگروه‌های مختلفی شروع به‌کار کردند. سال‌های 93 و 94 با همکاری همه دستگاه‌ها و به‌ویژه استانداری‌های خوزستان و ایلام شاهد تحول اساسی در ساماندهی اعزام زائران اربعین بودیم.

وظیفه سازمان حج و زیارت ساماندهی ثبت‌نام و اعزام زائران

اوحدی اظهار داشت: از سال گذشته براساس مصوبه‌ای مسئولیت ستاد مرکزی اربعین از سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به وزارت کشور محول و وزیر کشور هم عهده‌دار مسئولیت این ستاد شد.
وی خاطرنشان کرد: در راهپیمایی اربعین سال گذشته همراه معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر کشور حضور پیدا کردیم تا نقاط قوت و ضعف شناسایی و خدمات رسانی به زائران بهتر شود. پس از اربعین سال 94با تصمیم ستاد مرکزی اربعین، مسئولیت کمیته‌های اسکان، تدارکات و پشتیبانی که سال‌های گذشته مسئولیت آن بر عهده سازمان حج و زیارت و کارگزاران زیارتی بود به ستاد بازسازی عتبات عالیات واگذار شد. مسئولیت کمیته اعزام که وظیفه آن ساماندهی ثبت‌نام و اعزام زائران است هم به سازمان حج و زیارت محول شد.

اتصال همه دفاتر زیارتی به سامانه سماح 
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوالی درباره بهبود و رفع مشکلات ثبت نام و اعزام زائران اربعین افزود: اتفاقا بخش زیادی از مشکلات مردم به همین بخش مربوط است. برای نمونه سال‌های گذشته برای چند نفر ویزای گروهی(مانیفست) صادر می‌شد و آنها باید همگی با هم خارج و وارد می‌شدند که باعث دردسرهایی شد.
وی گفت: امسال به سامانه سماح که سال گذشته به‌عنوان یک سامانه ملی برای ثبت‌نام زائران اربعین طراحی شده بود قابلیت‌هایی اضافه شده، زیرا پیش‌بینی ثبت‌نام و اعزام حدود 2میلیون زائر در اربعین حسینی می‌شود.

اوحدی تصریح کرد: همه دفاتر مجموعه کارگزاران زیارتی کشور به سامانه ملی سماح متصل شدند تا بتوانیم ارتباط مستمر و 24ساعته بین زائران که از طریق سامانه ثبت‌نام می‌کنند تا زمان تحویل مدارک ثبت‌نام به دفاتر کارگزاری سازمان حج و زیارت برقرار کنیم.

کپی برابر اصل مانفیست‌ها برای تمامی زائرین گروهی

وی اظهار داشت: امسال با مذاکراتی که با وزارت کشور و سفارت عراق داشتیم تصمیم بر این شد که از مانیفست به تعداد اعضای گروه کپی برابر با اصل تهیه می‌شود که هر کدام حکم اصل را دارد و دیگر اجباری نیست که همگی اعضای گروه با هم وارد یا خارج شوند، این مشکل کاملا برطرف شده‌است.
اوحدی خاطرنشان کرد: در همین سامانه سماح، افرادی که سال گذشته ثبت‌نام می‌کردند بدون توجه به مجرد یا متاهل بودن در یک گروه قرار می‌گرفتند.
وی با بیان اینکه در سالجاری مشکلات ثبت نام و روادید رفع شده گفت: امسال یکی از ویژگی‌های سامانه سماح این است که پس از ورود اطلاعات زائرانی که به‌صورت انفرادی ثبت‌نام کرده‌اند را سامانه به‌صورت هوشمند به گروه‌های 5نفره تقسیم‌بندی می‌کند‌ و نفر اول فهرست نیز سرگروه است.

گروه‌های 5 نفره طبق نظر سامانه سماح

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: افرادی که گروهی ثبت‌نام کرده‌اند نیز براساس آنچه ثبت‌نام کرده‌اند مانیفست ویزای‌شان صادر و اعزام می‌شوند. متقاضیانی که گروهی، دست‌کم 5نفر ثبت‌‌نام کرده‌اند نیز خودشان یک گروه محسوب می‌شوند. این یکی از آسیب‌های سال‌های گذشته بود که شما هم به درستی به آن اشاره کردید که خوشبختانه امسال برطرف شده‌است.
وی تصریح کرد: ظرفیت هر مرز در سامانه سماح مشخص است واین ‌مشکل برطرف شده است.‌ یعنی از طریق این سامانه مرز خروجی و ورودی و زمان خروج و ورود زائران مشخص شده‌است. هر زائر هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح مرز خروجی و ورودی خود را تعیین می‌کند، پس از آن سامانه اعلام می‌کند که زائران چه تاریخی باید از کدام مرز خارج یا چه تاریخی از کدام مرز وارد ایران شوند.
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، وی درباره میزان هماهنگی با نیروی انتظامی گفت: با توجه به اینکه سامانه سماح وصل به سامانه نیروی انتظامی می‌شود و عزیزان ناجا در مرزها از تاریخ ورود و خروج زائران مطلع هستند هماهنگی خوبی با آنها داریم.

زائران در روز و زمان تعیین شده برای خروج و ورود از مرزها مراجعه کنند

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: زائران محترم هم باید در همان زمان تعیین شده به مرزها مراجعه کنند تا با ازدحام جمعیت روبه‌رو نشوند. با توجه به اینکه امسال ظرفیت هر مرز در سامانه سماح مشخص شده، چنانچه زائران به این سامانه مراجعه و تاریخی را برای عزیمت به کشور عراق انتخاب کنند، مرز خروجی و ورودی آنها مشخص می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر در آن تاریخ ظرفیت مرز انتخابی زائران تکمیل باشد سامانه به‌صورت هوشمند زمان دیگری را برای آنها در همان مرز مشخص می‌کند. موضوع علاوه بر ناجا، حتی با سفارت عراق نیز هماهنگ شده‌است. یعنی از طریق تقسیم‌بندی استانی که در ستاد مرکزی اربعین انجام و به استانداری‌های سراسر کشور ابلاغ شد، مشخص است که هر استان مرز خروجی‌اش کدام است. به این ترتیب روی ویزا‌ها مرز خروجی و ورودی و زمان ورود و خروج نیز قید می‌شود که برای مثال مشخص شده که مرز خروجی زائران استان تهران، مرز مهران است.

اطلاع مرزبانی ناجا از زمان دقیق خروج و ورود هر زائر از مرز 
اوحدی با بیان اینکه هر زائری باید در تاریخ و از مرز مشخص شده در سامانه سماح از کشور خارج و وارد شود و امکان خروج یا ورود از مرز و زمان دیگری وجود ندارد تصریح کرد: چون در سامانه نیروی انتظامی نیز اطلاعات زائر در همان مرزی که سامانه سماح اعلام کرده قید شده و مثلا اطلاعات زائران خروجی مرز مهران در مرز شلمچه وجود ندارد. توصیه اکید ما این است که حتما از مرزی که انتخاب شده تردد کنند.
وی گفت: برخی شرکت‌ها ادعا می‌کنند نیازی به ثبت نام نیست و ما روز اربعین یا هر روزی که بخواهید، شما را اعزام می‌کنیم.واقعیت این است که سال گذشته عده‌ای چنین تبلیغاتی انجام می‌دادند و این کار را هم کردند. الان عده‌ای می‌گویند امسال هم مثل سال گذشته است.بنابراین به این شرکت‌ها اعتماد می‌کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: اینکه سال گذشته عده‌ای چنین کارهایی کردند درست است که البته قابل توجه نبود. اما امسال مطمئن باشید راه بر همه این سودجویی‌ها بسته شده است هوشمندی شهروندان هم بسیار مهم است و اینکه مطمئن باشند کسی از مسیر قانونی نمی‌تواند چنین خدماتی ارائه بدهد. همین چند روز قبل 250ویزای جعلی در اصفهان صادر شده بود.
وی درباره هزینه صدور ویزای انفرادی و گروهی تصریح کرد:‌ امسال هزینه صدور ویزا برای هر نفر چه به‌صورت انفرادی و چه گروهی(مانیفستی) 40 دلار است و تفاوت 10دلاری دیگر وجود ندارد. نکته مهم اینکه برای اربعین نه سازمان حج و زیارت و نه هیچ شرکتی حق دریافت سود ندارد. البته برخی شرکت‌های سودجو تبلیغ می‌کنند که با هزینه کمتری زائران را اعزام می‌کنند، در این تبلیغات یک نکته ظریف نادیده گرفته می‌شود و آن هم حذف بیمه زائران است. امسال بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین بیمه زائران الزامی است و زائران فقط از طریق سامانه سماح و پس از خرید بیمه می‌توانند از کشور خارج شوند.

سال گذشته 11 دفتر روادید صادر می‌کرد اما سالجاری 16 دفتر 
اوحدی اظهار داشت:‌ ویزا حق حاکمیتی هر دولتی از جمله عراق است. دولت عراق امسال مصوبه‌ای داشته که براساس آن اعلام شده نرخ ویزای اربعین 2نرخی نیست. البته دولت عراق در کنار این موضوع مساعدتی نیز انجام داده است.‌ آنها سال گذشته در مجموع در 11نقطه دفتر کنسولگری دایر کردند ولی امسال مجموعا در 16نقطه شامل 12 دفتر کنسولگری و سفارتخانه و 3کنسولگری خدمات ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته شروع صدور ویزای اربعین از اوایل صفر بود ولی امسال از دهه سوم ذی‌الحجه این کار آغاز شده‌ است. 12دفتر هم کار صدور ویزای اربعین پس از نیمه مهر‌ماه شروع خواهند کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت در پایان افزود: از زائران می‌خواهیم برای اینکه در خروج و ورود از کشور با مشکلی روبه‌رو نشوند، حتما از طریق سامانه سماح اقدام کنند. اگر ویزایی خارج از سامانه فراهم شده باشد چون ما اطلاعی نداریم، صاحب ویزا با مشکل مواجه خواهد شد. هم‌ اکنون 2200 دفتر زیارتی در سراسر کشور به سامانه سماح متصل هستند و شهروندان می‌توانند وارد سامانه samah.haj.ir شده و برای شرکت در راهپیمایی اربعین ثبت‌نام کنند.