به گزارش افکارنیوز،

 با توجه به فرا رسیدن ایام معنوی محرم و صفر، مراسم سوگواری تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی و ضرورت محوریت شهروندان در نهادینه ساختن الگوهای فرهنگی حفاظت از محیط زیست در سطح جامعه، طرح داوطلبانه خادم هیئت (خدمتگزاران افتخاری دوستدار محیط زیست) اجرا می‌شود.
قابل ذکر است این طرح توسط ستاد محیط زیست و توسعه پایدار، با همکاری سازمان مدیریت پسماند، اداره کل سلامت، مناطق 22گانه و با مشارکت کانون‌های محیط زیست محلات شهر تهران، سازمان‌های مردم نهاد، شهروندان محلات، هیئات مذهبی، مساجد، تکایا برگزار می‌شود.
خادمین داوطلب محلات "هیئت پاک" را در قالب جمع آوری و تفکیک پسماندهای خشک و تر در حاشیه مراسم عزاداری حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایشان در سطح محله به شهروندان معرفی می‌نمایند.
لازم به ذکر است در راستای برگزاری هرچه بهتر طرح مذکور دستورالعملی شامل شناسایی هیئات مذهبی در هر مرحله و انتخاب افراد دواطلب مشارکت کننده در طرح خادم هیئت پاک، جمع آوری پسماندهای خشک و تر به صورت تفکیک شده توسط خادمین، تشکیل بانک اطلاعاتی خادمین در هر مرحله، همراهی و همکاری خادمین هیئت هنگام تردد هیئات در طول مسیر و غیره جهت اجرا داوطلبانه در مناطق 22 گانه به مناطق ابلاغ شده است.