به گزارش افکارنیوز،
آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت بیست و ششمین سالروز تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ضمن تسلیت ایام سوگواری سیدالشهداء(ع) ابراز امیدواری کرد: ابرهای سیاه تفرقه و واگرایی که دامن گیر جامعه اسلامی شده است کنار برود و خدای متعال به جوامع اسلامی و امت اسلامی وحدت و همگرایی عنایت فرماید تا شاهد جامعه اسلامی یکصدا و یکدل باشیم.
 
وی با اشاره به کشتار صدها تن از مردم بی گناه یمن در بمباران شب گذشته جنگنده های رژیم آل سعود و هم پیمانانش، اظهار داشت: جنایتی که شب گذشته در یمن اتفاق افتاد دل همه مسلمانان را سوزاند.
 
آیت الله اراکی اظهار داشت: امروز در یمن شاهد کشتار هزاران بی گناه هستیم، در سوریه شاهد حمله به بی گناهان و تجاوز به مقدسات اسلامی هستیم و هچنین در عراق، افغانستان، پاکستان و بسیاری از نقاط جهان اسلام شاهد صحنه های ناپسندی هستیم که همه اینها در نتیجه واگرایی و پراکندگی است.
 
وی افزود: مبالغه نیست اگر بگوییم امروز مهمترین اولویت جهان اسلام مسئله وحدت است و مبالغه نیست که بگوییم امروز تلخ ترین مشکل جهان اسلام واگرایی و دشمنی های درونی جامعه اسلامی است. لذا به نظر ما بزرگترین جهاد، جهاد در راستای همگرایی است و این جهاد آسانی نیست.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب اظهار داشت: یکی از بزرگترین مصادیق جهاد که رهبر معظم انقلاب اسلامی همواره بر آن تأکید دارند جهاد در راستای وحدت و همگرایی است چون آن چیزی که دشمنان امت اسلامی فراوان بر آن تأکید دارند و سرمایه گذاری کرده اند هجوم به وحدت و یکدلی جامعه اسلامی است.
 
آیت الله اراکی تأکید کرد: خطرناک ترین و خونین ترین تهاجمی که به جامعه اسلامی صورت گرفته است تهاجم به وحدت و یکدلی امت اسلامی است.  
 
وی با اشاره به اینکه بزرگترین فتنه در جهان امروز، پاشیدن بذر تفرقه در جهان اسلام است، اظهار داشت: بزرگترین جهاد، جهاد در راه وحدت و تقریب است که پرچم این جهاد توسط مقام معظم رهبری بر دوش مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گذاشته شده است.
 
آیت الله اراکی در ادامه اظهار داشت: ما امروز در آستانه به انزوا کشاندن جریان تفرقه گرا، تکفیری و افراطی در جهان اسلام هستیم و باید اعلام کنیم که آغاز شکست گروههای تکفیری و تفرقه گرا شروع شده است و این آغاز به انزوای کامل جریان های تکفیری و فراطی خواهد انجامید و امروز سیاست های کشورهای تفرقه گرا بیش از هر زمان دیگری در حال به انزوا رفتن هستند.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: اگر امروز شاهدیم در جهان اسلام از شمال افریقا گرفته تا شرق و جنوب شرق آسیا و آسیای میانه و خاور میانه، همه ندای وحدت سر می دهند و یا اینکه می بینیم دانشگاه الازهر و شیخ الازهر با کمال صراحت اعلام می دارند که جهان اسلام دو بال دارد که یک بال آن شیعه و بال دیگر آن سنی است و یا اینکه می بینیم علمای پاکستان، ترکیه و بسیاری از کشورهای اسلامی هم زبان و هم آوا با جمهوری اسلامی ایران و مجمع جهانی تقریب دعوت به سوی تقریب می کنند و خطر تفرقه را گوشزد می کنند این همان نقطه آغاز شکست جریان های تکفیری است.
 
آیت الله اراکی در ادامه گفت: از تلاش های خستگی ناپذیر دبیرکل های سابق مجمع جهانی تقریب، آیت الله واعظ زاده، آیت الله تسخیری و کسانی  که در طول سال های گذشته پرچم تقریب را برافراشته اند، از جمله شیخ الازهر، شیخ شلتوت و دیگر شیوخ الازهر، از امام خمینی(ره)بنیان گذار قانون اساسی جمهوری اسلامی که وحدت اسلام در آن به عنوان یک اصل مطرح شده است و همچنین از رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای که بیانات بسیار مهی در مسیر وحدت و جبهه گیری در برابر جریان های ضد وحدت از جمله تشیع انگلیسی داشتند، قدردانی می کنیم.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب به فعالیتهای این نهاد، در طول 26 سال گذشته اشاره کرد و گفت: مجمع جهانی تقریب در طول این سالها پرونده درخشانی در زمینه های فعالیتهایی که برای همگرایی جهان اسلام انجام داده است، دارد.
 
وی با بیان اینکه یکی از اقدامات مجمع جهانی تقریب، ترویج گفتمان وحدت و تقریب در جهان اسلام است، افزود: کانونهای متعدی در دنیا برای ایجاد دشمنی بین گروهها و مذاهب امت اسلامی از سوی بیگانگان هم از نظر اقتصادی، هم سیاسی و هم نظامی شکل گرفته و تقویت می شوند و جنگ های متعددی را در همین راستا در افغانستان و عراق و سوریه و یمن و.. شاهد بودیم که همه در ادامه تجاوزگریهای آمریکا است.
 
آیت الله اراکی افزود: مجمع جهانی تقریب با پشتیبانی مقام معظم رهبری و مردان بزرگ جهان اسلام و حامیان تقریب توانسته است، در این چالش بزرگ موفق عمل کند و گفتمان تقریب را به عنوان گفتمان غالب جهان اسلام نشر دهد، به طوری که مروجان پراکنده گرایی و تفرقه امروزه ناچار شده اند که گاهی دم از تقریب بزنند و این هم یکی از دستاوردهای مهم مجمع جهانی تقریب است.
 
وی ادامه داد: دستاورد دیگر مجمع تقریب، نشر آموزه های تقریبی در جهان اسلام است؛ ما امروز در مجمع جهانی تقریب دارای ذخیره عظیمی از اندیشه و پژوهشهای تقریبی در راستای وحدت گرایی  هستیم که نتیجه تلاش های اندیشمندان ما در طول 26 سال گذشته است و آمادگی داریم تا از طریق پژوهشگاه مطالعات تقریبی در قم و دیگر بخش ها، حاصل این پژوهش ها را در اختیار دیگر نهادها قرار دهیم.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب خاطر نشان کرد: یکی از دستاورهای مهم پژوهشی مجمع تقریب مجموعه " السنه النبویه فی مصادر المذاهب الاسلامیه" است که به جمع آوری احادیث رسول اکرم(ص) که در منابع مذاهب اسلامی به صورت پراکنده آمده، پرداخته است، این مجموعه که مورد استقبال اندیشمندان و علمای جهان اسلام قرار گرفته، مشخص می کند که مذاهب اسلامی تفاوت چندانی در نقل احادیث ندارند و یا تفاوت حداقلی دارند.
 
آیت الله اراکی افزود: از دیگر اقدامات مجمع جهانی تقریب، ایجاد ارتباط بین علمای اسلامی و آب کردن یخ ارتباط بین فعالان اسلامی و گرد آوردن آنها در حلقه های تفاهم و همکاری، چه در کنفرانس وحدت و چه در کنفرانس های دیگر بود که در سراسر جهان و به همت مجمع جهانی تقریب برگزار شد.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب گفت: در طول چهار سال خدمت بنده در مجمع جهانی تقریب علاوه بر کنفرانس وحدت، کنفرانس های متعدد و گردهمایی های تقریبی در پاکستان، مالزی، تونس، لبنان، عراق، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای اسلامی داشته ایم که بسیار اثر گذار بوده است و اگر امروز جریانهای تفرقه گرا رو به انزواست و گفتمان تقریب در حال چیره شدن بر گفتمان واگرایی است یکی  از نتایج همین نشست ها بوده که عمدتا توسط مجمع جهانی تقریب برگزار شده است.
 
آیت الله اراکی ادامه داد: یکی  دیگر از فعالیتهای صورت گرفته توسط مجمع جهانی تقریب، ایجاد شبکه های اجتماعی تشکیل یافته از همه مذاهب اسلامی از جمله شبکه اتحادیه علمای مقاومت است که صدها دانشمند در سراسر جهان اسلام را گرد هم آورده  و اتحادیه علمای مقاومت را تشکیل داه است و نقش مهمی در مبارزه با جریانهای تفرقه گرا ایفا می کند.
 
وی افزود: شبکه های متعدد دیگری در سراسر جهان اسلام در دست تأسیس داریم که نقش بسیار مهمی در ایجاد وحدت و همگرایی خواهند داشت و تلاشهایی هم برای کارهای رسانه ای داریم.
 
دبیر کل مجمع جهانی تقریب به کنفرانس وحدت سال جاری اشاره کرد و گفت: کنفرانس وحدت امسال که مصادف با میلاد نبی اکرم(ص) برگزار می شود، دو امتیاز دارد یکی اینکه عمده شرکت کنندگان از اعضای مجمع عمومی تقریب هستند و امتیاز دیگر اینکه کنفرانس وحدت امسال این است که همزمان با آن جشنواره فیلم وحدت برگزار می شود و مقدمات خوبی برای برگزاری آن فراهم شده است و امیدواریم شاهد جشنواره خوبی در این راستا باشیم، چرا که اولین جشنواره فیلم وحدت خواهد بود و امید است در سالهای بعد موفق تر عمل کند؛ در کنفرانس وحدت امسال همچنین برنامه های شب شعر و جشن میلاد رسول اکرم (ص) و .. نیز خواهیم داشت.