به گزارش فارس، نوسازی بافتهای فرسوده از دیرباز موضوع حیاتی بود چرا که در پایتخت میزان بافت فرسوده زیاد است و در صورت بروز زلزله بسیاری از خانهها تخریب میشود.

کلانشهر تهران با بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت، بالغ بر ۳ هزار هکتار بافت فرسوده دارد. اگر واقع بینانه به موضوع نوسازی بافت فرسوده نگاه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که اقدام موثری در زمینه نوسازی انجام نشده است.

نوسازی بافت‌ فرسوده یکی از مهمترین و پر چالش‌ترین اقدامات کلانشهر تهران است، برای اجرای این کار باید تمام نهادهای ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند.

شهرداری تهران نیز چند سالی است با ایجاد سازمان نوسازی اقدام به نوسازی بافت فرسوده کرده است که البته در این زمینه خیلی موفق عمل نکرده و حرکت نوسازی لاکپشتی بوده است.

خانه تکانی جدی در سازمان نوسازی

ابهاماتی در عملکرد و فعالیت سازمان نوسازی وجود دارد به گونه‌ای که یکی از اولویت‌های شورای اسلامی شهر تهران که نقش نظارتی را بر عملکرد شهرداری تهران از ابتدای سال جاری رسیدگی به وضعیت این سازمان بوده به گونه‌ای که اقدام به خانه تکانی جدی در این سازمان کرده‌اند.

شورای اسلامی شهر تهران ماه‌هاست که بر روی فعالیت این سازمان متمرکز شده و از جنبه‌های مختلف کار را بررسی می‌کند به گونه‌ای که موضوع تحقیق و تفحص و انحلال این سازمان نیز مطرح شد.

شورای شهری‌ها معتقدند همتی برای نوسازی بافت فرسوده نیست و باید برای ادامه فعالیت این سازمان و نحوه عملکرد آن تصمیم گیری شود ولی تا این لحظه تصمیم قطعی گرفته نشده و همچنان وضعیت این سازمان در بلاتکلیفی است.

در برخی از جلسات شورای شهر مطرح شد که این سازمان فاقد کارکرد است و همچنین عملکرد مالی و اجرایی این سازمان شفاف نیست با این وضعیت طرح تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی مطرح و این سازمان در یک قدمی انحلال قرار گرفت که البته با توضیحات مسئولان شهری فعلا از انحلال این سازمان خبری نیست اما قرار است تغییرات اساسی در نحوه عملکرد این سازمان رخ دهد.

۶۰ درصد زیر آوار ماندگان می‌میرند

البته نباید از نکته نیز غافل شد که شورای شهری‌ها هر از چند گاهی که موضوع سازمان نوسازی را مطرح می‌کنند مدتی موضوع را دوباره مسکوت نگه داشته و دوباره نو می‌کنند بدون اینکه نتیجه‌ای بگیرند این در حالی است که تهران بر روی گسل قرار دارد و هر لحظه امکان وقوع زلزله است و با آمدن زلزله بیش از ۶۰ در صد زیر آوار ماندگان در ۲ ساعت اول می‌میرند.

بهتر است مسئولان امر هر چه سریعتر در باره این سازمان و اقدامات آن نتیجه گیری لازم را انجام تا سودی نصیب شهروندانی که روی گسل زندگی می‌کنند، شود.

شورای شهری‌ها دچار شوک شدند

بعد از ماه‌ها بالاخره نتیجه تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی در جلسه شورای شهر که به صورت غیر علنی برگزار شد مطرح و به گفته دانشجو سخنگوی شورای شهر فروش اوراق مشارکت در این سازمان زیان‌ده بوده است.

وی در ادامه می‌گوید: در بخش فروش متری مسکن نتیجه این شد که این فعالیت برای شهرداری سودزا نیست بلکه برحسب وظایف سازمان نوسازی در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده از آن استفاده شده ولی در عین حال زیانی هم برای شهرداری دربر نداشته است.

همچنین برخی از کارکنان شهرداری در شرکت‌های زیرمجموعه سازمان نوسازی عضو هستند که بر اساس بخش‌نامه محمد باقر قالیباف شهردار تهران این کار نیز ممنوع شده است و دانشجو سخنگوی شورای شهر تاکید کرد که عرض و طول سازمان نوسازی باید جمع شود و نباید به شیوه گذشته فعالیت خود را ادامه دهد.

دانشجو تصریح کرد: در حال حاضر شورا دچار یک شک جدی شده است که آیا اجازه فروش ۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را بدهد یا خیر. البته هنوز رأی‌گیری نشده ولی پیش‌بینی بنده این است که با کوچک‌سازی سازمان موافقت می‌کنند و دیگر فعالیت به این شکل دنبال نخواهد شد.

دوباره آمار تکراری / همه چیز خوب است

خیلی از حرف سخنگوی شورای شهر که به نمایندگی از سایر اعضا صحبت کرده بود نگذشته بود که فریدن درویش مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران موضوع را به گونه‌ای دیگر مطرح کرد و گفت که شورای شهری‌ها از وضعیت این سازمان راضی هستند و قرار است فقط تغییراتی در ساختار این سازمان ایجاد شود.

وی آمار و ارقامی از عملکرد این سازمان مطرح کرد که گویای فعالیت خوب این سازمان است و اینکه به شدت در نوسازی بافت فرسوده گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده‌اند به گونه‌ای که در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه شما این همه کار خوب انجام می‌دهید چرا شورای شهری‌ها همیشه از این سازمان انتقاد می‌کنند و تا مرحله انحلال نیز این سازمان پیش رفت گفت که گذشته‌ها را فراموش کنید.

درویش تاکید کرد که در مجموع تعامل مثبتی با شورای اسلامی شهر تهران داریم و شورای شهر رویکرد این را دارد که سازمان نوسازی کوچک، چابک، سیاستگذار و راهبرد باشد. همچنین ما نیز آیین نامه‌های لازم را فراهم کرده‌ایم.

بعد از صحبت‌ها درویش در جمع خبرنگاران که جز تعریف و تمجید و ارایه آمارهای تکراری چیز دیگری به همراه نداشت و در سر جمع مصاحبه که بیشتر یک طرف بود این نتیجه عاید شد که شورای‌ها از عملکرد این سازمان به شدت راضی هستند و هیچ مشکلی نیست و همه چیز خوب و آرام است.

رئیس سازمان نوسازی تخلف کرده است

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران به سرعت به صحبت‌ها مدیر عامل سازمان نوسازی واکنش نشان داد و تاکید کرد که مطالبی که وی مطرح کرده ایرادات اساسی دارد.

وی ادامه می‌دهد: شورا قصد نداشت با نشان دادن ایرادات و بزرگ کردن آن چالش ایجاد کند و هدف اصلی ما رفع مشکلات بود و تلاش کردیم در برخورد با این سازمان کریمانه برخورد کنیم اما هرچه ما کوتاه می‌آییم مسئولان سازمان نوسازی طور دیگری صحبت می‌کنند.

رئیس شورای شهر تاکید کرد که رئیس سازمان نوسازی تخلف کرده است و تمامی شرکت‌های زیرمجموعه این سازمان باید منحل شوند و در لیست سیاه قرار بگیرند و در خصوص رئیس سازمان نیز تصمیم گیری می‌شود.

دوباره ضرر این بار ضرر ۳۲۰ میلیاردی

شورای شهری‌های معتقدند که هنوز در مورد سازمان نوسازی به جمع‌بندی نرسیده‌اند و نتیجه تحقیق و تفحص از این سازمان مشخص نشده است.

حمزه شکیب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر می‌گوید که براساس گزارشات تحقیق و تفحص از سازمان نوسازی زیان‌های کلانی اتفاق افتاده است و امیدوارم هرچه سریعتر گزارش نهایی در صحن علنی شورا مطرح شود.

وی صراحتا اعلام کرد که مسایلی که توسط رئیس سازمان نوسازی در خصوص هماهنگی کمیته تحقیق و تفحص و سازمان نوسازی اعلام شده غیرواقعی است و می‌توان گفت ۳۲۰ میلیارد تومان هم ضرر کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: هنوز گزارش نهایی به تصویب نرسیده است. درخواست می کنیم تمامی این شرکتها در مناطق به مدت دو سال از همکاری با شهرداری منع شوند و تمامی مسئولیت‌های سازمان نوسازی به مناطق شهرداری محول شود.

شکیب افزود: قرار بود این شرکت‌ها در بخش بافت‌های فرسوده سرمایه گذاری کنند در حالی که نه تنها سرمایه گذاری نکرده‌اند بلکه از منابع شهرداری نیز استفاده کرده‌اند

موضوع زیان ده بودن فروش اوراق مشارکت علیرضا دبیر عضو هیئت ریسه شورای اسلامی شهر تهران را که از مخالفان طرح انحلال سازمان سازی بود را به واکنش مجبور کرد و در این باره می‌گوید: دلیل زیان دهی شهرداری از طریق فروش اوراق مشارکت را هزینه بالای کارمزد بانک های عامل است.

در روند اجرا ممکن است اشکالاتی باشد

دبیر با بیان اینکه مدیریت شهری در بحثنوسازی به دنبال سودآوری نیست، افزود: «درباره فروش اوراق مشارکت به دلیل کارمزد بالایی که بانک برای پشتوانه این اوراق دریافت می کند شورا به این نتیجه رسید که فروش بیشتر اوراق مشارکت به سود مدیریت شهری نیست.»

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به گزارش ارایه شده در جلسه غیرعلنی امروز شورای شهر درباره سازمان نوسازی گفت: تشکیل سازمانی به نام سازمان نوسازی در شهرداری تهران یک اقدام جدید است که نمونه آن تا به حال در کشور اجرا نشده بنابراین ممکن است در روند اجرایی کار ایراداتی به وجود بیاید که شورا برای رفع این ایرادات باید وارد عرصه شود.

دبیر تصریح کرد: حقیقت این است که شورا، شهرداری و مجلس نمی توانند از موضوع بافت های فرسوده بگذرند و برای حل این مشکل باید پای کار آمده و کمک کنند.

به گزارش فارس، عملکرد سازمان نوسازی تهران موجی از اعتراضها را در میان برخی اعضای شورای شهر تهران به وجود آورده است. استفاده نادرست از اوراق مشارکت فروخته شده، نقش مبهم سازمان نوسازی در ساختوسازهای مردمی در بافتهای فرسوده و نحوه هزینهکرد درآمدهای سازمان برخی از مواردی است که اعضای شورای شهر به عنوان انتقاد از سازمان نوسازی مطرح می کنند. امید است مسئولان شهری هر چه سریعتر موضوع مشکل بافت فرسوده و سازمان نوسازی را برطرف کنند چرا که زلزله در کمین تهرانیهاست و میلیونها تهرانی روی گسل زندگی میکنند.