به گزارش افکارنیوز،

مدیرعامل بنیاد برکت در همایش ملی روز روستا و عشایر که با رویکرد نقش روستاییان در تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار شد، گزارش کاملی از عملکرد این بنیاد در توانمندسازی اقتصادی و توسعه‌ی روستاها ارایه داد. 

عارف نوروزی با اشاره به کاهش روزافزون جمعیت روستاها در اثر مشکلاتی نظیر بیکاری، گفت: ترکیب جمعیت روستایی به شهری در ۵۹ سال اخیر، از ۷۰ درصد به ۳۰ درصد تقلیل پیدا کرده است. 

وی عنوان کرد: خانه‌های روستایی که هر کدام به عنوان یک کانون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و در نقاط مرزی به عنوان یک کانون امنیتی نقش فعال در کشور ایفا می کردند، امروز نقش‌شان تا حدودی کم‌رنگ شده است. 

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به این‌که جوانان روستایی به شهرهایی که امکان اشتغال در آن‌ها وجود دارد مهاجرت می‌کنند، تصریح کرد: در ۳۸ سال گذشته اقداماتی از قبیل خدمات بهداشتی- درمانی، آبرسانی، تأمین برق و گاز، تأمین زیرساخت‌های ارتباطی از قبیل تلفن و پست، جاده‌سازی و مدرسه‌سازی برای روستاها انجام شده است اما باز هم نتوانستیم جمعیت را در روستاها تثبیت کنیم. مهم‌ترین دلیل این است که جمعیت جوان روستاها به دلیل یافتن شغل روستاها را ترک می‌کنند.  

عارف  نوروزی خاطرنشان کرد: ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، ۹ سال پیش به دستور مقام معظم رهبری در راستای توانمندسازی اقتصادی، مأموریت جدی‌تری نسبت به گذشته پیدا کرد و قرار شد در مناطق محروم از طریق بنیاد برکت حول برنامه‌های توانمندسازی اقتصادی، اشتغال‌زایی و حمایت از کارآفرینان به ویژه کارآفرینی بومی تمرکز کند. 

وی ادامه داد: ما این موضوع را در دستور کار قرار دادیم و با همکای استانداری‌های سراسر کشور موفق شدیم مشارکت کارآفرینان را جلب کنیم. 

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به این‌که بنیاد تاکنون ۲۶۷ طرح مشارکت اقتصادی با حجم سرمایه‌گذاری ۴۸ هزار و ۷۷۰ میلیارد ریال داشته است، گفت: با این طرح‌ها تاکنون بیش از ۱۶۶ هزار نفر در مناطق محروم ۳۱ استان مشغول به کار شده‌اند. 

وی با اشاره به این‌که بنیاد برکت پس از مدتی از طرح‌های مشارکتی خارج می‌شود و تاکنون ۱۴۳ مورد از آن‌ها را به‌طور کامل به کارآفرین واگذار کرده است، افزود: شرایط واگذاری سهام بنیاد برکت این‌گونه است که ۱۰ درصد از سرمایه به شکل نقدی و باقی‌مانده طی ۴ سال به‌طور اقساطی و بدون بهره دریافت می‌شود. به گفته‌ی عارف  نوروزی این روش اقتصادی بنیاد برکت مورد توجه اقتصاددانان قرار گرفته است.
 
عارف نوروزی فعالیتهای توانمندسازی اقتصادی بنیاد برکت را در زمینه‌ی کشاورزی، دامپروری، صنایع شیمیایی، چاپ و بسته‌بندی، کانی‌های فلزی و غیرفلزی، مصالح ساختمانی، صنایع برق و غیره برشمرد و افزود: این فعالیت‌ها ریشه در نیازهای گسترده‌ی زندگی روزمره‌ی مردم دارد و با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کاملاً هم‌سو است.

مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به این‌که فعالیت‌های اقتصادی به نوعی سوددهی هم دارند، بیان کرد: در سال گذشته نزدیک به ۱۱ میلیون دلار از بنگاه های اقتصادی بنیاد برکت به کشورهای هم‌جوار صادرات داشته‌ایم. در ۶ ماه اول امسال نیز شرکت‌های مشارکتی بنیاد برکت و کارآفرینان بیش از ۵ میلیون دلار صادرات داشته‌اند. 

وی با اشاره به این‌که بنیاد برکت علاوه بر طرح‌های توانمندسازی اقتصادی، پروژه‌های عمرانی و زیربنایی بسیاری را نیز در روستاها و مناطق کم‌تر توسعه‌یافته انجام داده است، گفت: تاکنون ۱۰۵۵۷ طرح زیربنایی در مناطق محروم داشته‌ایم که ۴۸۵۰ مورد از آن‌ها کامل شده و ۵۷۰۷ طرح نیز در دست اجراست. 

مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: ۹۵۰ مورد از این طرح‌ها، مدارس برکت بوده که تاکنون ۷۷۸ باب تکمیل و تحویل آموزش و پرورش شده و حدود ۱۰۱ هزار دانش‌آموز در آن‌ها مشغول به تحصیل هستند. 

به گفته‌ وی، بنیاد برکت تاکنون ۷۰۰ مرکز فرهنگی مذهبی شامل مسجد، حسینیه، خانه‌ی عالم، دارالقرآن، مصلی و حوزه‌ علمیه نیز ساخته است. 

وی ضمن تشریح خدمات بیمه‌ برکت که از سوی بنیاد برکت به مردم مناطق محروم و روستاها ارایه می‌شود به طرح برکت خانواده اشاره کرد و درمان زوج‌های نابارور را از عوامل امیدواری و بهبود زندگی آن‌ها دانست و گفت: در راستای عمل به سیاست‌های جمعیتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، بنیاد برکت درمان زوج‌های نابارور در مناطق محروم را در دستور کار قرار داده است. در همین راستا تاکنون از ۲۸۰۰ زوج ناباروری که شناسایی شده‌اند، ۱۲۵۰ نفر تحت درمان قرار گرفتند. از این تعداد تاکنون ۲۹ کودک به دنیا آمده‌اند و ۹۳ کودک هم در راه داریم. 

مدیرعامل بنیاد برکت اظهار داشت: با توجه به این‌که از هر هزار کودک که در کشور متولد می‌شود، یکی از آن‌ها با مشکل ناشنوایی مواجه است، اظهار کرد: بنیاد برکت طرح کاشت حلزون گوش و درمان این کودکان را در دستور کار قرار داده است.

عارف نوروزی با اشاره به این‌که یکی از مشکلات دیگر مناطق روستایی، مسکن‌های غیراستاندارد است، بیان کرد: طبق مذاکراتی که با کمیته‌ی امداد، بهزیستی و بنیاد مسکن داشته‌ایم، ۷۶۳۰ واحد مسکن محرومین در دست ساخت داریم که حدود ۵۰۰۰ واحد آن‌ها کامل شده و بقیه‌ واحدها نیز در حال تکمیل است. این در حالی است که تا تحقق ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در مناطق محروم این برنامه ادامه می‌یابد.

وی پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه را از دیگر اقدامات بنیاد برکت در مناطق محروم دانست و افزود: تاکنون به ۴۰ هزار نفر، ۱۹۳۰ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه داده شده است و ۲۰ هزار یتیم را نیز تحت پوشش قرار داده‌ایم. 

عارف  نوروزی ارایه‌ی خدمات سلامت الکترونیک را از دیگر اقدامات بنیاد برکت اعلام کرد و گفت: تاکنون ۳۵۰ هزار نفر در مناطق آزمایشی این طرح، زیر پوشش خدمات طرح سلامت الکترونیک قرار گرفته‌اند. علاوه بر این ۴۳ هزار نفر از بیماران صعب‌العلاج مناطق محروم نیز تحت پوشش حمایت‌های بنیاد برکت قرار گرفته‌اند. 

وی از ساخت و تجهیز ۱۰ بیمارستان که سال‌ها نیمه‌کاره مانده بود خبر داد و افزود: یک بیمارستان فوق تخصصی نیز در تهران در دست احداث است. بنیاد برکت هم‌چنین تاکنون ۳۵ مرکز و خانه‌ بهداشت را به بهره‌برداری رسانده یا آماده افتتاح دارد و علاوه بر آن، براساس تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته‌ایم مراکز جامع درمانی و بهداشتی استان سیستان و بلوچستان نیز تجهیز می‌شوند.