به گزارش انتخاب، در سال هاي اخير قابليت‏هاي دستگاه هاي پخش‏كننده فايل‏هاي صوتي به ميزان زيادي بالارفته است به طوري كه هر فرد مي تواند مجموعه سي‏دي‏هاي مورد علاقه خود را روي گوشي موبايل يا ساير پخش‏كننده هاي صوتي ديگر داشته باشد و در شرايط مختلف و با صداي دلخواه خود به آنها گوش دهد. طبق آمارهاي رسمي؛ در سال هاي اخير فروش دستگاه هاي پخش‏كننده فايل‏هاي صوتي مثل ام‏پي‏تري‏پلير به‏طور قابل‏توجهي افزايش يافته است.

این امر به این معناست که باید انتظار داشته باشیم تعداد و درصد افرادی که در آینده از کاهش شنوایی رنج خواهند برد نیز افزایش یابد، زیرا بلند بودن صدای هدفون می تواند به شنوایی ما آسیب دایمی وارد کند. لازم به ذکر است که سازمان بهداشت جهانی هشدار داده که گوش کردن به موسیقی از طریق گوشی با صدای بلند(بالاتر از ۸۵دسی‏بل) به مدت بیش از یک ساعت مداوم می تواند به آسیب جبران‏ناپذیر شنوایی منجر شود. اگر دکمه تنظیم صدای این دستگاه ها را روی حداکثر قرار دهیم، این دستگاه ها می توانند صدایی به بلندی ۱۰۴ دسی‏بل را به گوش برسانند.

در این حالت شدت بلندی صوت مثل وقتی است که گوش در مجاورت دستگاه هایی قرار بگیرد که برای کندن آسفالت به کار می روند. بر اساس یک بررسی بین‏المللی؛ متاسفانه مشخص شده است که بیش از دوسوم افراد بین ۱۸ تا ۳۰ سال، با صدای بسیار بلند به پخش‏کننده های صوتی خود گوش می کنند و اکثر آنها نیز از خطرات این کار، آگاه نیستند.

چگونه صدای بلند باعثآسیب شنوایی می شود؟
به‏طور طبیعی سلول‏های حساس بسیار ظریفی درون گوش داخلی قرار دارد که وظیفه آنها تبدیل موج صوتی(صدا) به امواج الکتریکی است، به گونه ای که این امواج الکتریکی برای مغز قابل درک باشند. این سلول‏ها زایده های مژک‏مانندی دارند و به همین دلیل به نام «سلول‏های مویی» نامیده می شوند.

بلندی بیش از حد صوت باعثارتعاشات شدید این مژک‏ها شده و به آنها آسیب می‏ رساند. اگر شدت صدا بسیار بلند نباشد و مدتی هم که گوش در معرض صدا قرار می گیرد، خیلی طولانی نباشد سلول‏های مویی می توانند خود را ترمیم کنند و شنوایی به حالت اولیه برگردد.

تغذیه مناسب احتمال ترمیم این سلول‏ها را افزایش می دهد ولی کشیدن سیگار احتمال ترمیم آسیب سلول‏های مویی را کاهش می دهد. اگر شما هم در مراسمی در مجاورت بلندگوها قرار گرفته باشید تا یکی، دو روز صدای اضافی گوش(وزوز) و افت شنوایی موقتی را تجربه کرده اید که این علایم نشان‏دهنده آسیب موقتی سلول‏های مویی گوش داخلی شماست و باید آن را به عنوان زنگ خطر تلقی کرد چرا که اگر همچنان گوش خود را در معرض صدای بلند قرار دهید آسیب وارده به سلول‏های مویی دایمی خواهد شد و در نتیجه حس شنوایی شما برای همیشه آسیب خواهد دید.

چگونه می توان با خیال راحت به این دستگاه ها گوش کرد؟
نکته اصلی این است که تعریف واضحی از میزان بلندی صوتی که باعثآسیب دیدن گوش می شود، داشته باشیم. به عنوان یک راهکار عملی توصیه می کنیم وقتی کسی از هدفون استفاده می کند صدای دستگاه باید در حدی باشد که اگر فرد دیگری کنار او بایستد نتواند صدایی را که از هدفون پخش می شود، بشنود. این میزان بلندی صوت، مشکلی را برای گوش شما ایجاد نخواهد کرد. نکته دیگری که رعایت کردن آن مانع آسیب شنوایی شما می شود این است که بهتر است بعد از یک ساعت استفاده از هدفون حداقل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه به گوش خود استراحت دهید. محلی که فرد در حال استفاده کردن از پخش‏کننده صوتی خود هست نیز مهم است. اگر در محیط آرامی در حال گوش دادن است احتمالاصدای دستگاه نیز زیاد نخواهد بود اما در محیط های پر سروصدا احتمال بلندتر کردن صدای دستگاه بیشتر شده و احتمال آسیب گوش نیز افزایش می‏یابد.
نوع هدفون هم مهم است. هدفون‏هایی که نمی گذارند سر و صدای محیط به گوش برسند هدفون‏های مناسبی هستند چرا که در این حالت نیازی نیست که فرد برای اینکه بهتر بشنود، صدای دستگاه خود را بلند کند.

روی بعضی از پخش‏کننده های صوتی نرم‏افزاری نصب می شود که چنانچه بلندی صدا به حد غیرمجاز برسد یا مدتی که فرد به‏طور مداوم از هدفون استفاده می کند، از حد استاندارد بالاتر رود، این نرم‏افزار به فرد هشدار می دهد. حتی بعضی از آنها بسته به شدت صدای محیط به‏طور اتوماتیک بلندی دستگاه را کم یا زیاد می کنند تا ضمن اینکه فرد به راحتی به فایل صوتی خود گوش می دهد آسیب وارده به گوشش نیز به حداقل برسد.

با اين وجود بايد توجه داشته باشيم كه آنچه از نوع هدفون و ساير شرايطي كه ذكر كرديم، مهم تر است نحوه استفاده كردن از هدفون است. محققان حد مجاز گوش كردن به آي‏پاد با هدفون خودش را چهار ساعت و نيم در روز مي‏دانند، به شرط اينكه بلندي صداي آن روي ۷۰ درصد باشد. اگر چنانچه بلندي صدا روي صد درصد باشد، مدت مجاز روزانه به پنج دقيقه مي رسد.