به گزارش افکارنیوز،

محمد فاضل مدیرکل دفتر وزارتی آموزش و پرورش امروز در مراسم رونمایی از سند راهبردی و کتاب‌های پدافند غیرعامل دانش‌آموزی که در دبیرستان شاهد دوره اول محمد نورعلی منطقه 4 تهران برگزار شد، اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان موثرترین و اثرگذارترین رکن جامعه و ایجاد توسعه در کشور، نقش دارد و اگر می‌خواهیم موضوعی را در جامعه نهادینه کرده و فرهنگ آن را به تدریج در جامعه گسترش دهیم ناچاریم به آموزش و پرورش روی آوریم.

وی افزود: موضوع پدافند غیرعامل به عنوان یکی از مهم‌ترین فرهنگ‌ها برای مصونیت و ایمن‌سازی کشور است و این مسئله مورد توجه ویژه آموزش‌وپرورش است، مخاطبان آموزش و پرورش بیش از 40 میلیون نفر از اقشار جامعه هستند و امیدواریم با توسعه و تعمیق فرهنگ گامی در ایمن‌سازی و آگاهی دانش‌آموزان برداریم.

فاضل گفت:‌ شعار امروز آموزش و پرورش در موضوع پدافند غیرعامل توسعه و ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل است و برای تحقق آن کتاب و نرم‌افزارهای مربوطه تهیه شده و در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است.حدود 200 هزار نفر از معلمان دوره‌های ضمن خدمت با موضوع پدافند غیرعامل را طی کرده‌اند.

مدیرکل دفتر وزارتی آموزش‌وپرورش بیان کرد: بیش از 135 هزار جلد کتاب برای دوره اول متوسطه و 135 هزار برای دوره دوم متوسطه، 50 هزار کتاب برای دبیران و 20 هزار کتاب برای خانواده دانش‌آموزان با کمک سازمان پدافند غیرعامل کشور توزیع کردیم.

در این مراسم علیرضا کمرئی مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران اظهار کرد:‌آموزش‌وپرورش از دو جهت مخاطب پدافند غیرعامل است و باید تمام اقدامات را در این رابطه انجام داده و خود را به تدابیر امنیتی مجهز کند.

وی افزود: آموزش‌وپرورش به عنوان یک نهاد فرهنگ‌ساز و تبیین کننده مفاهیم دفاعی و موضوع پدافند غیرعامل باید با تبیین مفاهیم مرتبط با دفاع و امنیت گفتمان پدافند غیراعامل را در جامعه شکل دهند و تلاش بر این است باورهای دانش‌آموزان را در مقوله دفاع غیرنظامی شکل دهیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران گفت: آموزش و پرورش به دو شکل به تقویت این باورها اقدام می‌کند نخست آنکه دارای چه توانمندی‌هایی در خصوص این موضوع هستیم و دوم اینکه تلاش می‌کند دشمن را شناسایی کند که این موضوع از طریق تکرار مفاهیم و شناخت موضوع و جریان‌سازی رخ می‌دهد.

کمرئی ادامه داد: مفهوم امنیت در بین آحاد جامعه باید تقویت شود و وقتی احساس امنیت در جامعه بالاست می‌توانیم خود را در برابر تهدیدات دشمن حفظ کنیم.