به گزارش افکارنیوز،

سه‌شنبه هفته گذشته حسین گل‌محمدی، بخشدار بخش مرکزی مراغه در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها خبر از زخمی شدن سه نفر از اهالی روستای قرطاول در مراغه توسط یک پلنگ داد و گفت: این پلنگ که برای یافتن غذا به روستای قرطاول در دامنه جنوبی سهند نزدیک شده بود، به اهالی این روستا حمله‌ور شد.

این خبر به سرعت توسط رسانه‌ها منتشر شد و در هر نوبت از انتشار، اتهامی جدید را متوجه پلنگ مراغه ساخت به گونه‌ای که در نهایت تصویری از یک پلنگ مهاجم و گرسنه در اذهان عمومی نقش بست که به نیت دریدن اهالی روستای قرطاول به این روستا حمله‌ور شده است.

محمدرضا مسعود، رییس اداره نظارت بر حیات‌وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی می‌گوید: بر خلاف آنچه رسانه‌ها اعلام کردند، این پلنگ نر جوان به روستا وارد نشده بود و از فاصله بیش از 4 کیلومتری روستا به دنبال قلمرو جدید از زیستگاهی به سوی زیستگاهی دیگر در حرکت بود.

وی ادامه می‌دهد: سه نفر از دامداران منطقه پس از مشاهده این پلنگ که در دره‌ای در حال استراحت بوده، سگ‌هایشان را برای حمله به پلنگ تحریک کرده و خود نیز با چوبدستی و سنگ و چوب به سمت حیوان حمله‌ور شدند.

مسعود با تأکید بر بی‌آزار بودن پلنگ مراغه می‌گوید: این پلنگ که با فاصله‌ای قابل توجه از روستا در حال عبور بود حتی پس از هجوم دامداران و سگ‌هایشان، قصد کشتن آنها را نداشت و تنها در دفاع از خود آنها را از ناحیه دست زخمی کرد. در حالی که می‌دانیم پلنگ‌ها زمانی که قصد کشتن داشته باشند به سر و گردن قربانی حمله می‌کنند.

وی یادآور می‌شود: پلنگ جوان برای پناه گرفتن از هجوم دامداران و سگ‌هایشان که پس از مدتی روستاییان هم به جمعشان اضافه شده بودند در آبراهی کمین کرده و پس از تماس یکی از بومیان با مراجع ذیربط که به حضور نیروی انتظامی و متفرق شدن اهالی انجامید با فرا رسیدن تاریکی از کمین خارج شد و محل را ترک کرد.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ جوان توانست از حملات پیاپی جان سالم به در برد، می‌گوید: به همراه همکاران و چند تن از جوانان منطقه ساعت‌ها دره‌ها و آبراه‌های منطقه را جست‌وجو کردیم اما خوشبختانه پلنگ را مشاهده نکردیم.

مسعود با بیان اینکه "بیمه ما" که بیمه پلنگ را عهده‌دار است، خسارات وارد شده توسط پلنگ به این سه دامدار را پرداخت خواهد کرد، می‌گوید: طرح شکایت علیه این سه دامدار توسط اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی در دست اقدام است.

وی در پایان ضمن انتقاد از جوسازی‌های برخی رسانه‌ها می‌گوید: متأسفم که رسانه‌ها با انتشار آنچه با واقعیت فاصله داشت سبب تشویش اذهان عمومی شدند و حتی پس از ناپدید شدن پلنگ، جو رعب و وحشت در منطقه ایجاد کردند به گونه‌ای که مردم منطقه تا ساعت‌ها پس از ناپدید شدن پلنگ، از حضور این حیوان در روستا وحشت داشتند و سرانجام اعضای تشکل زیست محیطی همای سبز‌ پس از برگزاری نماز جمعه توانستند با آگاه‌سازی مردم، جو به وجود آمده را تعدیل سازند.
 


سعید شوکتی، فعال محیط زیست استان آذربایجان شرقی نیز می‌گوید: اینکه اهالی چگونه و بر اساس چه تحقیقاتی یقین کرده‌اند که این پلنگ به منظور یافتن غذا به روستا نزدیک شده و اینکه چرا مشاهده پلنگ در دره‌ای در فاصله بیش از 4 کیلومتری روستای فوق، توسط برخی رسانه‌ها، "ورود پلنگ به روستا" تعبیر شده را نمی‌توان آنقدرها هم بی‌غرض تلقی کرد. خطاهایی که با ایجاد هراس در بین مردم منطقه توانست خوراک خبری دیگری در اختیار رسانه‌ها قرار داده، ایجاد رعب و وحشت را هم به سایر اتهامات مرتکب نشده پلنگ بخت برگشته افزوده و تصویری به مراتب وحشتناکتر از این حیوان ارزشمند و بی‌گناه جلوه دهد.

وی در ادامه به لزوم فرهنگ‌سازی هر چه بیشتر سازمان حفاظت محیط زیست و سمن‌ها در میان بومیان اشاره کرده و می‌گوید: متأسفانه بسیاری از گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض را به دلیل عدم آگاهی و باورهای غلط و بعضاً خرافی بومیان از دست می‌دهیم اما هنوز تدابیری جدی و قاطع برای جلوگیری از کشتار حیات‌وحش خصوصا گربه‌سانانی چون یوزپلنگ و پلنگ به دست بومیان و سگ‌های گله نیندیشیده‌ایم.

شوکتی با بیان اینکه سگ‌های گله دوشادوش تصادفات جاده‌ای، جانِ اندک بازماندگان یوزپلنگ در کشور را نشانه رفته‌اند، ادامه می‌دهد: از پای درآمدن دستکم دو یوزپلنگ، توسط بومیان و سگ‌هایشان در کمتر از یک سال گذشته، خود گواهی است بر لزوم مدیریت تجاوز بومیان به حریم حیات‌وحش. مدیریتی که بخشی از آن با فرهنگسازی مهار می‌شود و بخش دیگر آن با پاکسازی زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش از آغل‌ها.

 چهارم آبان‌، سه تن از دامداران مراغه با تحریک سگ‌های گله و هجوم به سوی پلنگی در دره‌ای در 4 کیلومتری روستای قرطاول در حال استراحت بود را زخمی و خود نیز از ناحیه دست توسط پلنگ زخمی شدند. پلنگ زخمی که در دره‌ای پناه گرفته بود پس از فرا رسیدن تاریکی از دره خارج شده و محل را ترک کرد.

در فیلم کوتاه زیر یکی از اهالی منطقه با اشاره به این پلنگ زخمی که در دره پناه گرفته به زبان آذری می‌گوید: با سنگ نمی‌شود این پلنگ را کشت، باید بیل بیاوریم.