به گزارش افکارنیوز،

محمد خدابخشی اظهار کرد: به منظور کاهش نرخ معلولیت‌ها و نیز کاهش نرخ مرگ‌ومیر کودکان زیر پنج سال کشور انجام غربالگری اولیه قبل از ازدواج جهت شناسایی زوجین نیازمند به مشاوره ژنتیک توسط سازمان بهزیستی انجام و برای ثبت ازواج اجباری است.

به موجب این مصوبه در صورت ارجاع زوجین به منظور انجام آزمایش ژنتیک، هزینه‌های آن کاملاً رایگان و از محل افزایش 10 درصد حق‌التحریر طلاق رجعی و بائن و ثبت رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح تامین می‌شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم، همچنین به موجب مصوبه دیگر این کمیسیون مقرر شد 3 میلیارد دلار از محل صندوق ذخیره ارزی برای مقاوم‌سازی و افزایش ضریب ایمنی مدارس و دانشگاه فرهنگیان اختصاص پیدا کند؛ همچنین در خصوص شاخص‌های علم و فناوری مصوب شد که دولت رتبه ایران را در تولید علم را تا پایان برنامه ششم به 12 در دنیا ارتقاء دهد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر مصوب شد که سهم پژوهش از تولید ناخالص داخلی تا پایان برنامه ششم به 2 درصد برسد، همچنین سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کل دانشجویان تا پایان برنامه به 32 درصد برسد؛ از سوی دیگر سهم آموزش فنی و حرفه‌ای از آموزش رسمی در مقطع متوسطه باید تا پایان برنامه به 50 درصد برسد.

خدابخشی همچنین گفت: درباره صادرات محصولات دانش‌بنیان نیز مصوب شد که جایگاه ایران در منطقه به رتبه سوم ارتقاء پیدا کند، البته مصوب شد که نسبت اعضای هیأت علمی با مرتبه استادیاری به بالا از مجموع هیأت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در پایان برنامه به حداقل 90 درصد برسد؛ از سوی دیگر مصوب شد نسبت دانشجو به استاد در دانشگاه و مراکز آموزش عالی دولتی تا پایان برنامه ششم به 18 ارتقاء یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در پایان از مصوبه دیگر این کمیسیون خبر داد که بر اساس آن دانشگاه پیام نور می‌تواند با مشارکت دانشگاه‌های معتبر خارجی یا داخلی واحد بین‌الملل راه‌اندازی کند.