به گزارش برنا، مرتضی صدیقی متخصص پاتولوژی و آسیب شناسی تومورهای سرطانی ادامه داد: سرطانها به عنوان سومین عامل مهم مرگ و میر كشور بعد از بیماریهای قلبی و عروقی و حوادث از اهمیت ویژهای برخوردار هستند و طیف وسیعی از این سرطانها در حوزه زنان شیوع دارد.

صدیقی ادامه داد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تا سال ۲۰۲۰ سرطان‌ها به عنوان سکاندار عوامل مرگ و میر مطرح خواهند بود و توصیه این سازمان بر شناخت و ترویج راه‌های موثر در برخورد و پیشگیری از ابتلای به این بیماری است.

وی افزود: سرطان‌های تخمدان، دهانه رحم و پستان از مهمترین سرطان‌های شایع زنان است که تاکید ویژه‌ای بر غربالگری و تست منظم ماموگرافی از ۴۰ سالگی و پاپ اسمیر از ۳۰ سالگی می‌شود.

متخصص پاتولوژی و آسیب شناسی تومورهای سرطانی تاکید کرد: سرطان‌ها، بیماری‌های خاموش هستند که نباید نسبت به آن ها بی‌تفاوت بود و سوابق غربالگری سرطان دهانه رحم در دنیا نشان داده که با پیشگیری تعداد قربانیان این نوع سرطان کاهش محسوسی داشته است.

وی، عامل اصلی بروز سرطان دهانه رحم را ویروس زگیل تناسلی دانست و اظهار کرد: رعایت بهداشت جنسی، حساسیت به زخم‌های زنانگی و برهم خوردگی دوره‌های قاعدگی و تست‌های سالانه پاپ اسمیر در شناخت و درمان زود هنگام این نوع سرطان ضروری است.

متخصص پاتولوژی و آسیب شناسی تومورهای سرطانی اظهار داشت: ۳۷ درصد تومورهای تخمدان زنان خوش خیم است و حساسیت افراد نسبت به مراجعه به متخصص و انجام مراحل تشخیصی لازم برای مطمئن شدن در این باره الزامی است.

صدیقی با بیان این که منشاء ۵۰ درصد از سرطان‌های شایع زنان ارثی است، از افرادی که سابقه این بیماری را در فامیل خود دارند درخواست کرد با حساسیت بیشتری برای غربالگری سالانه اقدام کنند.

وی، چاقی را یکی از علل ایجاد تومورهای سرطانی در زنان به ویژه تخمدان و دهانه رحم دانست و خاطرنشان کرد: درصد بالای زنان کشور در حالی که چاق هستند از کم خونی و فقر ویتامین رنج می برند که این نشان دهنده تغذیه ناسالم است.

متخصص پاتولوژی و آسیب شناسی تومورهای سرطانی تصریح کرد: ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان ها عامل مهمی در جلوگیری از بروز سرطان‌ها هستند و زنان با تنظیم برنامه تغذیه سالم و سرشار از سبزی و میوه خام، می‌توانند گام مهمی در پیشگیری از سرطان‌ها بردارند.

صدیقی گفت: مواد نگهدارنده غذاهای کنسرو شده، مصرف غذاهای فست فود و سرخ شده و روغن‌های حرارت دیده به شدت خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش می‌دهند.

وی، بانوان را به انجام ورزش منظم روزانه توصیه کرد و گفت: آمارها بیانگر رابطه معکوس ورزش و بروز سرطان پستان در زنان است و در این راستا نیز باید برنامه های فرهنگی و تقویت زیرساخت‌های ورزشی از سوی مسئولان برای زنان مورد توجه خاص باشد.

وی افزود: سرطان‌های تخمدان به دلیل این که فضای مناسب و وسیع برای رشد در محوطه شکمی دارند متاسفانه دیر هنگام تشخیص داده می‌شوند و حساسیت و انجام اقدامات پیشگیرانه در این باره از اهمیت زیادی برخوردار است.

صدیقی اثر مصرف مواد دخانی را در بروز سرطان و سایر بیماریها در زنان ده برابر بیشتر از مردان دانست و تاكید كرد: زنان به هیچ وجه از مواد دخانی استفاده نكنند.