به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا رستمی ‌به ارائه جزییاتی از افراد تحت پوشش این صندوق پرداخت و گفت: در صورت تصویب نهایی و ابلاغ و اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد، در سال جاری 30 هزار نفر مشمول این طرح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح از سال 93 مدنظر نمایندگان مجلس بوده است، گفت: در دوره‌ای از زمان، طرح بازنشستگی پیش از موعد توسط نمایندگان تهیه و برای تأیید به شورای نگهبان فرستاده شد که به دلیل دیده نشدن محل تامین بار مالی آن، توسط این شورا به مجلس و کمیسیون بهداشت بازگردانده شد.

رستمی ادامه داد: پس از این اتفاق بود که طرح بازنشستگی پیش از موعد در  هفته گذشته مجدداً در مجلس مطرح شد و به تصویب رسید و حالا باید مجدداً به شورای نگهبان برای تأیید برود. طرحی که بر اساس آن در سال نخست بیمه شدگان صندوق در صورت سابقه پرداخت 10 سال حق بیمه و داشتن 70 سال سن می‌توانند بازنشسته شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تصریح کرد: بر اساس این طرح موضوع اعمال شرط سنی برای عضویت در صندوق مطرح می‌شود که در صورت تأیید و تصویب نهایی آن، امکان عضو شدن افراد بالای 50 سال از بین می‌رود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه بار مالی ناشی از این طرح از اصل 44 و هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود، گفت: شورای نگهبان باید این مصوبه را تأیید و به مجلس بازگرداند و تا مجلس آن را به دولت و سپس دولت به صندوق بیمه اجتماعی ابلاغ کند تا آئین‌نامه اجرایی آن را تدوین کنیم.

رستمی در بخش دیگری از این نشست به پیشینه راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اشاره کرد و گفت: این صندوق از سال 1384 تأسیس شده و از صندوق‌های چهارگانه وزارت رفاه است و بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر را به عهده دارد.

وی افزود: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان هستند اما جامعه هدف صندوق شش میلیون خانوار است. با چنین شرایطی پیش‌بینی می‌کنیم دو میلیون خانوار تحت پوشش سایر صندوق‌ها باشند بنابراین دو میلیون و 500 هزار خانوار باقی می‌مانند که تحت پوشش هیچ صندوقی قرار ندارند و ما برای بیمه شدن‌شان تلاش می‌کنیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر یک بیمه اختیاری است، گفت: متأسفانه بعضی از بیمه‌شدگان حق بیمه خود را به صورت مستمر پرداخت نمی‌کنند و همین موضوع باعث شده تا از مجموع یک میلیون و 500 هزار بیمه شده تحت پوشش صندوق، 800 هزار نفر بیمه‌پرداز مستمر داشته باشیم.

رستمی سه خدمت بلندمدت مستمری بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی را خدمت‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر دانست و گفت: در شرایط حاضر و پیش از تصویب طرح بازنشستگی پیش از موعد در صورتی که بیمه شده به 65 سال سن رسیده و 15 سال حق بیمه پرداخت کرده باشد مستمری بازنشستگی خود را از صندوق دریافت می‌کند.

بر اساس گزارش روابط‌عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر وی با بیان اینکه ماهیت اختیاری بودن عضویت در این صندوق باعث شده است رشد کار و سرعت افزایش نرخ پوشش کُند شود، گفت: صندوق بیمه اجتماعی خدماتی از جمله بیمه بیکاری و بیمه درمان که برای افراد جذابیت دارند را ندارد اما در اصلاحیه و بازنگری آیین‌نامه صندوق، بیمه بیکاری، ایام بارداری و بیمه بیکاری و... دیده شده است که البته باید به تصویب برسد و مستلزم افزایش حق بیمه است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: در حال حاضر حق بیمه صندوق بیمه اجتماعی 15 درصد سطح درآمد ماهانه روستاییان است که 5 درصد آن را بیمه شده و 10 درصد را دولت پرداخت می‌کند و در صورت اصلاحیه آیین‌نامه پیش‌بینی ما افزایش 21 درصدی حق بیمه است که 7 درصد را بیمه شده و 14 درصد را دولت بپردازد.

رستمی در پاسخ به پرسشی درباره تعداد مستمری‌بگیران این صندوق گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان یک صندوق جوان است و هنوز به 15 سال نرسیده است بنابراین هنوز بازنشسته مستمری‌بگیر نداریم و در حال حاضر 32 هزار پرونده فوتی و از کارافتادگی داریم که مستمری به آنها پرداخت می‌کنیم.

وی در ادامه مجموع دارایی‌ها و ذخایر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را 6 هزار و 500 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بودجه‌ای که دولت در سال جاری به صندوق اختصاص داد 410 میلیارد تومان بود که حق بیمه سالانه 240 میلیارد تومان به آن اضافه می‌شود.

مدیرعامل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، در بخی دیگری از این نشست درباره بیمه فراگیر گفت: این طرح مشابه بیمه سلامت همگانی است اما بیمه سلامت همگانی خدمات درمانی ارائه می‌کند اما بیمه فراگیر سه خدمت بلندمدت بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی برای افرادی که فاقد این نوع بیمه هستند، ارائه می‌دهد.

وی افزود: این طرح مصوبه اولیه هیئت دولت را دریافت کرده است و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. براساس مباحث مقدماتی، در این بیمه اجتماعی، 3 درصد حق بیمه را دولت و 12 درصد حق بیمه را بیمه شده پرداخت خواهد کرد.

رستمی با پیش‌بینی اینکه بیمه فراگیر مخاطبی 10 میلیون نفری خواهد داشت، تأکید کرد: یکی از مهمترین موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که در صورت اجرایی شدن بیمه فراگیر، منابع مالی آن با منابع صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر متفاوت خواهد بود و هیچ برداشتی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت که به جهت تامین آینده روستاییان است برای بیمه فراگیر صورت نمی‌گیرد.