به گزارش مهر، مافیای مواد مخدر در حال گسترش فعالیت خود در ایران است و با تولید و ترانزیت شیشه سعی در تباهی جوانان این کشور دارد. آخرین آمارها نیز حاکی از وجود ۲۷ هزار جوان ایرانی معتاد به شیشه است که به دلیل تولید آسان این ماده مخدر در آشپرخانه های خانگی هر روز بر تعداد معتادان شیشه ای افزوده می شود.

شناسایی و انهدام باندهای بزرگ ترانزیت مواد مخدر

اما همزمان با ابلاغ قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، پلیس تلاش ویژه خود را برای شناسایی و انهدام باندهای ترانزیت مواد مخدر آغاز کرد. تنها در چهار ماهه خرداد، تیر، مرداد و شهریور۶ باند بین المللی ترانزیت مواد مخدر شناسایی و منهدم شد.

بزرگترین باند که اقدام به ترانزیت ماده مخدر شیشه در سنگ کرده بود ابتدای مهرماه شناسایی و اعضای آن دستگیر شدند. از این باند ۳۴۰ کیلوگرم شیشه کشف و ضبط شد. اعضای این باند قصد ترانزیت شیشه را به کشورهای حاشیه خلیج فارس داشتند.

یکی دیگر از باندهای بزرگ مواد مخدر که در خردادماه امسال متلاشی شد قصد ترانزیت ماده مخدر شیشه به صورت مایع را به تایلند داشتند که با هوشیاری پلیس دستگیر شدند. اعضای این باند ماده مخدر شیشه را در بطری های دوغ جاسازی کرده بودند که قبل از ترانزیت ۱۵ نفر از اعضای این باند شناسایی و دستگیر شدند. این درحالی بود که ۳۰۰ کیلوگرم شیشه از متهمان کشف شد.

گردش مالی مواد مخدر قابل کنترل نیست

سردار حمیدرضا حسین آبادی رئیس پلیس سابق مبارزه با مواد مخدر در مورد گردش مالی مواد مخدر شیشه گفت: با انهدام یکی از باندهای ترانزیت یک و نیم میلیارد تومان از حساب آنها کشف شد. اعضای این باند مقادیری از درآمدهای خود را به صورت وجه نقد نگهداری کرده و مابقی را به تبدیل به باغ، زمین و خودرو می کنند. بسیاری از این افراد که دارای سابقه کیفری هستند یک شبه ره صد ساله را رفتند اما بسیاری از آنها توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

جامعه جوانان شیشه ای را طرد نکند

در همین رابطه یک جامعه شناس معتقد است ماده مخدر شیشه جوانان را منزوی و گوشه گیر می کند به همین دلیل جامعه نباید این افراد را طرد کرده و موجب گرایش بیشتر آنها به سمت مواد مخدر شود.

ایمان سلطان زاده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه ماده مخدر شیشه در بین جوانان رواج یافته و برخی از آنها ندانسته گرفتار دام اعتیاد به ویژه مواد مخدر صنعتی شده اند. علاوه بر مشکلاتی که مواد مخدر بر سلامتی فرد دارد، مصرف کننده شیشه در برقراری رابطه با دیگران نیز دچار چالش می شود. بسیاری از معتادان شیشه منزوی و گوشه گیرند و از معاشرت اجتماعی خودداری می کنند.

وی ادامه داد: خانواده ها و اطرافیان معتادان به شیشه باید این افراد را تصمیم گیریها و کارهای مشترک سهیم کرده و آنها را به هیچ وجه طرد نکنند. وقتی این افراد با بی توجهی اطرافیان مواجه می شوند گرایششان به مواد مخدر بیشتر می شود.

این جامعه شناس تاکید کرد: فراهم آوردن محیطی شاد، حضور این افراد در اجتماع و کمک به بازیابی اعتماد به نفس و توانایی فرد می تواند در بهبود جوان مصرف کننده شیشه موثر باشد. اگرچه ترک ماده مخدر شیشه سخت است اما امکان پذیر بوده و فرد با اراده می تواند به راحتی آن را کنار گذارد. براساس یافته های جدید خانواده مهمترین نقش را در ترک اعتیاد دارد.