به گزارش افکارنیوز،

علیرضا کمرئی مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران امروز در مراسم «زنگ ملی مبارزه با استکبار جهانی» که در دبیرستان دخترانه دوره اول هاجر منطقه 10 تهران برگزار شد با اشاره به روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش‌آموز اظهار داشت: همه می‌دانیم در تاریخ هر ملت و هر شخصیتی، نقاطی وجود دارد که نقطه عطف و آغاز یک حرکت می‌شود.

وی با بیان اینکه در 13 آبان در تاریخ ملت ایران نقاط عطفی شکل گرفت، افزود: نخستین نقطه عطف در 13 آبان 1343 بود که مبنای حرکتی شد که بعد از 50 سال هنوز ما از آن سخن می‌گوییم؛ حرکتی که در روزهای آغازین مبارزه مردم با استکبار آغاز شد.

کمرئی اضافه کرد: 13 آبان 1343 امتداد حرکت 15 خرداد 1342 به رهبری امام خمینی(ره) بود و استکبار اولین نشانه‌های رخوت و رکود خود را در کشورمان نشان می‌داد.

وی با اشاره به لایحه خفت آمیز کاپیتولاسیون یادآور شد: معنی این لایحه این بود که دولت اسدالله اعلم لایحه‌ای را در 50 سال قبل تصویب کرد که در جریان آن اگر یک آمریکایی به تعبیر امام خمینی (ره)، شاه مملکت را در ایران له می‌کرد دستگاه قضایی ایران نمی‌توانست آن آمریکایی را محاکمه کند و در مقابل اگر یک ایرانی به یک آمریکایی آسیب می‌رساند، دستگاه قضایی آمریکا، او را محاکمه می‌کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه این یعنی نگاهی از سر غرور، رخوت و کبر به ملت ایران است، گفت: این حرکت به معنی سلطه‌جویی و سلطه طلبی است.

وی با اشاره به واکنش امام خمینی (ره) به این لایحه متذکر شد: امام فرمودند این لایحه مخالف مصالح اسلام و ملت است و نتیجه این اعتراض تبعید امام(ره) در سال 43 به ترکیه بود.

کمرئی با اشاره به اینکه یکی از نقاط عطف ملت ایران 13 آبان 43 است، گفت: این آغاز حرکت ملت ایران بود و سرانجام در سال 57 پیروزی انقلاب اسلامی را شکل داد.

وی با بیان اینکه هنوز انقلاب اسلامی در 22 بهمن 57 پیروز نشده بود که دانش‌آموزان تهرانی با حکم رهبرشان که در تبعید فرانسه بود به مبارزه با استکبار داخلی برخواسته و راهی دانشگاه تهران شدند، تصریح کرد: در این روز، دانش‌آموزان و دانشجویان حرکت خود را برای مبارزه با رژیم پهلوی آغاز کردند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه کرد: رژیم پهلوی در آن روز 56 نفر از دانش‌آموزان را به شهادت رساند؛ کسانی که شعار آزادی و آزادگی زیر یوق استکبار داخلی را سر داده بودند و این روز بزرگ، روز دانش‌آموز نامیده شد.

کمرئی با اشاره به نقاط عطف دیگر انقلاب اسلامی عنوان کرد: 13 آبان 58، نقطه عطف دیگری بود در حالی که انقلاب اسلامی در سال 57 پیروز شده بود اما استکبار به رهبری آمریکا سلطه‌های خود را علیه انقلاب اسلامی ادامه می‌داد.

وی با اشاره به نقش مهم لانه جاسوسی آمریکا در طرح‌ریزی توطئه‌ها علیه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: جایی که سفارت آمریکا نامیده می‌شد و باید روابط حسنه را بین دولت‌ها توسعه می‌داد، مشغول به توطئه‌چینی علیه ایران بود و بعد از اینکه مشخص شد این یک لانه جاسوسی است در 13 آبان 58 به دست دانش‌آموزان و دانشجویان تسخیر شد. ضمن اینکه باید بدانیم آمریکا همواره برای شکست انقلاب اسلامی تلاش کرده است و بعد از پیروزی انقلاب نیز خوی استکباری آمریکا باقی مانده است.

وی با اشاره به توطئه‌های مختلف آمریکا در کشور متذکر شد: آمریکا نشان داده است هیچوقت برای شکست انقلاب اسلامی بیکار ننشسته است که کودتای طبس و جنگ تمام عیار علیه ایران از جمله نشانه‌های خوی استکباری آمریکاست.

کمرئی تأکید کرد: ملت ایران نشان داده است که خوی استکباری آمریکا را فراموش نکرده است و امروز نیز نمی‌توان به شیطان بزرگ اعتماد کرد و اگر از سر هوشمندی وارد گفت‌وگو می‌شویم به معنای فراموش کردن خوی استکباری آمریکا نیست و ملت ایران براساس عزت و اعتبار خود با آنها گفت‌وگو می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه استکبار، خود در سر بینی، زورگویی، عدم وفای به عهد را در خود دارد، گفت: این از خوی شیطانی نشأت گرفته است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: ملت ایران با هوشمندی همه حرکات استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا را دنبال می‌کند و اجازه نابود شدن عزت و اعتبار ایران اسلامی را نمی‌دهد.

وی یادآور شد: دانش‌آموزان شرایط خود را درک می‌کنند و همواره تلاش می‌کنند عزت خود را در جهان حفظ کنند و فردا در روز 13 آبان با حضور شکوهمند خود در مقابل لانه جاسوسی سابق آمریکا نشان خواهند داد که هنوز به عزت و اقتدار خود پافشاری می‌کنند و کسانی را که منافع ایران را در نظر نمی‌گیرند، دشمن خود تلقی می‌کنند.