به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود موسوی درباره آخرین تمهیدات اندیشیده شده برای موکبهای مرزهای شلمچه و چذابه در آستانه اربعین حسینی اظهار کرد: تمامی جانمایی‌ها برای موکبها انجام گرفته و زمین آنها به مسئولان ذیربط واگذار شده است.

وی ادامه داد: برخی موکبها در بین راه شلمچه و چذابه و تعدادی دیگر از موکبها نیز در نزدیکی پایانه‌های مرزی و طول مسیر پیاده‌روی زائران اربعین حسینی برپاخواهد شد و این موکبها به استانهای مختلف واگذار شده و مسئولان استانها و شهرستانها اعم از ائمه جمعه نیز مکانهای جانمایی شده را به هیئتهای مذهبی و درخواست کنندگان موکبها واگذار کرده‌اند.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان تصریح کرد: در مرز چذابه حدودا 100 موکب بین راهی برای زائران اربعین حسینی تدارک‌ دیده شده و 170 موکب نیز در مرز چذابه جانمایی شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی یادآور شد: در بین راه تا مرز شلمچه نیز 50 موکب و در مسیر مرزی تا محل پایانه هم 200 موکب تدارک دیده شده که در حال نهایی شدن برای استقبال از زائران امام حسین(ع) است.

وی با بیان اینکه تمامی هزینه‌های موکبها توسط  مردم انجام می‌گیرد، گفت: ما تنها در زمینه جانمایی و سایر خدمات زیرساختی فعالیت خواهیم کرد و تمامی هزینه‌ها به عهده مردم و استقبال‌کنندگان خواهد بود.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان اظهار کرد: خدمات‌رسانی موکبهای ایرانی فقط در مسیر خروجی مرزهای ایران نخواهد بود و در آن سوی مرزها و پایانه مرزی نیز خدمات به طور کامل انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی افزود: زائران اربعین حسینی وقتی از مرزهای چذابه و شلمچه خارج می‌شوند با موکبها مواجه می‌شوند و تمامی خدمات‌رسانی در طول مسیر نیز انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: تمامی کمکهای مردمی اعم از برنج، پتو، گوشت و سایر اقلام که در اختیار ما قرار می‌گیرد به طور عادلانه در اختیار موکبها تقسیم می‌شود و نمونه بارز آن تقسیم 200 تن آرد در روزهای آینده است همچنین 600 تن قالب یخ نیز در اختیار موکبها قرار می‌گیرد.

مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات در خوزستان با اشاره به فعالیت شرکتهای گاز و برق برای موکبها گفت: شرکت گاز در کنار موکبها و نزدیکی پایانه‌ها مستقر خواهد بود و شرکت برق نیز تمام سیم‌کشی و خدمات زیرساختی را انجام می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی تصریح کرد: امسال برای نخستین بار مواکب خواهر را راه‌اندازی کرده‌ایم که به طور مستقل خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی درباره پذیرایی از زائران اربعین حسینی نیز اظهار کرد: روزانه 100 هزار نفر از زائران اربعین حسینی در موکبهای مرز چذابه و 100 هزار نفر در موکبهای مرز شلمچه مورد پذیرایی قرار می‌گیرند.

 مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیا خوزستان درباره موضوع اسکان زائران در مرزهای شلمچه و چذابه گفت: روزانه سه هزار نفر در موکبهای پایانه شلمچه مستقر خواهند شد که مساجد، اردوگاههای راهیان نور و حسینیه‌های شهر خرمشهر نیز شرایط اسکان برای  50 هزار نفر را در طول روز  آماده کرده‌اند؛ در مرز  چذابه نیز سه هزار نفر در  موکبهای نزدیک پایانه استقرار می‌یابند که ظرفیت اسکان 50 هزار نفر نیز در  شهرهای بستان و سوسنگرد برای زائران در حال تردد از چذابه وجود دارد.

 

حجت الاسلام والمسلمین موسوی افزود: تمامی تمهیدات لازم در استان خوزستان و مرزهای شلمچه و چذابه برای زائران اربعین حسینی فراهم آمده و  در بحث تغذیه و اسکان تا 25 ماه صفر هیچگونه مشکلی نخواهیم داشت.

وی همچنین درباره نیازمندیهای موکبهای زیارتی نزدیک مرزهای شلمچه و چذابه اظهار کرد: عمده این نیازمندیها شامل پتو، برنج، روغن، رب گوجه فرنگی و حبوبات است که تمامی ملزومات و خدمات‌رسانی نیز توسط مردم خوب کشورمان انجام می‌گیرد.