به گزارش جهان وبه ادعای روزنامه صباح ترکيه، صدا دمير آلپ کارا کايا، پروفسور ربيعه کاراکايا پولات کارشناسهای علوم سياسی از دانشگاه ايشيک استانبول و دکتر آوکان ييلان کايا کارشناس اقتصاد کلان از دانشگاه کوچ که به دعوت دانشگاه تهران در ۲۸ ماه می برای شرکت در کنفرانس ايران، ترکيه و بهار عربی به تهران سفر کرده بودند، از طرف نيروهای امنيتی به مدت ۱۳ روز بازداشت شده و نهايتا بعد از گفتگوی تلفنی احمد داوود اوغلو وزير خارجه ترکيه با علی اکبر صالحی، اين افراد در ۱۲ ژوئن آزاد شده اند.

بنا به گزارش مطبوعات ترکیه، این ۳ نفر، به اتهام جاسوسی برای امریکا بازداشت شده بودند. بنا بر ادعای رسانه های ترکیه، موبایل، کامپیوتر و پاسپورت های این افراد ضبط شده و به اداره اطلاعات تهران منتقل شده اند.

بر اساس ادعای رسانه های ترکیه، ماموران امنیتی ایران از آنها در مورد فعالیت دانشگاهی شان، اینکه در امریکا تحصیلاتی داشته اند یا نه؟ روابط آنها با ایران، در مورد اینکه بعد از کنفرانس، نتیجه و مشاهدات خود را با چه کسانی می خواهند در میان بگذارند و موضوعات دیگر سوال کرده اند. این سه تبعه ترکیه در جواب خبرنگار روزنامه صباح درباره علت چندین ماه سکوت بعد از بازداشتشان در تهران حاضر نشده ان توضیح دهند.

تاکنون مقامات کشور درباره بازداشت و سپس آزادی این افراد سخنی نگفته اند اما زمانی که از سوی رسانه های ترکیه درباره بازداشت آنها مطرح شده است، در اوج تنش ماههای اخیر میان ایران و ترکیه بوده است.

دو کشور در ماههای اخیر بر سر تنش های سوریه و نیز نصب سپر دفاع ضدموشکی ناتو در خاک ترکیه دارای اختلاف نظرهای جدی بوده اند.