به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، چند خبر کوتاه حج به این شرح است :

۳۲ زبان در اطلاع رسانی حج

توفیق بن عبدالعزیز السدیری معاون وزارت امور اسلامی و اوقاف و ارشاد عربستان از به کارگیری ۳۲ زبان در تبیلغ برنامه های این وزارت در موسم حج امسال خبر داد.

به نوشته عکاظ، وی گفت این وزارتخانه، ۳۲ زبان را در اطلاع رسانی به حجاج از طریق به کاربردن کتاب، نوار، فیلم، تلویزیون، رادیو، مجله، روزنامه، اینترنت، سی دی و … مورد استفاده قرار داده است. وی همچنین از راه اندازی سرویس آموزش خودکار مناسک از طریق تلفن رایگان به هشت زبان خبر داد.
وی از مشارکت دو هزار نفر در اجرای طرح وزارت امور اسلامی و اوقاف و ارشاد برای حج امسال خبر داد و گفت این وزارت از توانمندیهای دو هزار نفر شامل مبلغان، مترجمان، روزنامه نگاران و خبرنگاران و … در اطلاع رسانی به حجاج بهره می گیرد

مجاز دانسته شدن نمایشهای دیداری در حج

شیخ عبدالعزیز بن حمین الحمین رئیس کل شورای امر به معروف عربستان برنامه آگاهی بخشی حج و تجهیزات ارشادی برای حجاج و نمایشهای دیداری را که حجاج را از طریق مراکز راهنمایی در مشاعر هدایت می کند، مجاز اعلام کرد.

به نوشته عکاظ، ریاست کل شورای امر به معروف عربستان با تیمهای میدانی و راهنمایی خود در موسم حج امسال فعال است که در تبلیغ برنامه های خود از فناوری نوین در زمینه های آموزشی و راهنمایی استفاده می کند

۱۰۰ کیوسک تلفن در مسجدالحرام و جلسات شبانه روزی

خبر دیگر اینکه عکاظ نوشت ۵۰ شیخ در مسجدالحرام در خلال موسم حج امسال جلسات درس و فتوا تشکیل می دهند، ریاست کل امور مسجدالحرام و مسجد النبی(ص) بیش از یک میلیون و پانصد هزار جلد کتاب و بروشور تبلیغاتی برای موسم حج آماده کرده است.

این روزنامه نوشت این نهاد اداری همچنین ۱۰۰ کیوسک تلفنی را در داخل مسجدالحرام و اطراف آن برای پاسخ به استفتاءات و سئوالات مربوط به امور عبادات و مناسک مستقر کرده است.

به گفته یوسف الوابل از مسئولان اداره امور مسجدالحام، کتابها و بروشورهای تبلیغاتی و راهنمایی چاپ شده به چندین زبان و در بخشهای مختلف ترجمه شده است که برخی از آنها مربوط به توحید، حج و عمره و سئوالات مکرر در این مسائل، زمزم، نظافت مشاعر مقدسه و همچنین بروشورهای زیادی از مکه مکرمه، کعبه مشرفه، مقام ابراهیم(ع) و حجرالاسود و … است.

وی همچنین گفت بیش از ۲۰ مدرس به طور شبانه روزی در مسجدالحرام فعالیت می کنند

آبهای آلوده را در قوطی های آلوده به اسم زمزم می فروختند

انهدام ۲۰۰۰ قوطی های آب زمزم آلوده از دیگر خبرهای کوتاه است. شهرداری ناحیه الشوقیه در مکه مکرمه، دو هزار قوطی آب زمزم آلوده را که اخیرا در بازارها توزیع شده بود، کشف و منهدم کرد. این قوطی های آلوده در منطقه العکیشیه کشف شد..


امام اضطراری برای حرمین شریفین

ریاست کل امور مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) درصدد تعیین " امام اضطراری " برای حرمین شریفین است.

احمد المنصور مدیر روابط عمومی اداره حرمین شریفین گفت درباره تعیین امام جانشین برای حرمین شریفین، پیشنهادها و گزارشهایی دریافت شده است، البته به ندرت اتفاق می افتد که نیاز به امام جایگزین باشد، معمول بر این است که نمازگزاران در پشت سر امامی که از طالبان علم و شیوخی باشد که قدرت رفتار در حالتهای اضطراری را داشته باشند.

توقیف اتوبوسهای دودزا و آلوده کننده هوا در ایام حج

وزارت حج عربستان با هماهنگی اتحادیه وسایل نقلیه جایزه تشویقی موسمی برای شرکتهای نقلیه که مسئولیت جابجایی یک میلیون و ۶۰۰ هزار حاجی را میان مکه مکرمه و مدینه منوره و مشاعر مقدسه در موسم حج بر عهده دارند با هدف ایجاد روحیه رقابتی برای ارائه خدمات متمایز به ضیوف الرحمن تصویب کرد.

به نوشته عکاظ، زیاد فارسی سخنگوی کمیته ملی حج و عمره عربستان اعلام کرد هدف از تعیین این جایزه، فراهم کردن اسباب راحتی و سهولت در تردد آنها میان شهرهای حج و کاهش اشکالات و خرابیهای اتوبوسها است و این جایزه برای اولین بار به شرکتهای حمل و نقلی اعطا می شود که خدمات آنها منحصر به فرد و متمایز از دیگران باشد.

توسعه سیستم اتوماتیک کنترل جمعیتهای حجاج

مرکز تشخیص مطالعات حج و عمره در دانشگاه ام القری در موسم رمضان گذشته، تحقیقی درباره توسعه سیستم اتوماتیک کنترل و نظارت بر جمعیتهای حجاج در خلال موسمهای حج و عمره انجام داد.

تیمی از متخصصان و کارشناسان بر روی جمع آوری اطلاعاتی که به اجرای این تحقیق و تحلیل و تلاش برای به کارگیری فناوریهای برنامه های رایانه های ویژه و بررسی آن برای ایجاد راه حلهای لازم برای ارزیابی خدمات و امکاناتی که باید فراهم شود، و همچنین توسعه برنامه های اتوماتیکی که به راهنمایی حجاج گم شده و آشنایی با تصاویر حجاج و عمره گزاران متوفی به هنگام ادای مناسک خود و آشنایی با مواقع و مکانهایی که شاهد ازدحام حجاج و عمره گزاران است و اطلاع یافتن از خدمات ارائه شده به آنها در این مکانها و حل مشکلاتی که در مواسم حج یا عمره با آن روبرو می شوند.

بکری بن معتوق عساس مدیر دانشگاه ام القری و رئیس شورای اداری مرکز تشخیص مطالعات حج و عمره اعلام کرد این تحقیق پژوهشی یکی از تحقیقات و برنامه های سازنده و موثر به شمار می رود.