به گزارش فارس، رضا عامری، مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سؤال که نظارت وزارت علوم بر دانشگاه آزاد چگونه است؟ گفت: نظارت وزارت علوم، عام است و دانشگاه آزاد را نیز در برمیگیرد.

وی افزود: در گام اول نظارت را خود دانشگاه آزاد باید در خودش داشته باشد. دانشگاهی که یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجو دارد باید یک ساز و کار نظارتی قوی داشته باشد.

عامری خاطرنشان کرد: فقدان یک سیستم نظارت کارآمد در دانشگاه آزاد وجود دارد اما وزارت علوم بر دانشگاه آزاد نظارت می‌کند.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم تصریح کرد: هرگاه وزارت علوم خواسته وارد فضاها و واحدهای دانشگاه آزاد شود، عمدتاً این همکاری از سوی مسئولان دانشگاه آزاد وجود داشته و هیچ مخالفتی نکردند.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر مدیریت دانشگاه آزاد، آیا هنوز هم دانشگاه آزاد با وزارت علوم همکاری دارد؟ گفت: همکاری دانشگاه آزاد از سه سال پیش مستمر ادامه داشته و لااقل در بازدیدها، دانشگاه آزاد با وزارت علوم همکاری داشته است.

عامری در پاسخ به این سؤال که آیا دانشگاه آزاد برای کیفی‌سازی خود گام‌هایی برداشته است؟ اظهار داشت: بحثکیفی‌سازی در کل نظام آموزش عالی باید تعقیب شود البته چون دانشگاه آزاد حدود ۴۰ درصد ظرفیت آموزش کشور را در بر دارد یقیناً یکی از دانشگاه‌هایی است که باید کیفی‌سازی را در اهم برنامه‌های خود قرار دهد.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی وزارت علوم تصریح کرد: حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجوی کشور در دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند که اگر کیفی‌سازی را در این دانشگاه افزایش دهیم یقیناً سهم زیادی از آموزش عالی کشور کیفی می‌شوند.

وی با با بیان این مطلب که تا اینکه دانشگاه آزاد به کیفیت لازم برسد راه زیادی را باید طی کند و این دانشگاه‌ها باید یک برنامه کیفی همه‌جانبه را طراحی کند و به مرحله اجرا بگذارد، گفت: دانشگاه آزاد با توجه به زیرساخت‌های خوبی که از لحاظ فضا و امکانات فراهم کرده، مشکل خاصی ندارد و عمدتاً باید بر روی محورهای علمی سرمایه‌گذاری کند.

عامری در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۰ تا ۷۵ درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد مربی هستند که نمیتوانند کیفیت لازم را در این دانشگاه داشته باشند. دانشگاه آزاد باید سیاستهایی را اعمال کند تا در زمینه پذیرش دانشجو و آموزش کیفیتسازی را تعقیب کند.