به گزارش مهر، محمد جواد محمدی زاده ظهر سه شنبه در مراسم افتتاح ایستگاه تحقیقات زیست محیطی شمال خوزستان در دزفول اظهار کرد: احیای شیر ایرانی یکی از اهداف اصلی سازمان محیط زیست کشور است به همین دلیل قصد داریم چند قلاده شیر ایرانی را از کشور هند به منطقه حفاظت شده کرخه در استان خوزستان منتقل کنیم تا این در این منطقه احیا و تکثیر شود.

وی افزود: ‌ اجرای این برنامه در آینده نزدیک در این سازمان عملی خواهد شد.

محمدی زاده تصریح کرد: شیر ایرانی در کشور ما سالهاست که منقرض شده و آخرین بار ۱۰۴ سال قبل در شهر دزفول و دشت ارژن استان فارس مشاهده شده و از آن پس تاکنون دیگر مشاهده نشده است.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه اصلی شیر ایرانی، دشت ارژن فارس است ولی این منطقه اکنون به طور کامل تخریب شده است، تصریح کرد: مطالعاتی در این سازمان برای یافتن منطقه ای جایگزین انجام شده که ۳۰ هکتار از اراضی حد فاصل رودخانه کارون و کرخه در استان خوزستان برای احیای شیر ایرانی مناسب تشخیص داده شده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه شیر ایرانی به آسیای میانه مهاجرت کرده بود ولی اکنون تنها در منطقه ای کوچک در کشور هند و باغ وحشهای کشورهای اروپایی وجود دارد، تاکید کرد: شیر ایران به علت اینکه از زیستگاه اصلی خود دور شده تغییر وضعیت داده و اکنون بیشتر شبیه یک گوسفند است ولی می توان امیدوار بود با انتقال آن به منطقه در کرخه شاهد رشد مناسب این حیوانی ایرانی باشیم.

محمدی زاده گفت: خوشبختانه توافقات خوبی با وزیر محیط زیست کشور هندوستان داشته ایم و به زودی شاهد انتقال چند قلاده شیر ایرانی به منطقه کرخه در شمال استان خوزستان خواهیم بود که در صورت انجام این امر، تحول مهمی در بخش حیات وحش منطقه صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: برای فنس کشی منطقه ای که قرار است شیر ایرانی در آن نگهداری شود نیز توافقات خوبی با استانداری خوزستان صورت گرفته و بخشی از این کار در دست انجام است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به افتتاح ایستگاه تحقیقات زیست محیطی شمال خوزستان اشاره کرد و گفت: این مرکز تحقیقاتی علاوه بر فعال سازی پژوهش و مطالعه در استان خوزستان می تواند به استانهای جنوب غرب کشور نیز خدمات رسانی کند.

محمدی زاده یادآور شد: تاسیس ایستگاه تحقیقات زیست محیطی جنوب غرب کشور یکی از مصوبات هیئت دولت است که تاکنون به علت برخی کم لطفی ها محقق نشده است.