به گزارش افکارنیوز،

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور در همایش صندوق‌های بازنشستگی، تنگناها و راهکارها با اشاره به اینکه وابستگی صندوق‌های بازنشستگی به بودجه دولت افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: از سال 1387 که میزان وابستگی 36 درصد بود هم اکنون این وابستگی به 58 درصد در سال 1395 رسیده است.

وی افزود: روند افزایش وابستگی به صندوق‌های بازنشستگی سالم نیست و در این باره باید خود صندوق‌ها باکفایت درصدد افزایش بهره‌وری و کاهش وابستگی به منابع دولتی باشد. 

نهاوندیان با اشاره به اینکه صندوق‌های بازنشستگی باید به توجیه اقتصادی بازگردند، تصریح کرد: هم اکنون آمار تکان‌دهنده‌ای از میزان گردش مالی پرداخت حقوق،‌ مستمری و هزینه‌های درمان وجود دارد که بر اساس آن در سال 94، 120 هزار میلیارد تومان اعلام می‌شود که چیزی معادل 40 میلیارد دلار است.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: اگر کل درآمد ارزی حاصل از فروش نفت خام را محاسبه کنیم به 27 میلیارد دلار نمی‌رسد بنابراین در صندوق بازنشستگی با رقم بزرگی مواجه هستیم. 

وی با اشاره به اینکه همواره باید توجه عمومی دولت و مجلس به صندوق‌های بازنشستگی باشد گفت: در موضوع شفافیت هم نمی‌توان برخورد دوگانه داشت بنابراین صندوق‌های بازنشستگی به طور شفاف اطلاعات مالی را در اختیار ذینفعان خود قرار دهند.

نهاوندیان همچنین در ادامه خواستار افزایش هم‌افزایی و همگرایی ارکان مختلف اقتصادی در کشور شد، گفت: باید هم‌افزایی را در منافع شخصی ترجیح دهیم تا به هدف توسعه اقتصادی دست یابیم.