به گزارش افکارنیوز،

مینو حاجیان ــ کارشناس فرآورده‌های خوراکی، آرایشی و بهداشتی غذا و دارو در مورد تقلبات زعفران اظهار داشت: این محصول که از پرچم گل‌های گیاه زعفران تهیه می‌شود در معرض تقلب‌های زیادی قرار می‌گیرد.

حاجیان اظهار داشت: برای تقلب در زعفران از پرچم گیاه گل رنگ و گیاهان مشابه استفاده می‌کنند و آن را با زعفران مخلوط می‌کنند و عده‌ای دیگر از ریشک‌های اطراف ذرت استفاده کرده و آن را با رنگ‌های مصنوعی به رنگ زعفران در می‌آورند. ریشک ذرت مستقیم است ولی پرچم زعفران انحنا دارد. سرشاخه‌های کلاله زعفران سه‌شاخه و قسمت بالای آن شیپوری بوده که هرچه پایین‌تر می‌آید باریکتر می‌شود. همچنین زعفران دارای مقداری طعم تند است.

کارشناس اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: چنانچه زعفران پودر شده باشد اصالت آن تنها با دستگاه‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند. زعفران به‌ویژه بعد از آسیاب شدن باید دور از نور و رطوبت و در جام شیشه‌ای نگهداری شد؛ زیرا با توجه به اسانس (مواد معطر) زعفران قابل تبخیر شدن است، در صورت نگهداری نامناسب به‌مرور زمان اسانس آن تبخیر شده و از اثرات دارویی و طعم و مزه آن کاسته می‌شود و مرغوبیت آن از دست می‌رود.

حاجیان عنوان کرد: مصرف‌کنندگان زعفران در زمان خرید زعفران باید به نوع بسته‌بندی و مشخصات درج‌شده به‌روی بسته‌ها، از جمله داشتن شماره پروانه ساخت و پروانه بهره برداری از سازمان غذا و دارو، تاریخ تولید و انقضاء و آدرس کارخانه تولید کننده توجه کنند.

وی تصریح کرد: پودرهای مشابه زعفران که در اماکن مختلف از جمله به‌صورت دستفروشی در متروها با قیمت‌های بسیار پایین به فروش می‌رسند و برخی از مردم اقدام به خریداری از آنها می‌کنند و فاقد پروانه ساخت و مشخصات برچسب گذاری هستند به هیچ عنوان مورد تأیید نیست. این پودرها کاملاً تقلبی و از رنگ‌های شیمیایی تشکیل شده‌اند.

کارشناس اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های خوراکی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان به ایفدانا گفت: مصرف کنندگان برای اطمینان از سلامت زعفران، باید آن را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنند و به مشخصات برچسب که شامل تاریخ تولید، انقضاء، پروانه ساخت، آدرس واحد تولیدی همراه با شماره تماس و آرم سازمان غذا و دارو است دقت شود. بسته‌بندی محصولات تقلبی فاقد مشخصات کامل و صحیح تولید کننده است.