به گزارش افکارنیوز،

«دکتر رضا ملک زاده» تاکید کرده: «علاوه بر اینکه امواج و پارازیت‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شود،می‌تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد و می‌تواند در شیوع بیشتر سرطان در کشور ما هم تاثیرگذار باشد.»

اظهارات معاون وزیر بهداشت در حالی مطرح می شود که چندی قبل، رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر این موضوع صحه گذاشت تا داستان اثرات پارازیت ها بر سلامت شهروندان غم انگیز‌تر از همیشه شود. پارازیت ها و امواج رادیویی در سال‌های اخیر به عنوان یکی از چالش‌های جدی سلامت در جامعه مطرح بوده اما هرگز به سرانجام روشنی نرسیده است. از یک سو، امواج رادیویی با توسعه فعالیت‌های مخابراتی اپراتورهای تلفن همراه صدچندان شده و هر روز یک دکل تازه با کلی امواج مخرب سر از معابر شهر درمی‌آورند، از سوی دیگر، پارازیت ها برای کورکردن امواج برنامه‌های ماهواره‌ای، بیشتر و بیشتر شده تا زندگی میان سیل امواج، شهروندان را با تهدیدات جدی مواجه کند.

 

امواجی که جان می گیرد

پارازیت‌اندازها، فرستنده‌های مخابراتی و پست‌های برق فشار قوی دائم در حال انتشار پارازیت با توان بالا هستند و بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی اثرات ناشی از این امواج روی بافت‌های زنده انسان‌ها به افزایش آمار مرگ و میر به ویژه در اثر سرطان و سکته‌های قلبی و مغزی و افزایش تحریکات و ناراحتی‌های عصبی منجر می‌شود.تحقیقات نشان داده که استفاده زیاد از امواج رادیویی و پارازیت‌های ماهواره‌ای آثار سوء زیستی و امکان آسیب‌های جسمانی را به دنبال دارد و امواج پارازیتی بدون ضرر نیز وجود ندارد. قدرت باندهای پارازیتی ارسال شده بالاتر از قدرت میکروموج‌های ارسالی از ماهواره یعنی از 3500 مگاهرتس تا چند گیگاهرتس است. باندهایی که بالاتر از 20 مگاهرتس تا 200 گیگاهرتس هستند روی بدن اثر می‌گذارند.

بیشترین اثر مربوط به باندهای بالاتر از 300 مگاهرتس یعنی میکروموج‌ها و پارازیت‌ اندازهاست. چنین امواجی اگر دارای شدت و بسامد بالا باشند سلامتی انسان را به طور کلی مختل و عوارض مختلفی ایجاد می‌کنند که بسته به بسامد موج متفاوت است.هر چه این امواج مدت بیشتری با بدن برخورد داشته باشند خطرناک‌تر خواهند بود. از طرفی زمان برخورد این امواج هم آثار خاص خود را به دنبال دارد. همچنین تاثیر این امواج روی کودکان بیشتر از دیگر افراد جامعه است تا آنجا که کودکان خیلی زود به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند.این امواج روی مردان نیز تاثیرات نامطلوبی دارد و می تواند آن‌ها را عقیم ‌کند و از طرفی زنان باردار را گرفتار عوارض جبران‌ناپذیری ‌کند. البته در شرایط عادی این پرتوها آن‌قدر زیاد نیست اما در زمان طولانی و با توجه به شرایط قرار گرفتن و تاثیرات آن در مراحل اولیه به خستگی مفرط و حالت گیجی منجر می‌شود.از دیگر سو، فرستادن پارازیت‌های با قدرت و توان بالا روی سیستم‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و همچنین برخورد این امواج با انسان و سایر موجودات باعث بروز اختلالات خونی می‌شود که در نهایت از عوامل بروز سرطان است. به این ترتیب مهم‌ترین اثر پارازیت‌های پرقدرت، سرطان‌زا بودن آن‌هاست.

 

دولت دست به‌کار می شود؟

اما در حالی که تاثیرات بسیار منفی پارازیت ها و امواج رادیویی روی مغز و اعصاب، ایجاد سرطان در بافت‌های نرم بدن، تاثیر منفی روی جنین، عقیم شدن مردان، افزایش دمای بدن، تداخل در سیستم گیرندگی و فرستندگی دستگاه‌های ماهواره‌ای، تداخل در سیستم هدایت هواپیما، اختلال در تلفن‌های همراه، اختلال در اینترنت، اختلال در سیستم خودپرداز بانک‌ها و اختلال در سیستم‌های پزشکی، مراکز تحقیقاتی و بخش دما و هوا تقریبا قطعی شده است، تصمیم‌گیری‌های کلان دولتی می تواند از تشدید اثرات این امواج جلوگیری کند.

تصمیم گیری هایی که اکنون بعد از رونمایی منشور حقوق شهروندی، انتظار می رود از سوی رییس جمهوری و کابینه دولت به طور جدی پیگیری شود تا حق شهروندان میان امواج ، گم نشود. اگرچه در گذشته هم درباره نقش دولت در کاهش این امواج صحبت و بر ضرورت ورود جدی به آن تاکید شده است اما در نهایت، پارازیت بر حقوق شهروندان چیره شده و اثری از آن باقی نگذاشته است.