مردان چگونه کچل میشوند

یکی از شایع‌ترین نوع ریزش مو، ریزش موی تیپ مردانه است. در این نوع ریزش مو در آقایان، موها ابتدا در ناحیه شقیقه‌ها شروع به پس‌روی می‌کنند و سپس در ناحیه فرق سر، موها کم‌پشت و نازک می‌شوند. در مراحل شدیدتر، موهای جلوی سر کاملا می‌ریزند و فقط موهای پشت سر و کنار سر باقی می‌مانند.


افزایش کچلی مردانه در خانم‌ها

این نوع ریزش مو در خانم‌ها، منجر به پس‌روی خط رویش مو نمی‌شود؛ بلکه تراکم موها در ناحیه جلو و فرق سر کاهش یافته و قطر موها نازک می‌شود. هر چند به طور کلی ریزش موی تیپ مردانه در آقایان شایع‌تر از خانم‌هاست و حتی گریبان حدود نود درصد آقایان را می‌گیرد البته در حجم و درجات مختلف. اما امروزه به طور واضح، شاهد آن هستیم که ریزش موی تیپ مردانه در خانم‌ها نیز شیوع قابل توجهی یافته است.


شایع‌ترین دلیل ریزش مو در زنان

یکی از علل شایع ریزش مو در خانم‌ها، افزایش شیوع تخمدان پلی‌کیستیک است. از علل بروز این بیماری می‌توان به چاقی و استرس اشاره کرد. هر چند امروزه ریزش موی تیپ مردانه در خانم‌ها و دختران شیوع یافته است؛ اما وجود هورمون‌های زنانه به‌خصوص استروژن، همواره مانع بروز این نوع ریزش مو می‌شود، حتی در کسانی که زمینه ارثی این نوع ریزش مو را دارند. البته همچنان زنان به دلایل ساختاری نسبت به مردان، کمتر دچار ریزش مو می‌شوند و شما به ندرت در نزدیکان خود بانویی می‌بینید که دچار ریزش شدید مو باشد. البته همان‌طور که گفته شد، درحال حاضر خانم‌ها به مرور دچار نشانه‌های نگران‌کننده‌ای در این باره شده‌اند.


پرهیز از داروهای آنابولیک

یکی از علل شایع آکنه و ریزش موی مردانه‌ی زودرس، استفاده از هورمون‌های آنابولیک در باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی است. متأسفانه این داروها به صورت غیرقانونی مصرف می‌شود و عوارض متعددی به جای می‌گذارد. به آقایان توصیه می‌شود در صورت تمایل به مصرف هرگونه از این داروها، با پزشک متخصص مشورت کنند.


دلایل ثانویه ریزش مو

در خانم‌ها یکی از علل مهم و شایع ریزش مو، فقر آهن است. اگر سطح ذخیره آهن بدن از میزان مشخصی کمتر شود، مو دچار ریزش می‌شود. همچنین بیماری‌های داخلی مثل مشکلات تیروئیدی نیز در تعیین علت ریزش مو اهمیت بسیاری دارند.

دارویی که فرد مصرف می‌کند و شاید اهمیت زیادی به آنها ندهد، در مورد فردی که ریزش مو دارد از اهمیت شایانی برخوردار است. به طور مثال فردی که به دنبال جراحی دریچه قلب، قرص‌های ضدانعقاد خون مصرف می‌کند، می‌تواند دچار ریزش مو شود؛ یا دختران جوان و مضطربی که به منظور کنترل تپش قلب خود به طور مکرر از داروی " پروپرانولول " استفاده می‌کنند.


رژیم ناگهانی کچل می‌کند

رژیم‌های غذایی نادرستی که بانوان می‌گیرند، یکی دیگر از علل شایع ریزش مو است. رژیم‌های ناگهانی حتما فرد را دچار آسیب‌هایی مثل ریزش مو و سیاهی دور چشم‌ها می‌کنند. دیگر لازم نیست که تذکر بدهیم برای کم کردن وزن، امروزه بهترین کار، مراجعه به متخصص تغذیه و انجام فعالیت‌های ورزشی است. این مسأله را جدی بگیرید! چون این ریزش مو بازگشت ندارد.

منبع: مجله اینترنتی برترینها