به گزارش افکارنیوز،

 برای محققانی که قصد دارند احتمال بروز آلزایمر را در افراد تشخیص دهند، بینی اهمیت زیادی دارد و در یکی از تازه‌ترین بررسی‌ها مشخص شده است که بینی، آلزایمر را زود تشخیص می‌دهد.

این بررسی نشان داد قبل از آنکه قوه تعقل دچار اختلال شود و فراموشی سراغ انسان بیاید، بینی به خوبی از این مسئله مطلع می‌شود. بر این اساس اگر پزشکان بتوانند آزمایش‌های درست را روی بینی انجام دهند، احتمال بروز آلزایمر را در افراد به راحتی شناسایی می‌کنند.

مطالعات قبلی نشان داده بود کاهش حس بویایی در افراد با ابتلا به بیماری آلزایمر در ارتباط است. دکتر «دیوید رولف» که مدیریت مطالعات جدید را برعهده داشت به این نتیجه رسید که بینی می‌تواند علایم آلزایمر را نمایان کند. او و همکارانش در دانشگاه پنسیلوانیا این کشف مهم را انجام دادند.

در این زمینه 728 پرونده پزشکی که در آن مبتلایان به آلزایمر آزمایش‌های «ارزیابی شناختی مونترال» را انجام داده بودند، بررسی شد. تمامی این بیماران توسط محققان مورد تحلیل‌های دقیق قرار گرفتند و گروه تحقیقاتی رولف در 75 درصد موارد با بررسی وضعیت و سلامت بینی بیماران توانستند به درستی احتمال بروز آلزایمر را در این افراد تشخیص دهند.

زمانی که نتایج حاصل از آزمون‌های تنفسی و خرخر کردن هم مورد استفاده قرار گرفت، دقت محققان برای تشخیص بیماری آلزایمر تا 87 درصد افزایش یافت.