به گزارش افکارنیوز،

سیدجلال ملکی درباره جزئیات اجرای طرح سفیران نجات برای کاهش میزان تلفات گازگرفتگی افزود: با توجه به افزایش سرمای هوا و بالا رفتن آمار گازگرفتگی در سال جاری نگرانی هایی در خصوص مرگ خاموش بر اثر استشمام گاز منوکسید کربن به وجود آمده است. از این رو، سازمان آتش نشانی برای کاهش میزان تلفات در شهر تهران طرح سفیران نجات را به اجرا در می آورد.

ملکی با اعلام اینکه این طرح از امروز در پایتخت اجرا شده است، افزود: چهار اکیپ آتش نشانی که هر کدام متشکل از ۱۳ نیرو هستند، به صورت پایلوت در منطقه ۱۳ تهران کار خود را از امروز آغاز کرده اند و به تدریج به مناطق ۷ و سپس منطقه ۸ می روند. در این طرح کارشناسان سازمان در بافت های فرسوده و بحرانی حاضر شده و نکات ایمنی را به شهروندان اعلام می کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی همچنین از بازدید رایگان منازلی که دارای سیستم گرمایشی ناقص هستند، خبر داد و گفت: در صورت درخواست مالکان، خانه ها از سوی آتش نشانان مورد بازبینی قرار می گیرد و نواقص احتمالی به صاحب وی گوشزد می شود.

وی از ارائه دستگاه های سنجش میزان منوکسیدکربن به شهروندان متقاضی خبر داد و افزود: در این طرح به خانه های در معرض خطر دستگاه سنجش و هشداردهنده گاز منوکسیدکربن ارائه می شود و سعی داریم با اجرای طرح سفیران نجات به مردم بگوییم وجود این دستگاه هشداردهنده چقدر ضروری است.

ملکی گفت: آتش نشانان طرح سفیران نجات با کارت شناسایی معتبر و کاور آتش نشانی به در منازل شهروندان مراجعه می کنند لذا شهروندان از ورود افراد ناشناس بدون مدارک شناسایی لازم به داخل منازل خود خودداری کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی افزود: اجرای این طرح جزو وظایف ذاتی و دستورالعمل اداری برای آتش نشانان نیست، اما با توجه به افزایش میزان تلفات در زمینه گازگرفتگی، آتش نشانان برای کاهش میزان تلفات اقدام به انجام طرح سفیران نجات کرده اند.