دکتر سید حسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ورزش و جوانان، وزارت ورزش و جوانان را یکی از وزارتخانه های نقش آفرین در توسعه امیدواری و نشاط اجتماعی بیان کرد و گفت: در بسیاری از موارد در گذشته مانند دفاع مقدس، این جوانان بودند که در صحنه های خطیر صف کشی کردند و کشور را از آسیب‌ها و حوادث مصون نگه داشتند.

وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر طول عمر در زنان بیشتر از ۸۰  سال و در مردان به حدود ۷۹ سال افزایش یافته است، اما ممکن است حدود ۱۰ سال از این عمر همراه با معلولیت باشد.

هاشمی با بیان این که در حال حاضر حدود ۵۰ درصد افراد جامعه اضافه وزن دارند، افزود: میزان اضافه وزن در زنان بیشتر از مردان است و بنابر این اگر بخواهیم در سالمندی دچار معلولیت نشویم باید فعالیت‌های بدنی داشته و ورزش کنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر نقش رسانه ملی در ارتقاء فرهنگ ورزش در جامعه گفت: رسانه ها می توانند با تبلیغ ورزش و فعالیت بدنی در پیشگیری از بروز بیماری های غیرواگیر نقش موثری داشته باشند.

هاشمی، افزایش جمعیت سالمندی در سال های آینده در کشور را از مشکلات خانواده‌ها، جامعه و دولت بیان کرد و گفت: حدود ۷۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به آلزایمر هستند که هر سال به این تعداد افزوده می شود و سایر بیماری های دوران کهنسالی علاوه بر ایجاد مشکلات برای خود فرد سالمند، موجب درگیر شدن خانواده فرد هم می‌شود. ورزش و تحرک ذهن و جسم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های دوران سالمندی بسیار موثر باشد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با این تفاهم نامه، کم تحرکی افراد جامعه سامان یابد و مردم در راستای افزایش فعالیت بدنی توانمند شوند و بتوانیم ۲۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر را کاهش دهیم.

بنابر اعلام وب‌دا، هاشمی افزود: امید است با مدیریت خوب و مناسب، موفقیت‌های خوبی در جهت خود مراقبتی در میان مردم داشته باشیم و رسانه‌ها هم در راستای ارتقای فرهنگ ورزش و افزایش فعالیت‌های بدنی و خود مراقبتی سهم برجسته‌تری داشته باشند.

هاشمی همچنین در حاشیه مراسم امضای این تفاهم نامه، مشکلات معیشتی و اقتصادی را یکی از عوامل کاهش فعالیت فیزیکی دانست و گفت: با وجود اقدامات مسئولان دولتی و شهرداران، هنوز زیرساختهای مناسب برای ورزش مردم مهیا نیست و کمبود امکانات و زیرساختهای ورزشی در کمتر ورزش کردن مردم موثر است و مسئولان وزارت ورزش و جوانان نیز بر کمبود جدی امکانات ورزشی صحه می گذارند.

وزیر بهداشت یکی دیگر از عوامل کاهش فعالیت فیزیکی را "فرهنگ" عنوان کرد و افزود: تنبلی هم جزیی از فرهنگ است و برخی به دلیل تنبلی ورزش نمی کنند.

هاشمی همچنین با اشاره به مسائل اعتقادی گفت: ما در یک جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم و برای ورزش زنان، ایجاد زیرساختها و امکانات مناسب که بتوانند با حفظ اعتقادات و پوشش مناسب ورزش کنند، ضروری است.

وزیر بهداشت در عین حال تصریح کرد: دولت‌های مختلف نیز تلاش و اهتمام لازم در جهت تامین زیرساخت های مناسب برای ورزش مردم فراهم نکرده اند و مجالس مختلف نیز اعتبارات و منابع کافی را برای این کار تامین نکرده‌اند. اگر امکانات و زیرساختهای مناسب برای ورزش فراهم باشد، مردم حتما از ورزش استقبال می‌کنند.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که پیاده‌روی خانوادگی و قدم زدن می تواند در سلامت جسم و روح موثر باشد، افزود: باید مردم را در جهت انجام ورزش و تحرک فیزیکی با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری عای غیرواگیر توانمند کنیم.  این کار باعث می‌شود که در نهایت هزینه پرداختی از جیب مردم و دولت برای درمان کاهش یابد، در حالی که اکنون هزینه‌های سنگین درمانی به مردم و کشور تحمیل می‌شود. 

وزیر بهداشت بر لزوم تغییر در سبک زندگی مردم تاکید کرد و افزود: باید کاری کنیم که سبک زندگی مردم به سمت سبک زندگی ایرانی اسلامی ، تغذیه سالم و تحرک و ورزش برود. 

هاشمی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه سلامت و افزایش سن امید به زندگی در کشور، گفت: حدود ۱۰ سال از دوران سالمندی ممکن است با معلولیت همراه باشد که علت اصلی این معلولیت در این دوران کم تحرکی و تغذیه ناسالم است.

هاشمی با تاکید بر این که علت معلولیت ها در دوران سالمندی فقط کم دانشی مردم نیست، افزود: یکی از دلایل دیگر این است که ما نتوانسته ایم مردم را برای زندگی سالم توانمند کنیم تا مریض نشوند و امروز به ناچار بیشتر سرمایه گذاریها به سمت درمان هدایت شده است . 

وزیر بهداشت افزود: اگر مالیات بر ارزش افزوده را با همکاری وزارتخانه های بهداشت، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش و آموزش عالی به سمت ایجاد فضاهای ورزشی و آموزشی ، اصول پیشگیری و زندگی سالم، نشاط و تحرک در جامعه پیش ببریم، هزینه کرد منابع کشور حتما با رضایتمندی بیشتر مردم مواجه می‌شود.

بنابراعلام وب‌دا، هاشمی در خصوص امضای تفاهم نامه میان دو وزارتخانه آموزش و پرورش و ورزش و جوانان نیز، گفت: بر اساس این تفاهم نامه ، قرار است یک دفتر سلامت در وزارت ورزش و جوانان تشکیل شود که با همکاری کارشناسان وزارت بهداشت، پیشنهادهایی را برای توسعه ورزش همگانی و ارتقای سلامت جسمی و روانی مردم به شورای عالی سلامت که به ریاست رئیس جمهوری، برگزار می شود،، ارائه شود و این شورا تصمیمات لازم را در این زمینه اتخاذ کند.