به گزارش ايسنا، سردار بهمن كارگر با بيان اينكه در پي مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورد عفاف و حجاب، پليس بلافاصله ساماندهي نيروهاي مورد نياز، آموزش و فراهم كردن تجهيزات مورد نياز را در دستوركار خود قرار داد، گفت: نيروي انتظامي از اواخر سال ۸۵ در اين خصوص به صورت جدي وارد صحنه شد كه نماد بارز اين تلاش را در قالب گشت ارشاد در جامعه مشاهده كرديم.

برخی رسانه‌های داخلی در کوبیدن گشت ارشاد با دشمن هم‌صدا بودند

وی با بیان اینکه بحثگشت ارشاد در تابستان سال ۸۶ به اوج رسید، گفت: متاسفانه برخی از رسانه‌های داخلی با رسانه‌های دشمنان برای کوبیدن این تلاش هم‌صدا بودند.

کارگر با بیان اینکه ماموران نیروی انتظامی وضعیت عفاف و حجاب را طبق شاخصه‌هایی که توسط کارشناسان دینی تعیین می‌شود در جامعه رصد می‌کنند، افزود: پلیس برخورد قاطع و ریشه‌ای با مظاهر هنجارشکنی که با نظارت متخصصان و کارشناسان فقهی و بر اساس موازین حاکم در امر به معروف و نهی از منکر تعیین شده، دارد.

معاون اجتماعی ناجا افزود: براساس این نقشه فعالیت‌ نیروهای پلیس آغاز و در ادامه افرادی که لجاجت کرده و اصرار داشتند با این وضعیت در جامعه تردد کنند به پلیس امنیت اخلاقی هدایت شده و تعدادی هم که وضع بدتری داشته و فعل مجرمانه آنان محرز بوده است، پس از طبقه‌بندی به قوه قضاییه معرفی شدند.

کارگر با بیان اینکه اجرا این مصوبه بدون کمک سایر نهادها و ارگان‌ها امکانپذیر نخواهد بود، گفت: در این خصوص با نهادهایی همچون شورای فرهنگی اجتماعی کشور و ستاد صیانت کشور که به ریاست وزیر کشور تشکیل می‌شود، همکاری داشته‌ایم.

وی در مورد ارتباط و تعامل با دستگاه‌های غیردولتی نیز با بیان اینکه در جلسات هماهنگ تذکرات لازم به دستگاه‌های غیردولتی داده شده است، گفت: در مواردی که این تذکرات توسط برخی واحدهای صنفی رعایت نشود قاطعانه برخورد و تا تعطیلی آن واحد صنفی پیش رفته‌ایم.

اگر برخورد قانونی پلیس با زنان خیابانی و باندهای اصلی فساد نبود وضع امروز بسیار بدتر بود

تسری بحثعفاف و پوشش مناسب به مردان یک اقدام بزرگ است

ناجا پسران و مردان را هم زیر چتر عفاف قرار داد

مکانیزم کمیته انظباطی در دانشگاه‌ها فعال‌تر شود

وی با بیان اینکه اگر برخورد قانونی پلیس با زنان خیابانی و باندهای اصلی فساد و فحشا نبود وضع امروز بسیار بدتر بود، در مورد کنترل اماکن عمومی گفت: بر اساس قانون، پلیس بر اماکن عمومی همچون سالن‌های عروسی و مراکز عرضه محصولات سمعی و بصری نظارت لازم را داشته و در صورت لزوم به صورت قانونی و قاطعانه با آنها برخورد کرده است.

معاون اجتماعی ناجا در مورد نظارت بر بازار عرضه پوشاک کشور نیز گفت: با همکاری اتحادیه‌های صنفی به صورت ایجابی به معنای عرضه البسه مناسب و سلبی به معنای جلوگیری از عرضه البسه نامناسب اقدامات خوبی را انجام داده‌ایم.

وی تسری بحثعفاف و پوشش مناسب به مردان را یک اقدام بزرگ عنوان کرد و گفت: عموما هنگامی که بحثعفاف و حجاب مطرح می‌شود نگاه‌ها به سمت بانوان معطوف می‌شود در حالی که طبق آموزه‌های اسلامی مردان هم موظف به رعایت حدود مقرر در شرع از نظر رفتار و پوشاک در جامعه هستند و بر این اساس نیروی انتظامی با تعریف ضوابط طبق موازین شرع، پسران و مردان را هم زیر چتر عفاف قرار داد که نتایج خوبی حاصل شده است.

کارگر با بیان اینکه برخورد انتظامی در حوزه عفاف و حجاب آخرین حلقه این زنجیره است، گفت: متاسفانه مجبوریم به علت کم‌کاری سایر ارگان‌ها به عنوان اولین حلقه زنجیر وارد کار شویم.

وی افزود: اگر عملکرد نیروی انتظامی در پنج سال گذشته نبود وضعیت شکل ظاهری جامعه به مراتب بسیار بدتر از وضعیت کنونی بود.

به گفته کارگر اگر نهادهای دولتی وارد میدان شوند و به عنوان مثال وضعیت عفاف و حجاب را در مورد کارکنان مرد و زن و مراجعان خود مورد پایش قرار دهند وضعیت قطعا بهتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه بعضی از آقایان خجالت می‌کشند که در سطح جامعه به عنوان پاسدار عفاف و حجاب معرفی شوند، گفت: جالب است که این کار احتیاج به هیچ بودجه‌ای ندارد که کمبود اعتبار را بهانه کنند.

کارگر با بیان اینکه به نظر من همانطور که اشاره کردم باید دستگاه‌های دولتی در درجه اول وضعیت محیط خود را اصلاح کنند و بعد سایر محیط ‌های عمومی مانند اماکن آموزشی اصلاح شود تا هنجارشکنان در جامعه جایی نداشته باشند اما این کار نیاز به عزم و اراده دارد، افزود: با توجه به اهمیت محیط های آموزشی در شکل‌گیری شخصیت افراد باید مکانیزم کمیته انضباطی فعال‌تر عمل کند.

فردی نمی‌تواند ادعا کند که با دختر باحجاب نیز برخورد شده است

پلیس بر برخورد هوشمند و هدفمند تکیه دارد

کارگر افزود: برخورد احتمالی با زنان تنها توسط زنان صورت می‌گیرد و بحثمستندسازی در برخورد با زنان و هنجارشکنان مورد توجه است به گونه‌ای که از ابتدای برخورد با هنجارشکنان فیلم و عکس تهیه می‌شود تا زمانی که این افراد به پایگاه‌های پلیس امنیت اخلاقی دلالت شوند.

وی افزود: فردی نمی‌تواند ادعا کند که با دختر باحجاب نیز برخورد شده است و ما اعتقاد داریم که برخورد قهرآمیز صرفا باید با هنجارشکن‌ها و افرادی باشد که مانند مانکن‌ها در محیط عمومی حاضر می‌شوند.

به گفته کارگر امسال پلیس با تکیه بر برخورد هوشمند و هدفمند از تعداد پایگاه‌ها و گشت‌ها کاسته است اما بر کیفیت افزوده است.

وی با بیان اینکه در تابستان سال جاری به علت آن که عموما در این فصل وضعیت پوشش به بهانه گرما نامناسب‌تر می‌شود، بر میزان گشت‌ها افزوده شد، گفت: پیش از آن نیز محیط‌های عمومی مانند مراکز خرید و بوستان‌ها تحت رصد قرار گرفت و با رعایت مراتب از تذکرلسانی شروع کردیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، کارگر با بیان اینکه در طرح سالم‌سازی ساحل نیز وضعیت بسیار مناسب‌تر از سال گذشته بود گفت: وزارت کشور، وزارت ارشاد و صدا و سیما در مورد ماموریت‌های نیروی انتظامی همکاری خوبی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه وظیفه پلیس در مورد نظارت بر پوشاک تنها جلوگیری از تولید و استفاده از پوشاک خلاف عفت است، گفت: در مورد جلوگیری از توزیع این پوشاک اگر بخواهیم همین روند را ادامه دهیم باید اکثر واحدهای صنفی توزیع کننده را ببندیم در حالی که طراحی لباس بر عهده وزارت ارشاد، نظارت بر توزیع بر عهده وزارت بازرگانی است.

لباس مناسب به علت آن که کم تولید می‌شود گران است

پیشنهاد اختصاص یارانه به چادر مشکی

کارگر با بیان اینکه موضوع پوشش از مباحثمربوط به سبک زندگی است گفت: با نگاه به پوشش یک ملت حتی می‌توان نسبت به جهان‌بینی آن ملت هم اظهارنظر کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه طراحی لباس نیز همکاری صورت گرفته است، گفت: لباس مناسب به علت آن که کم تولید می‌شود گران است و بر اساس اصول حاکم بر بحثعرضه و تقاضا در بازار چون لباس نامتعادل به میزان فراوان تولید و توزیع می‌شود قیمت آن پایین است اما مثلا چادر مشکی گران است که باید این فرآیند را اصلاح کرد یعنی ایرادی ندارد یارانه دهند تا چادر مشکی ارزان به دست مردم برسد.

موفقیت در زمینه اجرای مصوبه شورای عالی عفاف و حجاب، یکی از ملاک‌های ارزیابی دولت‌ها

وضعیت عفاف و حجاب در جامعه رضایت‌بخش نیست

کارگر با بیان اینکه یکی از وظایف معاونت اجتماعی نیروی انتظامی تکیه بر مسایل هنری و فرهنگی است، گفت: یکی از کارگروه‌های مهم در معاونت اجتماعی کارگروه عفاف و حجاب است که در نمایشگاه‌هایی که به این بحثمربوط است پلیس حضور فعال داشته است.

وی با بیان اینکه یکی از ماموریت‌های بعدی معاونت اجتماعی نظارت بر رعایت ضوابط عفاف و حجاب در تولیدات سمعی و بصری است، گفت: با همکاری‌ صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد این وظیفه را انجام می‌دهیم.

به گزارش ایسنا، معاون اجتماعی ناجا در توضیح ارزیابی نظارت بر روند اجرای مصوبه عفاف و حجاب گفت: پیشنهاد می‌کنم شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان بازرسی کشور روند اجرای مصوبه عفاف و حجاب را مورد پایش و رصد قرار دهند و نسبت به بند ‌بند مصوبه گزارشی کمی و کیفی طلب کنند؛ به گونه‌ای که بالاترین مقام هر دستگاه در کمیته‌ای توضیحات لازم را در مورد روند اجرای این طرح ارائه کنند و یکی از ملاک‌های ارزیابی دولت‌ها باید موفقیت در زمینه اجرای این مصوبه باشد.

کارگر در گفت‌وگو با سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه وضعیت عفاف و حجاب در جامعه رضایت‌بخش نیست گفت: یکی از گرفتاری‌های ما گسترش ماهواره و تقلید جوانان از آن است و اگر قرارگاهی و جبهه‌ای عمل نکنیم شکست خواهیم خورد.

وي افزود: اعتقادمان بر آن است كه امنيت پايدار جامعه زماني حاصل ميشود كه افراد دست در دست هم امنيت را برقرار كنند زيرا امنيت يك توليد جمعي است.