سید جلال ملکی گفت: صبح امروز ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق گسترده شد.

وی افزود: بلافاصله آتش‌ نشان های ۴ ایستگاه به همراه ۲ خودرو نردبام و تشک نجات به محل آتش‌ سوزی اعزام شدند و پس از آن، نیروهای 4 ایستگاه دیگر نیز برای امدادرسانی خود را به محل حادثه رساندند.

ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق شد + عکس

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به ادامه داشتن فعالیت آتش نشان ها در محل حادثه اظهارکرد: شدت آتش سوزی به حدی است که فعالیت آتش نشان ها هنوز در ساختمان پلاسکو ادامه دارد.

ملکی در خصوص وضعیت محل حادثه تصریح کرد: ساختمان پلاسکو که در چهارراه استانبول واقع شده دارای 15 طبقه است که متاسفانه حریق از طبقه نهم به بالا زبانه کشیده اما شرایط اکنون در حال کنترل آتش نشان ها است.

ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق شد + عکس

همچنین اسماعیل فراهانی، معاون عملیات اورژانس تهران نیز گفت: پس از آتش سوزی گسترده در ساختمان پلاسکو تهران، نیروهای اورژانس در محل حادثه حضور یافتند.

وی افزود: حادثه تاکنون مصدومی نداشته و در حال حاضر یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و 2 دستگاه آمبولانس در محل حاضر هستند.  

ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق شد + عکس

 

 

بر اساس این گزارش، پس از آتش سوزی گسترده در ساختمان پلاسکو در محدوده این ساختمان، برخی محدودیت های ترافیکی نیز اعمال شده است.

محدودیت های ترافیکی به شرح ذیل است:

1- مسیر خیابان جمهوری از چهارراه استانبول به سمت میدان بهارستان مسدود است.

2- مسیر خیابان فردوسی از میدام امام خمینی(ره) به سمت شمال مسدود است.

بر اساس اعلام سخنگوی سازمان آتش نشانی، حریق اکنون اطفا شده و آتش نشان ها برای یافتن مصدومان احتمالی در محل حضور یافته اند.  تاکنون 200 آتش نشان در حال عملیات هستند. 

ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق شد/ اطفای حریق و آغاز عملیات امدادرسانی/ اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه + فیلم و تصاویر

سید جلال ملکی با اشاره به آغاز حریق از ساعت 7 و 59 دقیقه صبح اظهارکرد: در شرایطی که حریق ساختمان پلاسکو از ساعت 7 و 59 دقیقه آغاز شده، اکنون آتش تحت کنترل آتش نشان ها در آمده است. 

وی افزود: آتش نشان ها در مدت 2 دقیقه و 2 ثانیه پس از اعلام حریق در محل حاضر و اکنون نیروهای بیش از 10 ایستگاه سازمان آتش نشانی در محل حضور دارند. 

سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر غیر ایمن بودن ساختمان پلاسکو تصریح کرد: با وجود اخطارهای مکرر ارائه شده به صاحبان مغازه های ساختمان پلاسکو، این صاحبان برای تامین ایمنی این ساختمان هیج تلاشی نکرده بودند. 

ساختمان پلاسکو تهران طعمه حریق شد/ اطفای حریق و آغاز عملیات امدادرسانی/ اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه + فیلم و تصاویر

همچنین حسن عباسی، سخنگوی اورژانس تهران نیز  در رابطه با مصدومان این حادثه گفت: تاکنون این حادثه 2 مصدوم داشته است. یکی از آنها یک آتش نشان و دیگری یکی از افراد محبوس در طبقات بالایی ساختمان پلاسکو بوده که این افراد بلافاصله به بیمارستان منتقل شده اند. 

 

اسماعیل فراهانی، معاون عملیات اورژانس تهران نیز از دودگرفتگی 8 آتش نشان حاضر در محل ساختمان پلاسکو و انتقال یک تن از آنها به بیمارستان خبرداد.

در شرایطی که آتش نشان ها کار اطفای حریق را به اتمام رسانده و در پی امداد رسانی به افراد بودند، بار دیگر آتش از بخش شرقی ساختمان زبانه کشید. در همین رابطه سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش شانی گفت: بخشی از بدنه ساختمان پلاسکو ریزش کرده و حریق نیز از بخش شرقی ساختمان آغاز شده است.

در شرایطی که حریق در ساختمان پلاسکو به طور کامل مهار نشده است احتمال تخریب این بنا از سوی نیروهای امدادی وجود دارد.  

 

دیوار شمالی ساختمان پلاسکونیز به طور کامل فروریخته و محل به شدت ناایمن است. تعدادی از نیروهای اتش نشان اکنون در طبقات ساختمان پلاسکو گرفتار شده اند و تعدادی نیز زیر آوار ریزش ساختمان مانده اند. 

 

دقایقی قبل، ساختمان پلاسکو تهران در پی آتش سوزی فروریخت.

ساختمان پلاسکو به طور کامل فرو ریخت/ 38 مجروح تاکنون/ آتش سوزی ادامه دارد/اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه + فیلم و تصاویر

در همین رابطه، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور از انتقال 38 مصدوم حادثه به بیمارستان خبرداد. تعداد مصدومان در حال افزایش است. 

با توجه به نامشخص بودن وضعیت برخی از آتش نشان های حاضر در محل، کار برای نیروهای امدادی دشوار شده است. در همین رابطه از شهروندان تهرانی درخواست شده که محل را ترک کرده و اجازه دهند که نیروهای اورژانس و آتش نشان کار خود را به خوبی انجام دهند. 

در همین رابطه سرهنگ حسن عابدی جانشین رئیس پلیس راهور تهران از برخی از محدودیت های ترافیکی جدید در محدوده ساختمان پلاسکو خبرداد. 

ساختمان پلاسکو به طور کامل فرو ریخت/ 38 مجروح تاکنون/ آتش سوزی ادامه دارد/اعمال محدودیت های ترافیکی در منطقه + فیلم و تصاویر

همچنین پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور نیز در رابطه با درخواست ارائه شده به منظور ارسال بالگرد به محل حادثه گفت:  با توجه به ابعاد حادثه ریزش ساختمان پلاسکو از قرارگاه امنیتی ثارالله تهران اجازه پرواز بالگردهای امدادی را درخواست کردیم.

موسوی رئیس اورژانس تهران از افزایش مجروحان حادثه به 45 نفر خبر داد. 

احتمال شهادت ۳۰ نفر از آتش نشانان

یک منبع آگاه گفت: براثر ریزش ساختمان پلاسکو احتمالاً حدود ۳۰ نفر از آتش نشانان شهید شده‌اند.

پلاسکو بیمه داشت؟

ابهاماتی درباره بیمه ساختمان پلاسکو که ساعتی قبل به دلیل آتش سوزی فرو ریخت، وجود دارد.

فیلم این آتش سوزی را اینجا ببینید.

 

اسامی 23 نفر از مصدومان آتش سوزی پلاسکو

 

 

1- امید حداد فر (فیروزگر)

2-تیمور سلیمی (فیروزگر)

3-علی اصغر فهرست آوان لو (پارس)

4-ابولفضل زارع (پارس)

5-فخرالدین گودرزی(پارس)

6-محمود فریادرس(پارس)

7-رحمان شکری (بیمارستان نفت)

8-جمال صدرنیا شایق (بیمارستان بانک ملی)

9-حسن بذرنیا (بانک ملی)

10 -ذکی دانشور( بانک ملی)

11 –محمد شاه محمدی( سینا)

12-سید نصیر حاجی اکبری( سینا)

13-محمد قاسمی( سینا)

14-حسن بختیاری( سینا)

15-پیمان آذرنیان ( سینا)

16-بهنام آذرخانی( سینا)

17-امیر مهدیایی( سینا)

18-صادق ایمنی ( سینا)

19-مهدی نسیمی( سینا)

20-رضا هاشمی شا( سینا)

21-توکل هاشم پور( سینا)

22-سعید تفرشی( سینا)

23-محمد صالح (امیر اعلم)

 

 

تماس موبایلی چند آتش نشان از موتورخانه پلاسکو مبنی بر زنده بودن آنها

چند نفر از آتش نشان محبوس شده در موتورخانه ساختمان پلاسکو با تلفن همراه خود با همکاران خود تماس گرفته و اعلام کردند که زنده هستند.

 

هجوم مردم تهران برای اهدای خون

مردم تهران بعد از بروز حادثه آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو با حضور انبوه خود در ساختمان‌های انتقال خون تلاش کردند تا خون خود را برای کمک به مصدومان اهدا کنند.

رئیس جمهوری با ابراز تأسف از حادثه پاساژ پلاسکو در دستوری خطاب به وزیر کشور خواستار تسریع در امدادرسانی، جبران خسارت به حادثه دیدگان و همچنین بررسی علل وقوع این حادثه شد.

 

دستور ویژه برای حضور آتش نشانان کرجی

 

مسئول روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج اعلام کرد که ماموران آتش نشانی کرج با تجهیزات ویژه برای امداد رسانی در ساختمان آسیب دیده پلاسکو ساعتی پیش عازم تهران شدند.

گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق علت بروز حادثه

همدانی معاون امنیتی . انتظامی استاندار تهران به خبرنگار فارس در خصوص علت بروز حادثه گفت: به نظر می ردسد به دلیل روشن بودن گاز پیکنیکی و یا اتصالی برق آتش سوزی رخ داده است.

 

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه ساختمان پلاسکو به هیچ عنوان گازکشی نبوده است، گفت: علت حادثه هنوز مشخص نیست اما گاز ساختمان‌ها و مناطق اطراف حادثه تا اطلاع بعدی قطع خواهد بود.

 

کپسول‌های اطفای حریق خالی بود

مجتبی درودیان رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران هم در این رابطه به فارس، گفت: نسبت به این موضوع مشاهده عینی ندارم اما بر اساس اطلاعاتی که از حاضرین در لحظه آتش‌سوزی در این ساختمان کسب کرده‌ام آتش‌سوزی در طبقه دهم ساختمان و به علت نشت گاز پیک‌نیک اتفاق افتاده است. به طوری که در اوایل صبح امروز یک نفر از کسبه‌ها در زمان ورود به محل کار خود کلید برق را می‌زند در حالی که اتاق به علت نشت گاز پیک‌نیک پر گاز بوده، انفجار رخ می‌دهد.

 

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران، گفت: افرادی که در مراسم زیارت عاشور این ساختمان حضور داشته‌اند متوجه وقوع حریق در طبقه دهم ساختمان می‌شوند که بلافاصله برای خاموش کردن آن از طریق کپسول‌های اطفای حریق اقدام می‌کنند که متوجه می‌شوند کپسول‌های موجود در آن محل شارژ نداشته و خالی هستند.

 

درودیان تصریح کرد: در این ساختمان قدیمی 17 طبقه که امروز بر اثر آتش‌سوزی فروریخت، 600 واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از 400 واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.

 

وی با ابراز نگرانی برای آتش‌نشانان و سایر افراد زیر آوار مانده، گفت: نمی‌توان از خسارت اقتصادی این ساختمان برآوردی داشت اما با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی حداقل بین 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سید حسن هاشمی وزیر بهداشت  در محل حادثه/ 

اسحاق جهانگیری: امیدواریم که دستگاه‌های اجرایی با هماهنگی هم آوار برداری را ادامه بدهند.

رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان تهران در گفت‌‌وگو با فارس گفت: در ساختمان پلاسکو 600 واحد صنفی فعال وجود داشت که بیش از 400 واحد آن عضو اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن فروشان بودند و بقیه واحدها هم جزء اتحادیه خیاطان بوده‌اند.

مجتبی درودیان گفت: با توجه به اینکه در ماه‌های آخر سال قرار داریم معمولا کسبه مغازه‌های خود را برای فروش بهاره آماده می‌کنند و می‌توان تخمین زد که در هر واحد صنفی حداقل بین 100 تا 200 میلیون تومان کالا وجود داشته است.

ذخایر خونی برای کمک به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو مساعد است/ نیازها را رسماً اعلام می‌کنیم

مدیرعامل سازمان انتقال خون استاندار تهران با اشاره به مراجعه مردم جهت اهدای خون برای کمک به حادثه‌دیدگان ساختمان پلاسکو گفت: شرایط ذخایر خونی طبیعی است و اگر نیازی برای اهدا باشد رسماً آن را اعلام می‌کنیم.

قالیباف سال ۹۲ درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت/درخواست مسکوت ماند

عضو هیأت رئیسه شورای شهر با اشاره به حادثه آتش سوزی در ساختمان نا ایمن و فرسوده پلاسکو گفت: قالیباف در سال ۹۲ بعد از حادثه دلخراش جمهوری درخواست پلمب ساختمان های ناایمن را از شورا داشت.

تا کنون 3 نفر آتش‌نشان زنده از زیر آوار خارج شده‌اند

16:30/ رحمانی فضلی وزیر کشور و حسن فریدون در محل حادثه

16:36/ استقرار نورافکن برای ادامه عملیات امداد و نجات پس از غروب آفتاب

16:37/ وزیر کشور: با خاطیان حادثه پلاسکو برخورد شدید می‌شودک

16:38/ آتش پلاسکو به جان ساختمان مجاور افتاد/ آتش‌نشانان در تلاش برای مهار آتش هستند

برخی می گویند این دود حاصل از لکه‌گیری است

/  ‏یک مامور آتش‌نشانی: صداهایی از زیر آوار شنیده می‌شود که صدای مصدومان است. خوشبختانه می‌توانیم به زنده بودن عده‌ای امیدوار باشیم.

16:54/ برخی کارشناسان حاضر در صحنه معتقدند سازه آوار ساختمان پلاسکو ناپایدار و لغزان است و هر لحظه ممکن است بر سر 200 تا 300 نفری از مردم که در محل تجمع کرده اند فرود آید.

16:55/ اقبال شاکری  گفت: آتش در طبقات همکف همچنان ادامه دارد/شعله‌های آتش در حال سرایت به ضلع شمالی ساختمان است.

16:55/ آباد گفت: بیش از بیست بار اخطار به ساختمان پلاسکو داده‌ایم اما مالکان توجهی نکرده‌اند.

17:00/ جانشین رییس پلیس راهور ناجا: در حال حاضر رینگ اصلی اطراف ساختمان پلاسکو، محدودیت‌های ترافیکی در آن اعمال شده که این محدویت‌ها تا اطلاع ثانوی ادامه دارد.

خوشبختانه شهروندان نیز همکاری مناسبی داشته‌اند و نیازی به افزایش جغرافیایی محدویت‌ها نیست، لذا محدویت‌ها در رینگ اصلی اعمال خواهد شد.

 

۲۰ بار اخطار به ساختمان ناایمن پلاسکو/مالکان توجهی نکردند/ سند

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حادثه ساختمان پلاسکو،‌ گفت: این ساختمان غیرایمن بوده و بیش از 20 بار اخطاریه برای مالکان آن رفته است ولی توجهی به آن نشده است.

 

ریختن خون آتش نشان در سایه بی توجهی مالکان پلاسکو

یکی از آتش نشان گفت: آتش نشانان زیر آوار جان باختند و این حاصل بی توجهی مالکان پلاسکو است چرا که بارها به آنها اخطار داده بودیم که ساختمان ناایمن است. وی گفت: وقتی می خواهند آتش نشان را شهید محسوب کنند هزار بهانه می آورند و امروز و فردا می کنند.

 

تاثیر حادثه پلاسکو بر بازار سکه و ارز

بازار سکه و ارز تحت تاثیر حادثه پلاسکو در شرایط نیمه تعطیل قرار دارد و بیشتر صرافی‌ها در پی وقوع این اتفاق کرکره‌های شان را پایین کشیده‌اند.

 

انفجار دو مخزن سوخت در بالای ساختمان پلاسکو

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حریق ساختمان پلاسکو همچنان ادامه دارد،‌ گفت: دو مخزن سوخت در بالای ساختمان بوده که منفجر شده است. شاکری با بیان اینکه آواربرداری در حال اجراست،‌گفت: در تلاشیم تا کار هر چه زودتر انجام شود تا زیر آوارماندگان را خارج کنیم.

 

خروج زیر اوار ماندگان پلاسکو

شهردار تهران با بیان اینکه یکی از انفجارها در طبقه 10 و 11 رخ داده است ، گفت: همین موضوع باعث شد که سازه فلزی فرو ریخت. به گفته وی، آتش نشانان عموم مردم از ساختمان تخلیه شدند.

 

تازه ترین محدودیت های ترافیکی در اطراف پلاسکو

با توجه به بروز حادثه دلخراش پلاسکو محدودیت های ترافیکی در اطراف محل این حادثه ایجاد شد.

 

تایید شهادت ۲۰ آتش‌نشان در حادثه پلاسکو

شهردار تهران شهادت ۲۰ آتش‌نشان در حادثه پلاسکو را تایید کرد.

 

اعلام آمادگی نیروهای امدادی استان های البرز و قم برای امدادرسانی

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام آماده باش نیروهای امدادی استان های البرز و قم برای امدادرسانی به مصدومان گفت: دستگاه‌های بتن بر و برش در سازمان امداد و نجات آماده شده اند.

توضیحات قاسمی در خصوص تمهیدات ایمنی و امنیتی سفارتخانه‌ها اطراف محل آتش سوزی

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تمهیدات ایمنی و امنیتی سفارتخانه ها اطراف محل آتش سوزی توضیحاتی را ارائه داد.

 

لاریجانی ۳ کمیسیون مجلس را مامور بررسی حادثه پلاسکو کرد

رئیس مجلس ضمن مامور کردن کمیسیون‌های عمران، اجتماعی و بهداشت و درمان مجلس برای همکاری با دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و امدادرسان در حادثه ساختمان پلاسکو با وزاری کشور، بهداشت و شهردار تهران در این زمینه به گفت‌وگوی تلفنی پرداخت.

 

ماموریت ویژه رحمانی فضلی به معاون وزیر کشور در رابطه با حادثه پلاسکو

وزیر کشور پیرو دستور رئیس جمهور در پی وقوع حادثه تأسف بار ساختمان پلاسکو، به معاون خود مأموریت داد تا گزارش جامع و دقیقی را از عملکرد دستگاه‌های ذیربط و معرفی قاصرین و مقصرین احتمالی تهیه و ارائه کند.

روحانی شهادت آتش‌نشانان را تسلیت گفت

رییس‌جمهور در پیامی به‌مناسبت سانحه ناگوار آتش در ساختمان پلاسکوی تهران به خانواده جان‌باختگان این حادثه غمبار تسلیت گفت.

پیام رهبر انقلاب در پی حادثه ساختمان پلاسکو

رهبر انقلاب در پی حادثه دردناک آتش‌سوزی و فروریختگی ساختمان در مرکز تهران پیامی صادر کردند.

 

کسبه ساختمان پلاسکو نگران اموال‌شان نباشند

رئیس پلیس پایتخت از مالکان و کسبه ساختمان پلاسکو خواست که نگرانی از بابت اموال گران بها و گاوصندوق‌های خود نداشته باشند.

دستور ویژه دادستان کل برای تشکیل پرونده قضایی حادثه پلاسکو

دادستان کل کشور در پی حادثه دردناک آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو دستور ویژه ای به دادستان تهران صادر کرد.

 

پرداخت خسارت‌های حادثه "پلاسکو" از شنبه

مدیرعامل بیمه ایران اعلام کرد: از روز شنبه آماده پرداخت خسارت‌های حادثه ریزش ساختمان پلاسکو هستیم.

محسن پیرهادی: ۷ اخطار در ۳ سال گذشته به مالکین ساختمان پلاسکو داده شد

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: در ۳ سال اخیر ۷ اخطاریه به ساختمان پلاسکو داده شده است و دیگر ساختمان‌های مجاور از جمله آلومینیوم و علاءالدین نیز با مشکل فرسودگی مواجه هستند.

 

این خبر در حال تکمیل است...