به گزارش افکارنیوز،

تقی مهری در همایش سیستم های حمل و نقل هوشمند اظهار کرد: در کشور سال 84 بیش از 27 هزار و 760 نفر سالانه بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دادند. سال گذشته این عدد 16582 نفر کاهش یافت و 11 هزار نفر طی 10 سال اخیر کاهش مرگ ناشی از تصادفات رانندگی داشته ایم.

وی یادآور شد: آمار پزشکی قانونی نشان می دهد بیش از 12749 هزار نفر در 9 ماه اخیر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با سال گذشته حدود 3 درصد کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در جاده های برون شهری 9230 نفر در تصادفات کشته شده اند و بیش از 70 درصد از جانباختگان تصادفات رانندگی در حوزه برون شهری است.

رییس پلیس راهور با اشاره به بهره مندی از سامانه های هوشمند در کشور، اظهار کرد: این مسئله طی دو سال اخیر به صورت ویژه در دستور کار قرار دارد و اقدامات خوبی در این زمنیه انجام شده است.

مهری بیان کرد: با این سیاست می توانیم به اهداف بلند مدت دست یابیم. امروز سرمایه گذاری از سوی متولیان حمل ونقل به جای ساخت آزادراه ها و بزرگراه ها به سمت مدیریت ترافیک سوق پیدا کرده که شاهد کاهش تقاضای سفر و کنترل جاده های در برون شهر و درون شهر هستیم.

وی با بیان اینکه بهره گیری از سامانه های هوشمند حمل ونقل یکی از سیاست های وزارت راه و شهرسازی است، افزود: با استفاده از فناوری مدرن باعث می شود کنترل ترافیک برای همه (رانندگان، مردم) مورد بهره گیری قرار گیرد.

وی ادامه داد: با افزایش وسایل نقلیه در کشور که امروز حدود 19 میلیون خودرو در کشور داریم که توسط پلیس شماره گذاری شده است.

وی با بیان این که دو میلیون وانت و 15 میلیون دستگاه سواری و یک میلیون و 200 هزار دستگاه وسایل نقلیه سنگین در کشور داریم، تاکید کرد: آی تی اس برای کشور و مردم یک مسئله زیربنایی است و دستاوردهای مهمی را در این زمینه کسب کرده ایم.

رییس پلیس راهور تهران با اشاره به این که در مسیر تهران-قم، تهران-قزوین-رشت و... دوربین های ثبت تخلف نصب شده است، گفت: کاهش تصادفات و تلفات یکی از دستاوردهای آن بوده که به عنوان نمونه طی 9 ماه ابتدایی امسال در محور تهران-قم 22 درصد کاهش تصادفات فوتی و جان باختن مردم بودیم. در قم به اصفهان نیز 18 درصد تصادفات منجر به فوتی کاهش یافته است.

مهری اظهار کرد: تمام دوربین های نظارتی نصب شده در راه های شریانی به مردم کمک می کند تا در رفت و آمد ایمنی داشته باشند.