به گزارش افکارنیوز،

علی ساری نماینده مردم اهواز در مجلس درباره وضعیت آب  وهوای خوزستان و بحرانی شدن شرایط برای مردم این استان اظهار کرد: نمایندگان مردم استان خوزستان در خانه ملت ، اقدامات عملی خود را در قالب سوال و استیضاح از وزیر نیرو دنبال می‌کنند زیرا ماجرای ریزگردها و گردو غبار به سیاستهای غلط وزیر نیرو در انتقال اب بازمی‌گردد.

وی افزود: استیضاح از وزیر نیرو در جریان تحقیق و تفحص کمیسیون کشاورزی رای آورده و به صحن علنی مجلس فرستاده شده که دراین رابطه باید وزیر پاسخگو باشد.

ساری درباره عملکرد سازمان محیط زیست نسبت به موضوع ریزگردها تصریح کرد: به طور حتم سازمان محیط زیست و خانم ابتکار نیز باید نسبت به موضوع ریزگردها که شرایط بحرانی برای مردم ایجاد کرده پاسخگو باشد؛ باید سازمان محیط زیست پاسخ دهد که چرا طرح انتقال آب که موجب ریزگردها شده مورد پیوست زیست محیطی قرار نگرفته است.

نماینده مردم اهواز در مجلس توضیح داد: اصل ماجرای معضل تمام خوزستان و 21 استان دیگر در رابطه با گرد و غبار و ریزگردها به انتقال آب به فلات مرکزی بازمی‌گردد؛ انتقال آب در حقیقت از سرشاخه‌های رودخانه‌های معروف خوزستان همانند کارون و زهره انجام می‌گرد و این کار باید دارای پیوست زیست محیطی باشد.

ساری با انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست و وزارت نیرو گفت: کوچکترین تخلف زیست محیطی مورد مواخذه قرا ر می‌گیرد اما شاهدیم در موضوع انتقال آب هیچ پیوست زیست محیطی وجود ندارد و یا اینکه رسیدگی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کارشناسان وزارت نیرو و محیط زیست درباره انتقال آب نظرات مناسبی را ارائه نمی‌کنند، گفت: متاسفانه نظرات غیرکارشناسی را در صحبت‌های کارشناسان و رئیس سازمان محیط زیست شاهد هستیم و ریزگردها روز به روز مردم خوزستان را آزار می‌دهند.

نماینده مردم اهواز در مجلس به صحبت‌های اخیر ابتکار مبنی بر خارجی بودن منشاء ریزگردها اشاره کرد و افزود: خانم ابتکار ادعا می‌کند که 95 درصد ریزگردها منشا خارجی دارد در صورتی که اینگونه نیست؛ چطور می‌شود که ریزگردها از حوزه خارجی ورود پیدا کند و در مرکز یک منطقه شدت بگیرد؟

ساری با بیان اینکه خشک شدن هورالعظیم و شادگان نیز در افزایش ریزگردهای استان خوزستان تاثیرگذار است، اظهار کرد: متاسفانه مسئولان محیط زیست مدعی هستند که 62 درصد هورالعظیم آبیگری شده است؛ شاید مسئولان این سازمان محل تالاب هورالعظیم و شادگان را نمی‌دانند که اینگونه اظهار نظر می‌کنند و این صحبتها ادعایی بیش نیست و این تالابها وضعیت مناسبی ندارند.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان 62 درصد هوالعظیم آبگیری نشده است و شادگان و هورالعظیم وضعیت نامناسبی دارند که این موضوع هم در افزایش ریزگردها اثرگذار است.

نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه مردم استان خوزستان افرادی غیور و شهیدپرور هستند گفت: این همه خاک را تحمل کرده‌ایم اما بی‌مهری‌های زیادی را شاهد هستیم که باید دوستان وزارت نیرو و محیط زیست پاسخ دهند.

ساری وضعیت کنونی خوزستان را به سبب ورود ریزگردها بحرانی دانست و تصریح کرد: متاسفانه وقتی ریزگردها ورود می‌‌یابند برق و تلفن قطع می‌شود و شرایط بسیار اسف‌باری پدید می‌آید؛ امیدواریم مسئولان امر هر چه زودتر به این موضوع رسیدگی کنند و ما نیز پیگیر این مسئله هستیم.