به گزارش افکارنیوز،
بابک زمانى رییس انجمن سکته مغزى ایران در نشست خبری نهمین کنگره سالانه استروک (سکته مغزی) که ظهر امروز برگزار شد، در خصوص سابقه این انجمن گفت: انجمن سکته مغزی ایران حدود 10 سال قدمت دارد که تاکنون برنامه‌ها و فعالیت‌های علمی متعددی را انجام داده و هر ساله اقدام به برگزاری یک کنگره نموده است. 

وی بیان کرد: انجمن سکته مغزی تصمیم گرفته فعالیت‌های خود را گسترش دهند و سازمان مردم نهادی برای سکته مغزی تأسیس کنند که امسال نیز در صدد هستیم تا از متخصصان در گروه‌‌هایی به جز مغز و اعصاب مانند تکنسین‌های آمبولانس، پرستاران، فیزیوتراپ، کار‌درمان و گفتار درمان‌ها بهره‌مند شویم.
 
زمانی با اشاره به ناشناخته بودن ثبت بیمارى‌ها در کشور گفت: از ابتداى امسال تلاش مى‌کنیم که بیماران سکته مغزى در مرکزى که تحت درمان هستند ثبت شوند.

رییس انجمن سکته مغزی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه سن شیوع این بیماری چقدر است، تصریح کرد: قبلا تصور می شد که سکته مغزی تنها در افراد در سنین بالا اتفاق می‌افتد ولی اکنون این عارضه جزء شایع‌ترین بیماری‌ها حتی در گروه سنی 20 تا 40 سال است همچنین شیر‌خواران و نوزادان نیز امکان دارد به این بیماری دچار شوند ولی علائم بالینی در این گروه از افراد با بزرگسالان متفاوت است.

وی اظهار داشت: ما در صدد هستیم که آمار بیماران سکته مغزی به صورت آنلاین در بیمارستانی که پذیرش می‌شوند ثبت شود و سپس به شهر خود گزارش شوند، سکته مغزی منجر به مرگ و میر نمی‌شود ولی هزینه‌های زیادی را به دوش افراد متحمل می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه پیشگیری در سکته مغزی مانند سایر بیماری‌ها مقدم بر درمان است، افزود: آمارها در مورد هزینه‌هاى سکته مغزى نشان مى‌دهد که ابعاد وسیعى دارد و یکى از جنبه‌هاى سکته مغزى همین هزینه‌ها است که در دنیا مطرح شده است.
 
رییس انجمن سکته مغزى ایران بیان کرد: البته خیلى از سکته‌هاى مغزى کودکان به عنوان سکته مغزى شناخته نمى‌شود و اکنون آمار دقیقى در مورد شیوع سکته مغزى در کودکان و مرگ و میر وجود ندارد.

زمانی اظهار داشت: متأسفانه امروز شاهد هستیم که سیاست در حوزه پزشکی نیز وارد شده است و بخاطر روی کار آمدن ترامپ با وجود اینکه هزینه‌های لازم پرداخت شده بود و همکاران ما زحمات زیادی متقبل شده بودند دو نفر از پزشکان از آمریکا و یک نفر از هند در این کنگره حضور پیدا نمی‌کنند و تنها یک نفر از اساتید برجسته ایرانی مقیم آمریکا در این کنگره شرکت می‌کند.

وی در خصوص مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر روش‌های درمان سکته مغزی عنوان کرد: مردم باید برای آگاهی در مورد این عارضه تنها به سایت‌های رسمی مراجعه کنند و از نظر پزشک معالج و جامعه پزشکی مطلع شوند و از بازنشر مطالب این چنینی که صحت علمی ندارد و سبب فریب افکار عمومی می‌شود (مانند اینکه فردی که دچار سکته مغزی شده است را به انگشت این شخص ناخن بزنیم) خودداری کنند.