به گزارش افکارنیوز،
 سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) به مناسبت تاسیس کمیته امداد و روز احسان و نیکوکاری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در دانشگاه تهران، با تسلیت ایام فاطمیه، اظهار داشت: فردا 14 اسفند ماه روز احسان و نیکو کاری و روز تاسیس کمیته امداد به دست امام خمینی (ره) است، این نکته مهم است که در 14 اسفند 57 امام بزرگوار، کمیته امداد را با فرمانشان تاسیس کردند قبل از 12 فروردین 58 که مردم رای به جمهوری اسلامی ایران بدهند.

 

وی افزود: در نگاه امام(ره) مأموریت انقلاب قبل از هر چیزی به رسیدگی به محرومان و فقرا مربوط می‌شود و کمیته امداد تنها دستگاهی است که در زمان حیات امام راحل شکل گرفت و توانست اسم ایشان را زینت بخش خودش داشته باشد.

 

رئیس کمیته امدادامام خمینی(ره) با گرامیداشت یاد و نام شهدای انقلاب اسلامی و مدافع حرم، گفت: کمیته امداد میراث امام(ره) و شجره طیبه‌ای است که بر اساس فلسفه فکری بنیانگذار انقلاب اسلامی شکل گرفته است، کمیته امداد جلوه‌ای از بال عاطفی نظام اسلامی است.

 

وی افزود: یادمان هست که امام(ره) جنگ فقر و غنا را مطرح کردند و امام (ره) یک موی فقرا را به زندگی همه کاخ نشینان ترجیح داد.

 

رئیس کمیته امداد ادامه داد: امام راحل از مردم محروم به عنوان ولی نعمتان نظام اسلامی یاد می‌کردند و حقیقتا باید بگوییم که ایشان امام محرومان، یتیمان و مستضعفان بودند.

 

فتاح گفت:  کار کمیته امداد بر اساس صدقه جاری نظام اسلامی است. امام می فرمدند: امیدوارم روزی برسد که دیگر مردم به کمک کمیته امداد نیازی نداشته باشند این دور نمای فکری ایشان بود.

 

وی تأکید کرد: فشارها و تحریم‌های سیاسی استکبار جهانی، جنگ و تحریم اقتصادی، تورم و سیاست‌های غلط اقتصادی در طول سال‌های گذشته متاسفانه علی‌رغم تمام توفیقات خدمت در نظام اسلامی به حجم و گسترش فقر در کشور افزوده است.

 

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: طلاق و آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، قاچاق کالا، زندانی شدن سرپرست خانواده‌ها، بیکاری، حاشیه نشینی‌ها، مهاجرت‌های روستایی، کودکان‌کار، تکدی‌گری، ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج و هزینه های بالای درمان و در رأس آنها رفاه طلبی و ثروت اندوزی  برخی مسئولان  بر شدت فقر و محرومیت در کشور افزوده است.

 

فتاح ادامه داد: ضعیف شدن نقش اعضای خانواده و فامیل در رسیدگی به محرومان خودشان و افزایش سن خیر و احساس در کشور نکته مهمی است که همه مسئولان در کشور باید به آن توجه کنند.

 

وی بیان داشت: 5میلیون فرد تحت پوشش کمیته امداد، خیریه‌ها و افراد تحت پوشش بهزیستی زیبنده نظام اسلامی نیست و با تحقق عدالت که شعار اصلی انقلاب است فاصله دارد.

 

وی افزود: یک میلیون زن سرپرست خانواده، یک و نیم میلیون سالمند، 200هزار یتیم، 20هزار بیمار صعب‌العلاج، 38هزار نفر با سرپرست زندانی، 330هزار دانش آموز و 72هزار دانشجوی تحت پوشش کمیته امداد هستند.

 

رئیس کمیته امداد بیان داشت: اگر چه نظام اسلامی در طول 38سال گذشته از نظر توسعه‌ای خدمات شایانی از جمله آب، گاز و برق، بهداشت و آموزش و پرورش  را به نقاط دور دست کشور برده است اما مجموعه این خدمات ناکافی بوده و باید به ریشه های تولید فقر پرداخت.

 

فتاح گفت: رونق اقتصادی، افزایش درآمد های سرانه ملی و رشد کشور می‌تواند ریشه های فقر را از بین ببرد و دستگاه ها و مسئولان به مانند حمله به استکبار باید به دشمن فقر حمله کنند زیرا این دشمن قوی است و بسیج همگانی می طلبد، فقر را باید به عقب نشینی وادار و در نهایت نابود کرد.

 

وی با بیان اینکه رهبری در حکم انتصاب اعضای هئیت امنای کمیته امداد این نهاد را نهادی انقلابی با اهداف نورانی معرفی کردند، تصریح کرد: کمیته امداد همیشه مورد اعتماد مردم بوده و این اعتماد سرمایه ما است و باید با شفاف‌سازی اقدامات، اطلاع رسانی‌، پرهیز از حاشیه‌سازی، ارائه خدمات سریع و بی منت به نیازمندان روز به روز این اعتماد را افزایش دهیم.

 

رئیس کمیته امداد گفت: در سال 95 نسبت به سال 94، 20درصد درآمد عمومی ما افزایش پیدا کرده است و این نشانه اعتماد به کمیته امداد است.

 

فتاح با بیان اینکه موضوع کار کمیته امداد وحدت بخش است، بیان داشت: همه گروه‌ها و جناح ها به ماموریت کمیته امداد اعتقاد دارند. کمیته امداد بخش بزرگی از برنامه جامع تامین اجتماعی کشور است و در سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گنجانده و تاکید شده است.

 

وی افزود: نگاه شرعی و انسانی در همه امور باید سرلوحه کار ما باشد و هست، جامعه تحت پوشش کمیته امداد همواره هم گام نظام اسلامی بودند و  با وجود محرومیت شهدای زیادی را تقدیم نظام کرده‌اند و همیشه پشتوانه نظام هستند و بودند و آنها دست خدا بر روز زمین برای دستگیری دیگران هستند و دعای خیر فقرا می تواند سرمایه بزرگ برای مسئولان و پیشبرد نظام جمهوری اسلامی باشد.

 

رئیس کمیته امداد گفت: امام(ره) فرمودند؛ تنها کسانی که تا آخر پشت ما می مانند که طعم فقر را چشیده باشند.

 

فتاح با اشاره به اینکه کمیته امداد جای دایمی پرداخت حقوق نیست، تاکید کرد: کمیته امداد یک درمانگاه و اورژانس اجتماعی برای توقف، تسکین و خروج فقرا است و کمک به اشتغال  و توانمندسازی اقتصادی یکی از ماموریت‌های ما است که خوشبختانه امسال به صد هزار نفر وام اشتغال پرداخت شده و سال آینده این رقم یک و نیم برابر افزایش پیدا می کند که در این رابطه از همکاری دولت، مجلس، بانک‌ها تشکر می‌کنم.

 

فتاح گفت: کمک به امر معیشت، درمان، مسکن، ازدواج، تحصیل فرزندان، تغذیه کودکان زیر 6سال، بیمه حوادث و  تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی و درمان، ارائه مشاوره های حقوقی و خانوادگی، کمک به ترویج فرهنگ دینی و انقلابی و سفرهای زیارتی از ماموریت های امسال کمیته امداد بود.

 

 وی افزود: ما امسال 1400میلیارد تومان کمک معیشت، 350میلیارد تومان کمک درمان، 400میلیارد تومان کمک به تامین مسکن و 200میلیارد کمک به امر ازدواج صرف شده است و 100میلیارد تومان برای تحصیل دانشجویان و دانش آموزان و 80میلیارد تومان برای تغذیه کودکان و 100میلیارد تومان برای برای تامین اجتماعی پراخت شده و هزار نفر امسال به مشهد مقدس روانه شدند و 20هزار منزل مسکنی احداث و 100هزار جهیزیه از اول سال توزیع و 500میلیارد تومان وام ضروری پرداخت شده است.

 

رئیس کمیته امداد گفت: نگاه علمی و سیستمی استفاده از فن آوری نوین، صدقه پیامکی، تغییر رویه جشن ها نیکوکاری و انتقال از سوهانک به میدان آزادی و چابک سازی از اقدامات سال 95کمیته امداد است. 

 

فتاح با بیان اینکه چترحمایتی کمیته امداد باید فراگیر، عمیق و از جنس درمان باشد، بیان کرد: از منظر اجتماعی پرداخت یارانه ها اقدامی عدالت محور محسوب نمی‌شود و این کار باید به نفع محرومان و نیازمندان سوق پیدا کند و کار کمیته امداد فرا جناحی و فرا قومی و فرا مذهبی است و واگذاری کار به مردم و خیریه ها از اهدافی است که ما دنبال می کنیم.