به گزارش افکارنیوز،

 سردار علی مؤیدی در حاشیه جلسه صد و سی و سوم ستاد مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران گفت: براساس شعار اقدام و عمل که از سوی مقام معظم رهبری در سال جاری اعلام شده، قرار است در پایان امسال 12 استان که بیشترین معتاد متجاهر و آلوده و بیشترین خرده‌فروش را دارند، در قالب یک طرح فوق‌العاده و ویژه از پایان اسفند تا پایان خردادماه نسبت به جمع‌آوری معتادین متجاهر اقدام شود. 

وی افزود: براساس این طرح، استانداران این 12 استان و شورای هماهنگی استان، براساس دستور و ابلاغیه ستاد مبارزه با مواد مخدر، در زمینه ساماندهی معتادین متجاهر اقداماتی صورت خواهد گرفت. 

مؤیدی تصریح کرد: خرده‌فروشان این 12 استان هم در قالب یک طرح ویژه با هماهنگی قوه قضائیه، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌ها ساماندهی شده و تا اطلاع ثانوی نگهداری خواهند شد. 

وی در خصوص استان‌های اجراکننده این طرح گفت: استان‌های فارس، خراسان رضوی، تهران، البرز، اصفهان، لرستان، خوزستان و تعداد دیگری از استان‌ها مشمول اجرای این طرح هستند. 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله در سال آینده طرح جمع‌آوری معتادین متجاهر در 12 استان مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت آمادگی دیگر استان‌ها، اجرای این طرح به دیگر استان‌ها تعمیم داده خواهد شد. 

وی افزود: قرار است جمع‌آوری معتادین متجاهر از 20 اسفند آغاز شود هر چند که برخی استان‌ها اجرای این طرح را شروع کرده‌اند. 

مؤیدی افزود: استان‌های اجراکننده این طرح، معمولاً استان‌هایی هستند که در ایام نوروز مقصد گردشگران زیادی هستند و بخش اعظمی از جمعیت این کشور به این استان‌ها سفر می‌کنند، لذا به منظور پاکسازی چهره شهرهای مرکزی در این 12 استان، طرح جمع‌آوری معتادین متجاهر در آنجا اجرا خواهد شد. 

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: اجرای این طرح در 12 استان می‌تواند در زمینه کاهش آمار سایر جرائم مانند سرقت مؤثر باشد. 

وی افزود: چندی پیش جلسه‌ای با حضور اعضای هماهنگی این 12 استان نظیر استاندار به همراه وزیر کشورو دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، ضمن اینکه در جلسه امروز ستاد هم قرار شد که همه دستگاه‌ها و استان‌ها با آمادگی قبلی جهت عملیاتی کردن این طرح همکاری لازم را داشته باشند. 

مؤیدی خاطرنشان کرد: طرح جمع‌آوری معتادین متجاهر هم‌اکنون دراختیار 12 استاندار شامل این طرح است و پیش‌بینی‌ها جهت تدوین این طرح صورت گرفته است. 

وی گفت: متجاهر بودن معتادین جمع‌آوری شده توسط کارشناسان مورد تأیید قرار گرفته و سپس اقدامات دیگر نظیر کارهای بهداشتی، آموزشی و تربیتی در خصوص آنها انجام خواهد شد. 

مؤیدی در پایان درباره میزان کشفیات مواد مخدر از ابتدای سال جاری تاکنون هم افزود: از ابتدای سال 95 تاکنون بیش از 675 تن انواع مواد مخدر و روانگردان کشف شده است.