به گزارش افکارنیوز،

بیش از 40 روز از حادثه تلخ پلاسکو و شهادت 16 آتش نشان در این حادثه می گذرد. 

آتش نشان هایی که گاه با رزمندگان دوران جنگ مقایسه می شوند. رزمندگانی که هر بار با خروج از خانه، از سوی خانواده شان بدرقه می شدند و این احتمال وجود داشت که دیگر بازگشتی نداشته باشند.

آتش نشان ها نیز شرایط این چنینی دارند، هر کدامشان که هر بار از خانه خارج می شوند تا به محل کار خود روند، آخرین خداحافظی را با اعضای خانواده شان انجام می دهند.

همانند همان خداحافظی که هر 16 دلیر مرد آتش نشان صبح روز حادثه پلاسکو با خانواده خود داشتند.

امیر مهدیانی از جمله مدیران با تجربه سازمان آتش نشانی است. وی که به عنوان مدیر عملیات پلاسکو، در این حادثه نیز حضور داشت با دعوت مردم به پیوستن به کمپین " نه به چهارشنبه سوری" از آخرین دقایق زندگی برخی از شهدای آتش نشان می گوید.

وی در این گفت و گو با اشاره به لزوم رعایت ایمنی در ساختمان ها می گوید: رعایت ایمنی ساختمان ها، خواست همیشگی آتش نشان ها از مردم بوده است و ما همواره از مردم خواسته ایم که در محیط کار و منزل خود ایمنی را رعایت کنند.

این فرمانده آتش نشانی می افزاید: بدون شک با رعایت ایمنی، می توان تا حدود زیادی جلو فجایعی همانند حادثه پلاسکو را گرفت.

مهدیانی در خصوص روز حادثه پلاسکو می گوید: در روز حادثه پلاسکو، من به همراه شهید علی امینی مسئولیت عملیات را برعهده داشتیم. به وضوح رشادت های آتش نشان ها را می دیدیم. افرادی که برای نجات جان شهروندان، از جان خود گذشتند.

وی می افزاید: با تکیه بر تجربه 30 ساله ای که دارم، با یقین می گویم که اگر آتش نشان ها فداکاری نکرده و از ساختمان بیرون می آمدند، 400 تا 500 شهروند در این حادثه جان خود را از دست می داد اما آتش نشان ها رشادت کرده و با از خود گذشتگی که داشتند، جان مردم را نجات دادند.

این فرمانده آتش نشانی با اشاره به دقایق دلهره آور قبل از ریزش کامل ساختمان پلاسکو می گوید: در آوار اولیه، تعدادی از آتش نشان ها زیر آوار ماندند و سایرین برای نجات جان آنها، از ساختمان خارج نشدند. آنها تا آخرین ثانیه ها، امیدوار بودند که می توانند آتش نشان های گرفتار را از زیر آوار خارج کنند اما به یکباره ساختمان فرو ریخت.

وی می گوید: آتش نشان هایی که ماندند، حتی موفق شدند فخر الدین گودرزی و بهنام میرزاخانی را از زیر آوار خارج کنند. فخرالدین گودرزی به شدت مصدوم شد و بهنام میرزاخانی نیز در بیمارستان به شهادت رسید. آتش نشان هایی که تا آخرین ثانیه ها امیدوار به نجات آتش نشان های گرفتار بودند، دستان یکدیگر را گرفته و با دستان حلقه زده به یکباره با آوار حادثه همراه شدند.

مهدیانی با بیان اینکه " در قطعه 50 بهشت زهرا، 54 قبر به آتش نشان ها اختصاص داده شده است" می گوید: در قطعه 50 بهشت زهرا، 54 قبر در اختیار سازمان آتش نشانی قرار گرفت که در 13 قبر آن 13 تن از 16 شهید آتش نشان حادثه پلاسکو به خاک سپرده شدند. مابقی قبرها اکنون خالی است. این قبرها، نشان دهنده این است که آتش نشان های پلاسکو آخرین شهدای آتش نشان نخواهند بود و بدون شک، خطر همواره در کمین آتش نشان ها است.