به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر درباره مذاکرات حج سال 966 و لزوم تمکین طرف سعودی برای تامین امنیت زائران کشورمان اظهار کرد:  هنوز اطلاعات خاصی از پذیرش یا عدم پذیرش حجاج ایرانی بعد از مذاکرات این دوره را نداریم اما گویا رایزنیها همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه از حقوق ملت نباید عقب‌نشینی کرد، ادامه داد: مردم ما موضوعاتی که باعث توهین و تحقیر به آنان شود را چشم‌پوشی نمی‌کنند؛ تمامی خواسته‌های مردم و شروط مذاکره‌کنندگان باید در مذاکرات حج تمتع 96 لحاظ شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئله بی‌حرمتی به نوجوانان کشورمان، توجه به حقوق شهدای منا، امنیت زائران، توجه به مسائل فرهنگی، برائت از مشرکین و حتی برگزاری مراسم دعای کمیل باید مورد توجه باشد.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین پژمانفر حقوق مردم ایران در مذاکرات منتج به حج 96 باید لحاظ شود که مردم نیز قطعاً بر آن تاکید ویژه‌ای دارند.

به گزارش تسنیم، هیئت مذاکره‌کننده حج کشورمان پنجم اسفند ماه امسال برای مذاکرات حج تمتع 96  به دعوت سعودیها عازم کشور عربستان شد و پس از چند دوره مذاکرات در روزهای گذشته به کشورمان بازگشت.

اما هفته گذشته و در آخرین روزهای این مذاکرات حمید محمدی؛ سرپرست سازمان حج و زیارت اظهار کرد: مذاکرات هیئت ایرانی با طرف سعودی پیشرفت نسبی داشته و اگر در ارتباط با تحقق انتظارات مورد تاکید، به نتیجه دست پیدا کنیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز شده و حجاج ما به حج مشرف می‌شوند.

وی ادامه داده بود: برخی  موضوعات از جمله تحقق و حفظ امنیت، عزت و کرامت زائران، خدمات پزشکی، خدمات کنسولی و دیگر مباحث و موضوعات مورد نظر را مطرح کردیم و به صورت صریح، قاطع و شفاف انتظارات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران را تبیین و تصریح کردیم.

پس از بازگشت تیم مذاکره کننده از عربستان نیز رضا صالحی امیری؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره مذاکرات حج گفته بود: این هیئت با وزیر حج عربستان سه دوره مذاکره انجام دادند و نتیجه مذاکرات این شد که در رابطه با برخی از مسائل به توافق رسیدیم و در بخشی دیگر از مسائل، در حال گفت‌وگو هستیم؛ اگر عربستان شروط ما را بپذیرد، سیاست قطعی دولت اعزام حجاج به حج است و نتیجه مذاکرات هر چه باشد به اطلاع مردم می‌رسانیم.

پس از وزیر فرهنگ و ارشاد، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر؛ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم با بیان اینکه اگر مسائل حل شود امیدوار به راه‌اندازی حج خواهیم بود، گفته بود: سال آینده ان‌شاءالله حداقل حدود 80 هزار حاجی به سرزمین وحی اعزام خواهیم کرد.

یادآور می‌شود سال گذشته نیز چندین دوره مذاکرات برای حج تمتع 95 میان دو کشور انجام گرفت که طرف سعودی ضمن نپذیرفتن شروط منطقی ایران، در نهایت مانع از اعزام حجاج کشورمان به مناسک حج شد؛ مراسم حج تمتع 96 نیز همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تکلیف نهایی برای اعزام زائران ایرانی هنوز مشخص نشده است.