به گزارش افکارنیوز،

ابوالفضل آبشت با اشاره به اجرای طرح پرداخت برای خدمات اکوسیستمی گفت: در طول سال های گذشته، طرح حفاظت از تالاب های ایران تلاش‌های منسجم و مستمری برای معرفی رویکرد زیست بومی برای مدیریت جامع تالاب ها به انجام رسانده است. این رویکرد، سیستم مدیریتی جدید مبتنی بر مشارکت کلیه ذی نفعان دولتی و غیر دولتی به منظور مدیریت، حفاظت و بهره برداری خردمندانه از اکوسیستم تالاب ها می باشد که مبنای آن توجه ویژه به نیاز جوامع انسانی در کنار موضوع حفاظت از تالاب هاست.

وی در ادامه افزود: بررسی های صورت گرفته برای تعیین استراتژی پنج ساله طرح حفاظت از تالاب های ایران نشان می دهد که علی‌رغم دارا بودن برنامه های مدیریتی، نیازمند به‌کارگیری ابزارهای دیگری برای مدیریت تالاب ها هستیم. یکی از ابزارهای کلیدی که در نقاط مختلف دنیا در زمینه مدیریت تالاب ها به کار گرفته شده است، موضوع پرداخت برای خدمات اکوسیستمی است. متاسفانه علی‌رغم تحقیقات متعدد صورت گرفته با موضوع ارزش‌گذاری اقتصادی تالاب ها، بکارگیری و اجرای آن هنوز به صورت جدی به عنوان یکی از ابزارهای مکمل در زمینه مدیریت تالاب ها در ایران مورد استفاده قرار نگرفته است.

 

 طرح حفاظت از تالاب های ایران به این منظور مطالعه و اجرای طرح پرداخت برای خدمات اکوسیستمی را در دستور کار خود قرار داده است. این طرح به عنوان مکملی برای اجرای فعالیت های «الگوسازی مشارکت مردم در احیای دریاچه ارومیه از طریق استقرار کشاورزی پایدار» و به صورت پایلوت در تالاب کانی برازان واقع در شهرستان مهاباد استان آذربایجان غربی انجام می گیرد.

 

تالاب بین‌المللی کانی برازان یکی از تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه است که با وسعتی حدود 927 هکتار در 30 کیلومتری شمال مهاباد واقع شده است. آب این تالاب از رودخانه مهاباد و چشمه‌های واقع در روستای قره داغ تأمین می‌شود. رودخانه مهابادچای که از سدی با همین نام جاری می‌شود پس از سیراب کردن تالاب کانی برازان راه خود را به دریاچه ارومیه ادامه می‌دهد.