به گزارش افکارنیوز،

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) پارلمان لایحه هوای پاک را مورد بحث و بررسی قرار داده و ماده 4 این لایحه را با 173 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 237 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون، اعلامی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست است.

طبق این مصوبه، استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی (فیلتر) و واکنش‌ساز (کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

بر اساس مصوبه مجلس، شماره‌گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تأییدیه سازمان حفاظت از محیط زیست است.

خانه ملتی‌ها در بخش دیگری از این مصوبه، سازمان حفاظت از محیط زیست را موظف کردند از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف‌شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌کنند، جلوگیری نماید. پیش‌فروش یا فروش این‌گونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.

طبق مصوبه مجلس در تبصره ماده 4 این لایحه، سازمان حفاظت از محیط زیست مکلف شد با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.