امان الله قرائی مقدم در گفتوگو با فارس توانا اظهار داشت: هدیه آوردن حجاج از زیارت و برگزاری مراسم ولیمه کم خرج به جهت اینکه در میان فامیل و اعضای خانواده همبستگی ایجاد میکند، اقدامی قابل ستایش است اما این روزها برگزاری مراسم ولیمه پر هزینه و آوردن سوغاتیهای گرانقیمت، زیارت حجاج را تحت الشعاع قرار داده است.

وی افزود: بسیاری از حجاج برای اینکه از خانه خدا تبرکی برای بستگان خود بیاورند، بخش زیادی از وقت خود را صرف خرید می‌کنند و از زیارت باز می‌مانند اما توجه ندارند که تبرک از خانه خدا می‌تواند یک تسبیح نیز باشد.

این جامعه شناس با بیان اینکه هم‌اکنون زیارت خانه خدا برای عده ای از حجاج در اولویت دوم قرار گرفته است، گفت: تعداد زیادی از حجاج وقت خود را صرف خرید سوغاتی و لوازم خانگی می‌کنند تا جایی که دیگر فرصتی برای زیارت ندارند و خرید برای آنها مهمتر از زیارت است.

قرائی مقدم ادامه داد: مردم هیچ کشوری به اندازه زائران ایرانی به فکر خرید نیستند و این رسم نادرست در میان زوار ایرانی علاوه بر اینکه فرصت زیارت را از آنها می‌گیرد، موجب خروج حجم زیادی ارز از کشور شده و به اقتصاد مملکت ضربه می‌زند.

وی با اشاره به اینکه باید از حجاج این سؤال را پرسید که آیا به زیارت می‌روند یا تجارت، عنوان کرد: تعداد زیادی از حجاج وقت خود را صرف خرید لوازم برقی و خانگی از عربستان می‌کنند که این موضوع موجب رونق یافتن اقتصاد این کشور و خروج حجم زیادی ارز از کشور می‌شود.

فرصت‌سوزی حجاج ایرانی در بازارگردی‌های مکه

حسین حاجیان در گفت‌وگو با فارس «توانا» در‌خصوص ریشه هزینه‌های اضافی که حجاج در سفر حج مجبور به پرداخت آن هستند، اظهار داشت: هم اکنون حجاج ایرانی در سفر معنوی خود به خانه خدا فرصت سوزی‌های بسیاری را انجام می‌دهند و هنگام بازگشت از سفر خانه خدا تمام اقوام و بستگان بیشتر از آنکه طالب شنیدن سخنان حجاج از سفر معنویشان باشند، منتظر دریافت سوغاتی هستند.

وی افزود: پس از بازگشت حجاج از کشور عربستان به ایران وقت و پول زیادی صرف برگزاری مراسم ولیمه می‌شود به گونه‌ای که شاهد هستیم پرداختن به حاشیه در سفر به خانه خدا بسیار پر رنگ شده است.

این جامعه شناس با بیان اینکه بیساری از اعضای خانواده حجاج قبل از عزیمت آنها به سمت کشور عربستان سفارش طولانی خرید به آنها می‌دهند، گفت: باید به گونه‌ای برای مردم فرهنگ سازی کرد که از حجاج طلب درخواست هدیه معنوی و دعای خیر داشته باشند؛ آوردن آب زمزم و مهر و تسبیح از خانه کعبه به عنوان تبرک می‌تواند جایگزین سوغاتی‌های آنچنانی شود.

حاجیان ادامه داد: بازار خرید شهرهای مکه و مدینه شاهد حضور تعداد زیادی از حجاج ایرانی است؛ به گونه‌ای که حتی در هنگام اذان نیز حاجیان به جای خواندن نماز، وقت خود را صرف خرید سوغاتی می‌کنند و بر سر قیمت اجناس چانه می‌زنند و فرصت معنوی نماز خواندن در کنار خانه خدا را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در حدود نیمی از وقت حجاج ایرانی صرف خرید کردن میشود، عنوان کرد: مشاهده تلاش برخی از حاجیان برای خرید و چمدانهای پر از هدیه آنها این شائبه را در ذهن ایجاد میکند که آنها برای زیارت آمدهاند یا بازار گردی؟