به گزارش ایسنا، به سرزمين وحي،با توجه به آغاز عمليات بازگشت حجاج به کشور ستاد مکه مکرمه در خصوص تحويل ساكهاي زائرين توصيه کرده است:

۱ - زائران وسائل همراه خود را در دو ساک که از ایران همراه داشته‌اند بسته‌بندی کنند و بروی ساک‌ها نام و شماره تلفن تماس خود را همراه با کد کشورمان ۰۰۹۸ بطور خوانا بنویسند و اشیای قیمتی را در داخل ساک‌ها قرار ندهند. همچنین حداقل ۴۰ ساعت قبل از انجام پرواز در مقابل ساختمان محل سکونت و در محلی که مدیر کاروان تعیین می‌کند جهت بارگیری به کامیون اعزامی از سوی شرکت هواپیمایی تحویل دهند.

لازم به یادآوری است کاروان‌هایی که اصطلاحاً‌ شکسته شده و بخشی از زائران با پرواز دیگر به ایران باز می گردند نیز باید ساک‌های خود را در یک مرحله اما بصورت جدا از یکدیگر و بر اساس شماره پرواز، تحویل کامیون بار دهند و مدیر کاروان پس از بارگیری و اطمینان از تحویل تمامی ساک‌ها به کامیون از نماینده شرکت رسید دریافت کند.

۲ - تعداد بسته مجاز برای هر زائر ۲ عدد ساک تحویلی از ایران خواهد بود که وزن هر دوی آنها مجموعاً بیش از ۴۰ کیلو نباشد.

۳ - زائرین فقط مجاز به حمل یک ساک دستی کوچک به ابعاد ۲۰×۳۵×۴۰ سانتی متر به وزن ۵ کیلوگرم به داخل هواپیما هستند لذا از آوردن بسته‌های اضافی به فرودگاه و داخل هواپیما خودداری کنند.

۴ - در صورتیکه زائری بیش از دو عدد ساک مجاز، وسائل و یا ساک دیگری بیش از وزن و اندازه تعیین شده همراه داشته باشد، ضروری است از قبل به مدیر کاروان اطلاع دهد و برای حمل آن به ازای هر بسته ۲۰ کیلوگرمی یک برچسب قرمز به مبلغ ۲۰۰ ریال سعودی نیز پرداخت کند. یادآوری می‌شود چنانچه بار اضافی فاقد مختصات اعلام شده باشد حتی در مقابل خرید برچسب قرمز به هیچ وجه توسط شرکت‌های هواپیمایی تحویل گرفته نخواهد شد.

لازم به ذکر است بسته های دارای برچسب قرمز با پروازهای مسافربری حمل نخواهد شد.

۵ - زائران از قراردادن وسائل ممنوعه داخل ساک، نظیر اسباب بازی باطری‌دار و کنترلی و هرگونه کپسول قابل احتراق، کنسرو، اسپری، مایعات اسیدی، آب زمزم و… خودداری کنند. زیرا تمامی ساک‌ها از دستگاه " ایکس‌ری " عبور داده خواهد شد. ضمناً‌ زائرانی که در نظر دارند آب زمزم همراه خود به ایران ببرند حتماً‌ باید در فرودگاه بسته آب " وکیوم " شود و به هیچ‌وجه بسته آب را در داخل ساک و جامه‌دان خود قرار ندهند. همچنین خرید کالاهای حجیم امثال تلویزیون، چرخ خیاطی و ماشین لباسشویی و… ممنوع است.

۶ - زمان حضور زائران در فرودگاه جده ۶ ساعت قبل از پرواز است، لذا مدیران کاروان‌ها ترتیبی اتخاذ کنند که در وقت مقرر اتوبوس حامل زائران وارد فرودگاه جده شوند.

۷ - مدیران کاروان‌ها به محض ورود به محوطه فرودگاه جده به دفتر ستاد مراجعه و محل استقرار زائران را مشخص کنند و گذرنامه‌های حجاج را داخل فرودگاه توزیع کنند.

۸ - بر اساس ساعت پرواز و زمان حضور زائران در فرودگاه جده از زائران یک وعده پذیرایی خواهد شد. لذا تأکید می شود از آوردن مواد غذایی و ظروف به محوطه فرودگاه خودداری شود.

۹ - زائران در زمان حضور در محوطه فرودگاه ضمن مراقبت از وسائل شخصی خود از قبیل ساک دستی، دوربین، موبایل و… از کاروان فاصله نگرفته و جدا نشوند.

۱۰ - عوامل کاروان بایستی قبل از ترک ساختمان در مکه و پس از پیاده شدن زائرین از اتوبوس بدقت محل را بازبینی کنند تا وسایلی از زائران در محل باقی نمانده باشد.

۱۱ - حمل بار مسافر به فرودگاه و تحویل آن به بخش بار صرفاً از طریق اعلام شده از سوی شرکت هواپیمایی مربوطه مقدور است. از پذیرش ساک‌های بزرگ چنانچه توسط خود مسافر حمل شده باشد خودداری خواهد شد.

براساس اين گزارش همچنين برطبق اعلام ستاد مکه مکرمه تمامي زائران ايراني که با شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران يا شركت هواپيمايي ماهان به سرزمين وحي سفر کردهاند، در مراجعت ازفرودگاه جده به ايستگاههاي پروازي خود در ايران باز خواهند گشت.