به گزارش افکارنیوز،
علی طاهر سارایی معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان ایلام با اشاره به وضعیت اضطراری امروز (چهارشنبه) در استان ایلام  اظهار داشت: از ساعت 7 صبح وضعیت گردو غبار در شهر ایلام تقریبا به 3 برابر حد مجاز رسیده است.
 
سارایی با اشاره به اینکه منشأ گرد و غبار  ایلام کشور عراق است، گفت: در راستای جلوگیری از گرد و غبار و کاهش آن رایزنی هایی را طی سال گذشته با دولت عراق انجام دادیم اما به دلیل اینکه کانون گرد و غبار در مناطقی واقع شده که تروریست ها آن جا را اشغال کرده اند، دولت عراق فعلا نمی تواند کاری انجام دهد.
 
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان ایلام در ادامه افزود: طرح ملی جامع مبارزه با پدیده گرد و غبار در داخل استان و شهر ایلام در حال انجام است و  طرح استان ایلام هم به تصویب مرکز ملی مبارزه با گردوغبار محیط زیست رسیده که اگر بودجه آن تامین شود، کار مالچ پاشی و کاشت درخت را آغاز می کنیم.
 
سارایی در ادامه تصریح کرد: در استان ایلام حدود 4 تا 5 هکتار بیابان زدایی و درختکاری شده است و با هماهنگی استانداری و وزارت امور خارجه تعداد زیادی نهال به کشور عراق ارسال شده است اما این اقدامات مقطعی است که برای ریشه کن کردن آن باید منشا اصلی 95 درصد گرد و غبار که خارج از کشور است را از بین ببریم اما به علت مشکلات امنیتی کشور عراق و اینکه گرد و غبار در اولویت رسیدگی این کشور نیست ما مجبور به قبول این وضعیت هستیم.
 
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان ایلام در ادامه بیان کرد:استان ایلام از ابتدای سال 96 تاکنون 5 روز آلوده داشته که میزان آن نسبت به سال گذشته هیچ تغییری نداشته به جز امروز که وضعیت اضطراری اعلام شد.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ایلام در 5 روز آلوده در وضعیت هشدار بود و در حال حاضر به وضعیت اضطرار رسیده است اگر این وضعیت ادامه پیدا کند کمیته اضطرار آلودگی هوا باید تشکیل جلسه دهد و اقدامات لازم را انجام دهد.