به گزارش افکارنیوز،
فرزانه سالاری گفت: اعتیاد تن‌ها به مواد مخدر و سیگار و ... اتلاق نمی‌شود بلکه اعتیاد به برخی مواد غذایی نیز می‌تواند همچون مواد مخدر، گریبان گیر افراد جامعه شود و بی توجهی به آن صدمات جبران ناشدنی را برای سلامت جامعه داشته باشد. این در حالی است که میلیون‌ها انسان به این اعتیاد دچار، و از وجود آن بی اطلاع هستند. 
 
وی افزود: این جمله را بسیار شنیده اید که بدنم شیرینی را می‌طلبد و آن را به فشار خون پایین ربط می‌دهند در حالی که در غفلت کامل، معتاد به مصرف شیرینی شده و در مقابل مصرف آن اختیار خود را از دست داده اند. اعتیاد به شیرینی جات، یکی از رایج‌ترین معضلاتی است که ناخواسته بسیاری از مردم را درگیر کرده است و در مواقعی عوارضی بدتر از اعتیاد به مواد مخدر دارد و بدن را وابسته به مصرف بیش از حد از شیرینی جات می‌کند و در صورت ممانعت در قبال آن، بدن را دچار ضعف و بی حالی می‌کند. 
 
متخصص تغذیه خاطر نشان کرد: وابستگی به مصرف مواد شیرین در مرحله اول از طریق دستگاه گوارش صورت میگیرد و قند خون را بالا می‌برد. تداوم در مصرف آن، بدن را وابسته کرده و در صورت عدم استفاده، منجر به افت قند خون می‌شود. مغز نیز در برابر مصرف قند واکنش مثبت از خود نشان می‌دهد و با ایجاد احساس لذت از خوردن شیرینی، دستور مصرف بیشتر آن را در بدن اعمال می‌کندو واکنشی مشابه با مصرف مواد مخدر را از خود نشان میدهد.
 
وی عنوان کرد: بروز بیماری هایی، چون دیابت، چاقی، بیماری قلبی، ضعف سیستم ایمنی، افزایش قندخون و ... ناشی از مصرف بیش از حد مواد شیرین است که کمبود مصرف آن علائمی، چون بی انرژی بودن بدن، کم تحرکی، احساس تشنگی، احساس همیشه گرسنه بودن و ... را در بدن ایجاد می‌کند. 
 
سالاری اذعان داشت: این نوع اعتیاد، علاوه بر عوارض مذکور در سیستم بدن، عمر فرد را کم میکند و حس لذت از خوردن آن را به مرگ میکشاند. با این تفاسیر توصیه می‌شود افراد در مقابل مصرف شیرینی جات مقاومت کنند و موادی، چون میوه جات، آجیل و محصولات لبنی را جایگزین آن کنند و از خودن آبمیوه‌ها و تنقلات شیرین بپرهیزند. 
 
وی در پایان گفت: مصرف موادی، چون پروتئین ها، قند خون را در حالت نرمال نگه داشته و با القای حس سیری، بدن را نسبت به خوردن تنقلات شیرین بی رغبت می‌کند. گفتنی است این بیماری تن‌ها با همت خود فرد قابل درمان است و بی تجهی به آن عواقب بدی را برای فرد خواهد داشت.