به گزارش افکارنیوز،
محمد کاظمی، نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی  درباره شرایط فرزندخواندگی اظهار کرد: به موجب قانون سال ۹۲۲ تحت عنوان قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست اگر زن و شوهری برای ۵ سال صاحب فرزند نشوند و یا زن و شوهری یک فرزند داشته باشند و به تشخیص دکتر دیگر نمی‌توانند فرزنددار شوند می‌توانند یک فرزندی را به سرپرستی بگیرند.

وی ادامه داد: براساس بررسی کمیته مقرر در قانون که در بهزیستی تشکیل می‌شود، صلاحیت خانواده تشخیص داده می‌شود و از مراجع قضایی هم بایستی مجوزهای لازم گرفته شود.

نماینده ملایر در مجلس درباره قانون فرزندخواندگی زنان مجرد نیز بیان کرد: اگر یک خانمی بیوه باشد و ۳۵ سال سن داشته باشد و نتواند بچه دار شود تحت شرایطی می‌تواند بچه‌ای را به فرزندخواندگی بگیرد.

به گفته کاظمی، دختران مجرد نمی‌تواند بچه‌ای را به سرپرستی بگیرند، زیرا در آینده ممکن است ازدواج کرده و بچه دار شوند.

نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره شرایط فرزندخواندگی نیز اظهار کرد: دارا بودن صلاحیت اجتماعی و همچنین وضعیت مالی مناسب جزو مهمترین شرایط فرزند خواندگی می‌باشند.

کاظمی درخصوص مشکلات موجود در خصوص فرزندخواندگی اذعان کرد: سیر تکمیل پرونده به لحاظ زمان بر بودن کمی کار‌ها را طولانی و پیچیده می‌کند. مسئولان طبق قانون عمل می‌کنند و از سوی دیگر هم می‌خواهند تمام صلاحیت‌های یک خانواده به درستی سنجیده شود تا کودکان را به دست خانواده‌های نالایق نسپارند که در آینده مشکلاتی برای این کودکان پیش بیاید.