به گزارش افکارنیوز،

 آقای شیخ خالد العطیه رئیس شورایعالی حج و عمره عراق که به تهران سفر کرده است امروز با حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

 

دراین دیدار که با حضور برخی از معاونان و مدیران بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد طرفین خواستار توسعه هرچه بیشتر روابط در مسائل فرهنگی و اجرایی حوزه حج و زیارت شدند.

 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر دراین دیدار اظهار داشت: بعثه حج جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تجارب اجرایی، آموزشی و فرهنگی خود درحوزه حج و زیارت را به طرف عراقی منتقل کند.

 

دراین دیدار طرفین درخصوص نحوه خدمات دهی به زائران عراقی که برای زیارت مراقد مطهر ائمه معصومین (علیهم اسلام) به ایران سفرمی کنند تبادل نظر کردند و رئیس بعثه حج عراق از پیشنهاد نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برای ساماندهی سفر زائران عراقی به ایران استقبال کرد و قرار شد که این موضوع را پیگیری کند.

 

در ادامه این دیدار حجج الاسلام قاضی عسکر و خالد العطیه در خصوص مسایل حج ۹۶ به تبادل نظر پرداختند و رئیس بعثه حج عراق از اقدامات صورت گرفته برای اسکان، تغذیه و حمل و نقل بیش از ۳۳۰۰۰ زائرعراقی که امسال از طریق هوایی و زمینی به عربستان اعزام خواهند شد، گزارشی ارائه کرد.

 

سرپرست حجاج ایرانی نیز ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در زمینه‌های علمی و پژوهشی بین دو طرف تصریح کرد: در تفاهم امضا شده سازمان حج وزیارت ایران با وزارت حج عربستان برحفظ عزت و کرامت زائران ایرانی تاکید و درخصوص صدور ویزای الکترونیکی درایران و اعزام ماموران کنسولی و فعالیت هیئت پزشکی کشورمان درایام حج تفاهم شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر ابراز امیدواری کرد که سعودی‌ها به تعهدات خود درخصوص زائران پایبند بوده و همکاری بهتری نسبت به سال‌های قبل با ضیوف الرحمان داشته باشند.

 

درپایان این دیدار روسای بعثه‌های حج ایران وعراق ازتعامل، همکاری، همفکری و تبادل نظر در راستای افزایش سطح خدمات برای زائران مراقد ائمه اطهار (علیهم السلام) و حجاج دو کشور استقبال و تصریح کردند: در این زمینه گام‌های بسیار خوبی برداشته است که امیدواریم همچنان ادامه یابد.