به گزارش ايسناـ منطقه خراسان، دکتر صادق خليليان در حاشيه افتتاح کارخانه خوراک طيور بيهق سبزوار در جمع خبرنگاران، افزود: تامين نياز کشور از طريق پرواربندي از دلايل کاهش واردات گوشت قرمز به کشور بوده است.

وی نیاز مصرفی کشور را در زمینه گوشت قرمز یک میلیون تن دانست و با بیان اینکه سال گذشته حداقل ۹۰۰ هزار تن را تامین کردیم، اظهار کرد: امسال تا میزان ۹۵۰ هزار تن از مصرف گوشت قرمز کشور را تامین کرده‎ایم تا بتوانیم واردات گوشت قرمز را در سال آینده کاهش بدهیم.

وی درباره گوشت مرغ نیز با بیان اینکه هم اکنون شرایط تولید مرغ نسبت به ماه‌های گذشته بهتر شده است، به افزایش قیمت خرید در این خصوص اشاره کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ورود مرغ را ممنوع کرده‌ایم، تصریح کرد: اعلام می‌کنیم که ورود هر نوع مرغ از خارج به کشور ممنوع است.

وی درباره واگذاری پشتیبانی امور دام در بحثتنظیم بازار مواد پروتئینی به وزارتخانه دیگری غیر از وزارت جهاد کشاورزی، تصریح کرد: این موضوع به مجلس داده شده است تا پشتیبانی امور دام به وزارت جهاد کشاورزی برگردانده شود و پس از تصویب براساس وظیفه عمل می‌کنیم.

وی همچنین درباره قنوات و اختصاص تسهیلات به این بخش، از پرداخت ۸۵ درصد هزینه‌ها توسط دولت به صورت بلاعوض خبر داد و یادآور شد: امسال اعتبارات ویژه‌ای برای قنوات اختصاص دادیم که این اعتبارات تاکنون سابقه نداشته است.

خلیلیان درباره توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی به طرح تعویض تراکتورها و کمباین‌های فرسوده در چارچوب طرح هدفمندی یارانه‌ها و توسعه کشاورزی حفاظتی پرداخت و رسیدن به ۳ میلیون هکتار ظرف ۵ سال را برنامه تنظیم شده برای کشاورزی حفاظتی عنوان کرد.

وي با بيان اينکه در توسعه کشاورزي حفاظتي، ماشينآلات و اداواتي در اختيار کشاروزان قرار ميدهيم که نياز به تردد بيش از حد در زمين توسط کشاورز براي کشت و کار نداشته باشد، بيان كرد: تعويض يک تراکتور علاوه بر کاهش تردد در زمين باعث کاهش انرژي در واحد سطح، کشت مکانيزه، افزايش توليد و کاهش هزينه توليد ميشود.