به گزارش مهر، بر اساس برنامه های اعلام شده اولین گروه حجاج امسال آذربایجان شرقی که به حج واجب مشرف شده اند قرار بود ساعت ۱۶ پنج شنبه روز ۲۶ آبان در فرودگاه بین المللی تبریز به زمین بنشیند، اما این حاجیان با ۲۲ ساعت تاخیر در ساعت ۱۴ روز جمعه ۲۷ آبان به مقصد رسیدند.

علیرضا جمشیدی، معاون خدمات فرودگاههای آذربایجان شرقی در غیاب مدیران فرودگاه و حج و زیارت استان در گفتگو با خبرنگار مهر، تاخیر سه پرواز اول حجاج استان را اینگونه بیان کرد: سه پرواز اول حجاج آذربایجان شرقی با تاخیرهای ۲۲،۲۵ و ۱۱ ساعته در فرودگاه تبریز به زمین نشستند.

درحالیکه همه مدیران و مسئولان ارشد سازمان حج و زیارت استان در سفر پربرکت حج به سر می برند، سردرگمی های ناشی از تاخیر و دیگر مشکلات معمول حاجیان بیشتر رخ می نماید.

علیرضا جمشیدی، با ابراز بی اطلاعی از دلیل تاخیر طولانی مدت اولین پرواز، اظهار داشت: ما اطلاعات کافی و دقیقی از پروازهای حجاج در دست نداریم و اطلاعات ما براساس اخبار دریافتی از شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است.

ولی مسئولان ایران ایر نیز در این آشفتگی برنامه ها و سردرگمی حجاج پاسخگوی سئوالات مردم و خبرنگاران نیستند.

جمشیدی گفت: اولین پرواز که قرار بود ساعت ۱۶ روز ۲۶ آبان در فرودگاه تبریز به زمین بنشیند با ۲۲ ساعت تاخیر ساعت ۱۴ روز ۲۷ آبان به تبریز رسید و پرواز دوم نیز که زمان فرود آن در تبریز ساعت سه بامداد ۲۷ آبان بود پنج بامداد امروز و با ۲۵ ساعت تاخیر به تبریز رسیده و پرواز سوم نیز با ۱۱ ساعت تاخیر امروز ساعت هشت صبح در تبریز به زمین نشست.

علیرضا جمشیدی درمورد علت تاخیرها گفت: باتوجه به اینکه در پروازهای قبلی تاخیر اتفاق افتاد و این تاخیر به سایر پروازها نیز منتقل شده و نبود ظرفیت در فرودگاههای عربستان نیز مزید بر علت بوده است.

وی با اشاره به اینکه کلیه پرواز حجاج از طریق ایران ایر انجام می شود، گفت: امسال شرکت هواپیمایی ایران ایر مسئولیت انتقال حجاج اعزامی استان از فرودگاه مدینه به فرودگاه تبریز را برعهده دارد که ۹ پرواز به وسیله هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ و یک فروند نیز با ایرباس انجام می شود.

پیش از این اعلام شده بود انتقال حجاج به فرودگاه تبریز تا ۳۰ آبان ماه ادامه خواهد داشت و در این مدت ۱۰ پرواز از مبداء مدینه به مقصد تبریز صورت می گیرد.

معاون خدمات فرودگاههای آذربایجان شرقی تعداد حجاج حاضر در اولین گروه حاجیان مشرف شده به مکه معظمه را ۴۶۱ نفر اعلام کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که اولین بار مدت تاخیر اولین گروه ۱۵ ساعت اعلام شده بود که هفت ساعت نیز بیشتر از این زمان طول کشید، اظهار داشت: قرار بود اولین گروه حجاج آذربایجان شرقی با ۱۵ ساعت تاخیر ساعت هفت صبح جمعه وارد فرودگاه تبریز شوند، اما این تاخیر بیشتر و موجب اختلال در زمان دیگر پروازها نیز شد؛ به این ترتیب پرواز دومین گروه حجاج آذربایجان شرقی نیز قرار بود راس ساعت ۲.۵ بامداد روز جمعه باشد، اما با تاخیر پیش آمده در پرواز اولین گروه، مابقی پروازها نیز با تاخیر به مقصد رسیدند.

علیرضا جمشیدی، معاون خدمات فرودگاههای آذربایجان شرقی در این گفتگو با تاکید از استقبال کنندگان حجاج نیز که به فرودگاه تبریز مراجعه می کنند خواست تا با توجه به برودت هوا با حداقل نفرات برای انتقال حجاج از فرودگاه اقدام کنند.

وی همچنین با تاکید دوباره در مورد برودت هوا اظهار داشت: شهروندان قبل از مراجعه به فرودگاه برای استقبال از حجاج با شماره ۱۹۹ اطلاعات پرواز فرودگاه تبریز و همچنین شماره های ۵۲۶۰۴۰۵ - ۵۲۳۵۸۳۵ جهت اطمینان از زمان دقیق پروازها تماس بگیرند.

گفتنی است، امسال چهار هزار و ۳۴۷ نفر در قالب ۲۸ کاروان از آذربایجان شرقی به سرزمین عربستان جهت انجام اعمال حج مشرف شده اند.

این اتفاق هر ساله پس از پایان ایام تشریق و آغاز عملیات بازگشت حجاج به کشورمان در فرودگاه جده یا مدینه پدید می‌آید.

در این میان، با توجه به حساسیت سفر حج، مشکل تاخیر پروازهای حجاج کشور چه در زمان رفت و چه زمان بازگشت در کنار دیگر مشکلات ایشان از جمله، بیماریهای معمول آنها در مکه و مدینه، مشکلات تحویل و ترخیص بار و … لذت و زیبایی این سفر را به خاطرات تلخی برای حاجیان تبدیل می کند که تنها حرمت عبادت باقی می ماند و بس!

مشکل تاخیر پروازها تنها به آذربایجان شرقی ختم نمی شود، پرواز حاجیان تهران با ۲۷ ساعت تاخیر به مقصد رسید که باز جای شکرش باقیست ما با دو ساعت اختلاف رکورد دوم را داریم.

این درحالیست که حسن سقایی، رئیس ستاد مدینه منوره سازمان حج و زیارت هفته گذشته در گفتگو با خبرگزاریها اعلام کرده بود: پروازهای حجاج ایرانی از فرودگاه مدینه به کشورمان بدون تاخیر و حتی برخی از آنها زودتر از زمان مقرر انجام می شود.

وی با بیان اینکه همه این پروازها به غیر از یک پرواز بدون تاخیر انجام شده است، تاکید کرده بود: فقط یک پرواز با حدود یک تا دو ساعت تاخیر در فرودگاه مدینه مواجه شد و مابقی پروازها بدون تاخیر و حتی برخی از آنها زودتر از زمان مقرر انجام شده است.

همزمان با اعلام این سخنان، اولین گروه حجاج مشهدی که شامل سه کاروان بودند، با پرواز شماره ۲۰۰۴ با بیش از هفت ساعت تاخیر فرودگاه جده را ترک کردند.

علی لیالی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در پاسخ به انتقادات برخی از حجاج به تاخیر در پروازها و طولانی شدن زمان سفر اعلام کرد: پروازهای بازگشت زائران تحت اختیار سازمان حج و زیارت و حتی شرکت‌های هواپیمایی نیز نیست بلکه برنامه پرواز بر طبق یک برنامه تدوین‌شده است، نشستن و برخاستن هواپیما در فرودگاه‌های عربستان تابع یک قاعده است و امکان تغییر این قاعده نیز وجود ندارد، وقتی جدول پرواز تدوین شد باید این جدول بر طبق قوانین موجود اجرا شود.

سئوال اینجاست که تاخیرهای ۲۵ و یا حتی ۲۷ ساعته را چگونه می توان در این برنامه گنجاند؟

لیالی در ادامه به خبرنگاران گفت: مکه مکرمه به سرعت در حال خلوت شدن است، روزانه به طور متوسط هشت هزار نفر از مکه خارج می‌شوند که چهار هزار نفر از آنها به ایران بازمی‌گردند و چهار هزار نفر نیز به قصد اقامت یک هفته‌ای در مدینه منوره از مکه خارج می‌شوند، روز سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه تعداد زائران موجود در مکه‌مکرمه به ۵۰ هزار نفر می‌رسید؛ یعنی در این تاریخ تعداد زائران ایرانی حاضر در مکه‌مکرمه نسبت به ایام تشریق به نصف می‌رسد و پنج‌شنبه ۱۰ آذر ماه دیگر هیچ زائر ایرانی در مکه نداریم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره تاخیرات چندین ساعته پروازها در فرودگاه جده افزود: اولین پروازهای بازگشت زائران ایرانی از فرودگاه جده با دو تا سه ساعت تأخیر نسبت به زمان تعیین‌شده قبلی مواجه بود‌ه‌اند که البته این تأخیرها جزو طبیعت کار است، عملیات بازگشت حجاج به کشور تازه شروع شده و تا نظم خود را به دست آورد مقداری به طول می‌انجامد، البته امیدواریم پروازهای بازگشت حجاج طی چند روز آینده نظم بیشتری به خود گیرد.

لیالی در مورد تاخیر پرواز بازگشت زائران افزود: در برخی از پروازها مقداری تاخیر وجود دارد که این امر اجتناب ناپذیر است اما در مجموع عملیات بازگشت زائران براساس برنامه و جداول ارائه شده در حال انجام است و تا کنون مشکل جدی مشاهده نشده است.

حسن سقایی، رئیس ستاد مدینه منوره سازمان حج و زیارت نیز روز سه شنبه ۲۴ آبان در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به سرزمین وحی، با تائید آغاز تاخیرات پروازی در فرودگاه مدینه، گفت: البته این تاخیرات نه به دلیل کمبود ظرفیت فرودگاه بلکه از ناحیه شرکت هواپیمایی ایران ایر بوده است و پرواز ظهر امروز ایران ایر از فرودگاه مدینه نیز تاخیر خواهد داشت.

ضیافت مکه در غیاب میزبان / حاجیانی که دیر می رسند!

شنیدن سخنان حجاجی که پس از سفری طولانی، تحمل مشکلات حضور در کشوری غریب و آب و هوایی متفاوت و همچنین پس از انجام اعمال سنگین حج و خستگی سفر حالا به شوق خانه و خانواده در فرودگاه سرگردانند نیز جای خود دارند.

حجاج ایرانی که برای زمان برگشت از قبل برنامه‌ریزی‌های کرده اند، حالا با تاخیرهای طولانی همه برنامه هایشان به هم ریخته نگرانی و دغدغه بیشتری پیدا کرده اند.

اغلب استقبال کنندگان و خانواده های حجاج که با استرس و نگرانی محوطه فرودگاه تبریز را پر کرده اند، از به هم خوردن برنامه هایشان به دلیل نابسامانی در برنامه های پرواز و فرودگاهها گله می کند که مجبورند مراسم ضیافت نهار یا شام خود را بدون حضور حاجی برگزار کنند.

×××

در حالیکه اغلب مسئولان ذیربط عمده دلیل تاخیر پروازها را هوای نامناسب و کولاک و … عنوان می کنند، اما به وضوح مشاهده شد که در طول تاخیر ۲۵ ساعته پرواز حاجیان آذربایجان شرقی هیچگونه مشکل آب و هوایی در استان مشاهده نشده بود.

گویا در این آشفته بازار بی برنامگی های هوایی، دیوار هوای سرد و کولاک از همه کوتاهتر است!