به گزارش پانا، سردار موسی کمالی گفت: طرح اصلاح قانون وظیفه عمومی در مهرماه سال۸۸ توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و در آبانماه سال ۸۸ در شورای نگهبان موضوع بررسی و ۳ ایراد به آن وارد شد که یکی از موارد مربوط به اختیارات فرمانده کل قوا بود و مورد دیگر بحث بار مالی به این طرح و ایراد سوم موارد شکلی آن بود که موضوع در اسفند ماه سال ۸۸ در مجلس شورای اسلامی بررسی و در ۲۵ اسفند ماه سال ۸۸ موارد به شورای نگهبان ارسال شد و ۲ ایراد آن برطرف شد.
وی ادامه داد: در ۲۲ آبان ماه سال ۹۰ اصلاحیه این طرح در ۸۴ ماده در مجلس تصویب و به شورای نگهبان جهت تأیید طرح ارسال شد.
سردار کمالی اظهار داشت: در اصلاحیه جدید معافیت ۲ برادری در بند ۹ ماده ۴۴ آمده بود که اگر ۲ برادر خدمت سربازی را گذرانده باشند برادر سوم از خدمت سربازی معاف خواهد شد که در این اصلاحیه مجلس تصمیم گیری برای اجرای آن را به ستاد کل نیروهای مسلح محول کرد.


معافیت دو برادری تا اطلاع ثانوی اجرا نمی شود
ستاد کل نیروهای مسلح به علت اجرای قانون معافیت ۳ برادری که مورد تأیید فرمانده کل قوا قرار گرفت و در این معافیت هر فردی که ۳ برادر آن خدمت سربازی را گذرانده باشند برادر چهارم از معافیت می تواند استفاده کند و این قانون تا سال ۹۱ لازم الاجرا است بنابراین معافیت دو برادری تا اطلاع ثانوی اجرا نمی شود و ستاد کل نیروهای مسلح چنانچه تشخیص بدهند با مشمول مازاد مواجه است قانون معافیت دو برادری را اجرایی خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه در معافیت سه برادری ۴۳۰ هزار نفر مشمول این معافیت شده اند گفت: براساس پیش بینی ها مشخص شد که اگر طرح معافیت دو برادری اجرایی شود در مرحله اول ۱۰۰ هزار نفر و در مراحل بعدی هر سال ۷۰ هزار نفر می توانند از این معافیت استفاده کنند ولی با توجه به اینکه با روند رو به نزول افراد ذکور در کشور مواجه هستیم و با گسترش دانشگاه ها این طرح تا اطلاع ثانوی اجرایی نخواهد شد و افراد نباید منتظر استفاده از معافیت دو برادری بمانند چرا که دچار غیبت خواهند شد.

افزایش حقوق سربازان منتفی شد
سردار کمالی درخصوص افزایش حقوق سربازان گفت: مجلس شورای اسلامی در این خصوص تصمیم گرفت اجرای آن را مشروط به تأمین اعتبار شود و مواد ۳۰،۳۸، ۴۰،۷۴، ۸۱ اجرایی نخواهد شد. بنابراین افزایش حقوق، پرداخت حق مناطق محروم و عملیاتی و هزینه آموزشی منتفی خواهد شد.


کاهش مدت خدمت سربازی بر اساس میزان تحصیلات
جانشین معاون منابع نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: مدت سربازی در اصلاحیه قانون ۲۴ ماه خواهد بود و در صورت ابلاغ قانون افزایش و یا کاهش آن را منوط به تصمیم گیری ستاد کل نیروهای مسلح دانسته است و ستاد کل نیروهای مسلح براساس مازاد و یا کمبود نیرو با اجازه فرمانده کل قوا می تواند آن را تغییر دهد ولی در حال حاضر مدت خدمت سربازی در مناطق عادی ۱۸ ماه، مناطق عملیاتی ۱۶ ماه، مناطق محروم ۱۷ ماه است. همچنین در مصوبه مجلس شورای اسلامی برای افراد با مدرک کارشناسی ۱ ماه، کارشناسی ارشد ۲ ماه و دکترا ۳ ماه از مدت فوق کم خواهد شد.
وی در رابطه با مدت تحصیل در دانشگاه ها گفت: در مصوبه جدید کاردانی ۲ و نیم سال که در حال حاضر ۳ سال است، کارشناسی ارشد ۶ سال که در حال حاضر ۸ سال است، کارشناسی پیوسته ۵ سال که در حال حاضر ۶ سال است و دکترای پزشکی ۸ سال که در حال حاضر همان ۸ سال است و دکترای تخصصی ۶ سال که در حال حاضر ۵ سال است. و کارشناسی ناپیوسته ۳ سال در نظر گرفته شده است.
وی همچنین درخصوص مدت تحصیل دانش آموزان گفت: در این اصلاحیه مدت تحصیل تمامی دانش آموزان ۲۰ سال ذکر شده است که در حال حاضر ۲۵ سال است.


ثبت اسناد بدون تعیین تکلیف سربازی
سردار کمالی اظهار داشت: با حذف بند و ماده قانون خدمت وظیفه عمومی ثبت کلیه اسناد رسمی کشور در اصلاحیه جدید بدون تعیین تکلیف نظام وظیفه افراد ذکور انجام خواهد شد و تنها بانک ها موظف شده اند هرگونه پرداخت وام را پس از تعیین تکلیف سربازی افراد پرداخت کنند.


قوانین مربوط به افراد غایب
سردار کمالی با اشاره به اینکه در اصلاحیه قانون جدید هر کس تا ۳ ماه اضافه خدمت داشته باشد ۳ ماه اضافه خدمت برای آن در نظر گرفته می شود و از ۳ ماه تا ۱ سال برای فرد ۶ ماه اضافه خدمت در نظر گرفته خواهد شد و از ۱ سال به بالا فرد مشمول غایب فراری تلقی خواهد شد و پس از دستگیری به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.


میزان جریمه به کار گیری مشمولان غایب
وی درخصوص به کارگیری مشمولان غایب در مشاغل مختلف گفت: در این اصلاحیه آمده است نیروی انتظامی، وزارت کار و وزارت بازرگانی باید کلیه مشاغل را کنترل کنند و کسانی که افراد غایب را در مشاغل به کارگیری کرده اند برای بار اول هزینه یک سرباز که در حال حاضر ۹۵۰ هزار تومان است به عنوان جریمه باید پرداخت کنند و در صورت تکرار آن هزینه ۳ سرباز را باید برای هر نفر پرداخت کنند.


سرباز معتاد از دریافت کارت پایان خدمت محروم می شوند
سردار کمالی با اشاره به تعیین تکلیف در مصوبه جدید برای سربازان معتاد گفت: سازمان وظیفه عمومی موظف شده است به اعزام هنگام مشمولان معتاد را شناسایی و این افراد را به مراکز ترک اعتیاد معرفی و به این افراد به مدت ۶ ماه مهلت داده می شود تا ترک کند همچنین نیروهای مسلح موظف شده اند که در صورت شناسایی سربازان معتاد افراد را برای ترک به مراکز بهداشتی معرفی و به این افراد ۶ ماه مهلت داده می شود تا ترک کنند در غیر این صورت از ادامه خدمت منع و کارت پایان خدمت دریافت نمی کنند و به عنوان مشمول غایب درنظر گرفته خواهند شد.


نحوه تحصیل سربازان در دانشگاه ها
سردار کمالی در رابطه با نحوه تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی و پیام نور گفت: مشمولان غایب به هیچ وجه نمی توانند ادامه تحصیل بدهند و تمامی افراد باید از طریق کنکور در دانشگاه پذیرش شوند و در هنگام تحصیل حتما باید از معافیت تحصیلی استفاده کنند همچنین به افرادی که برای پایان تحصیلات مهلت تحصیل آنها تمام شده است ۲ ترم فرجه داده می شود تا تحصیلات خود را به پایان برسانند.
وی یکی از موارد اصلاحیه قوانین جدید را معافیت تک پسرانی که پدران آنها بیش از ۶۰ سال دارند ذکر کرد و گفت: این افراد حتما باید از کارافتاده باشند تا فرزند آنها بتواند از معافیت استفاده کند.
وی ادامه داد: همچنین در اصلاح قانون جدید بی سرپرست بودن مادر برای فرد مشمول ۳۰ ماه معافیت موقت صادر می شوند تا افراد نتوانند از این قانون سوء استفاده کنند.
سردار کمالی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا مبنی بر زمان ابلاغ و اجرای این قوانین گفت: تمام این قوانین پس از تأیید شورای نگهبان به وزارت دفاع جهت بررسی و پس از تأیید ستاد کل نیروهای مسلح به هیأت دولت ارسال خواهد شد و پس از آن اجرایی می شود.