به گزارش افکارنیوز،

رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو در حاشیه نشست معاونین سازمان غذا و داروی سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به موضوع کمبود دارو در کشور اظهار داشت: میانگین موجود دارو در کشور بیش از 8 ماه است اما برخی اعلام می‌کنند که این میزان به حد هشدار رسیده است.

وی افزود: اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند که این میانگین به زیر سه ماه رسیده است و باید برای سیاست‌گذاران اهمیت داشته باشد تا بتوانند موجودی‌های خود را افزایش دهند و هیچ جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.

دیناروند در خصوص تجویز داروهای فهرستی، گفت: داروهای خارج از فهرست به داروهایی اطلاق می‌شوند که در کشور وجود ندارد و طبق دستورالعمل‌هایی از خارج از کشور وارد می‌شود. قانون و مقررات و آیین‌نامه‌هایی که در حال تصویب است با تجویز داروهای خارج از فهرست توسط پزشکان برخورد خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با اقداماتی که توسط سازمان غذا و دارو صورت گرفته قاچاق دارو به زیر 5 درصد رسیده اما هنوز در خصوص برخی از داروها شاهد قاچاق هستیم به طور مثال داروهای سقط جنین، داروهای بدنسازی و همچنین برخی از داروهای جنسی به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود. بخش دیگری از قاچاق حوزه دارو مربوط به برخی از برندهای خارجی داروهای ژنریک در داخل کشور است اما این داروها قبلاً توسط برخی شرکت‌ها از خارج تأمین می‌شده است که مشاهده می‌کنیم در حال حاضر تعداد کمی از این داروها به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود.

وی با اشاره به قاچاق تجهیزات پزشکی در کشور، گفت: قاچاق تجهیزات پزشکی نیز با اقدامات سازمان غذا و دارو کاهش یافته و در حال حاضر فقط 10 درصد این تجهیزات به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود. 

رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص اقدامات سازمان غذا و دارو برای مبارزه با قاچاق توضیح داد: بحث جدی که در این خصوص مطرح است اجرای سامانه کنترل اصالت بوده که با اجرای آن میزان قابل توجهی از داروهای قاچاق حذف شده‌اند و مواردی که باقی مانده مربوط به بازارهای زیرزمینی است.

دیناروند گفت: تولید دارو در کشور در سطح استاندارد است. سیاست‌های کلی کشور و ابلاغیه مقام معظم رهبری بر موضوع حمایت از تولید داخلی و ارتقای کیفیت در صنعت دارو تأکید داشته است.

رئیس سازمان غذا و دارو، گفت: بر اساس سیاست‌های کلی و ابلاغیه مقام معظم رهبری سازمان غذا و دارو به تولید داخل بسیار اهمیت داده و نمی‌توانیم دروازه کشور را باز گذاریم و آنچه در یک اقتصاد لیبرالیستی وجود دارد را در این حوزه اجرا کنیم اما برای رقابت در سطح جهانی نیز تلاش می‌کنیم. 

وی در پایان، گفت: مشکل اساسی نظام سلامت کشور کمبود نقدینگی و به طور کلی تأمین‌کنندگان، عرضه‌کنندگان و ارائه‌دهندگان خدمت به این معضل گرفتار شده‌اند که امیدواریم دولت جدید این موضوع را جزو اولویت‌های خود قرار دهد.