به گزارش افکارنیوز،

هنگامی که جوان هستید، دراز کشیدن در زیر نور خورشید ممکن است بی ضرر به نظر برسد. بدترین اتفاقی که در این زمان رخ می دهد این است که شما یک سوختگی را تجربه کنید که برای چند روز ناراحت کننده است. با این حال، هنگامی که سنی از شما می گذرد، این سوختگی های نامنظم نقش بزرگی در آسیب های پوستی ایفا می کنند. 

بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن در درازمدت، آسیب را بدتر خواهد کرد. شناخت قدرت خورشید و تأثیر طولانی مدت آن بر روی پوست می تواند به شما در انتخاب شیوه زندگی سالم تر کمک کند که روند پیری را کند کرده و به حل مشکلات سلامتی کمک می کند.

چرا خورشید به پوست ما آسیب می رساند؟

هنگامی که شما از خانه خارج می شوید، پوست در معرض اشعه ماورای بنفش (UV) که توسط نور خورشید می آید، قرار می گیرد. این تابش اشعه ماوراء بنفش دلیل تیره تر شدن پوست تان است، اما اگر بدون هیچ محافظی برای پوست از خانه خارج شوید و بیش از حد در معرض نور خورشید قرار بگیرید، آفتاب سوختگی دردناک هم ممکن است رخ دهد. 

بدن شما یک سیستم دفاع طبیعی برای محافظت از اشعه UVدارد که ملانین نامیده می شود. نگران نباشید، ملانین چیزی است که به پوست شما رنگ می دهد. هنگامی که اشعه خورشید به پوست شما آسیب می رساند، بدن شما ملانین را به سلول های اطراف منتقل می کند تا نور UV را جذب کند و شما را  از آسیب بیشتر حفظ نماید.

کرم ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش، نه تنها خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد، بلکه می تواند باعث ایجاد لکه های تیره، چین و چروک، کاهش کشش و تغییر رنگ در پوست شما شود. استفاده از کرم های ضد آفتاب روزانه می تواند به محافظت از پوست شما از این عوامل پیری کمک کند.

راهنمای استفاده از کرم ضد آفتاب

 افراد با پوست معمولی می توانند تا 15 دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرند، بدون آنکه دچار سوختگی شوند. در این جا به شما نشان می دهیم که با استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF های مختلف تا چند دقیقه می توانید بدون آفتاب سوختگی در زیر نور خورشید بمانید:

SPF 15  : 225 دقیقه

SPF 30  : 450 دقیقه

SPF 45  : 675 دقیقه

SPF 50  : 750 دقیقه

انواع اشعه UV

اشعه UVA: این اشعه ماوراء بنفش عمیقا به داخل درم (پوست) نفوذ کرده و باعث پیری زودرس آن می شود. این نوع اشعه قادر است از شیشه عبور کند. به همین علت حتی اگر قصد ندارید از خانه خارج شوید، باید از یک ضدآفتاب استفاده کنید.

اشعه UVB: در حالی که اشعه UVB نمی تواند به شیشه نفوذ کند، در روزهایی که  از خانه خارج می شوید، در معرض آن هستید. این اشعه موجب آسیب لایه های سطحی پوست می شوند و مسئول آفتاب سوختگی و سرطان پوست می باشد.

برای محافظت از پوست خود از هر دو نوع اشعه ماورای بنفش یک کرم ضدآفتاب با قدرت محافظتی بالا بزنید. 15 دقیقه قبل از خارج شدن از منزل از آن استفاده کنید وSPF  آن بین 30 تا 50 یا بالاتر باشد.

365 روز حفاظت 

حفاظت پوست از نور خورشید باید در تمام طول سال انجام شود. در حالی که ممکن است احمقانه به نظر برسد که در یک روز ابری یا در پاییز و زمستان از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، ولی باید گفت در چنین هوایی هم نور خورشید آسیب خود را می رساند. این اشعه یUV است که به طور مستقیم از بالا به شما میتابد، پس باید نگران باشید. 

اشعه ماوراء بنفش می تواند از زمین منعکس شود و پوست شما را در معرض اشعه هایی از بالا و از آنهایی که از زمین خارج می شوند، قرار دهد. اگر شما یک روز زمستانی، فعالیتی را در فضای باز را انجام دهید یا سرتان را از آب خارج کنید، بازتابی از اشعه خورشید از آب، برف یا یخ می تواند خطر آفتاب سوختگی و آسیب جدی خورشید را افزایش دهد.

شاخص  UV

شاخص اشعه ماوراء بنفش (UVI) مقداری است که شدت اشعه ماورای بنفش (UV) را در محل و منطقه مورد نظر مشخص می‌کند.

این شاخص سطح غلظت UV را در مقیاس 1 تا 11 + نشان می دهد. هر چه مقدار این شاخص بیشتر باشد، قدرت تخریب پوست و چشم بیشتر است.

در اینجا به شما می گوییم که در هر شاخصی از اشعه ماورای بنفش، به چه وسایلی برای محافظت از پوست خود نیاز دارید و هر شاخصی چه میزان خطر دارد:

- شاخص اشعه بین 1 تا 2 : عینک و کرم‌های ضدآفتاب - خطر کم

- شاخص 3 تا 5 : عینک، کرم ضد آفتاب و کلاه - خطر متوسط

- شاخص‌ 6 تا 7 : عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه و چتر -  خطر زیاد

- شاخص 8 تا 10 : عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه، چتر، لباس پوشیده - خطر خیلی زیاد

- شاخص بیشتر از 11: عینک، کرم ضد آفتاب، کلاه، چتر، لباس پوشیده - بیش از حد خطرناک

نکته: بهتر است تا حد امکان از ساعت 10 صبح تا 5 بعدازظهر از منزل خارج نشوید.